Fransız Derbisi’nde SOTTSASS’dan pist rekoru!

2 Haziran 2019 Pazar günü Chantilly Hipodromu’nda koşulan G1 Prix du Jockey Club’ı (Fransız Derbisi), White Birch Harası’nın sahibi ve Jean-Claude Rouget’nin antrenörü olduğu Sottsass (Siyouni – Starlet’s Sister, Galileo) jokeyi Cristian Demuro ile kazandı.

1.5 Milyon Euro toplam ikramiyeli Fransız Derbisi’nde bu yıl 3 yaşlı 15 tay birincilik mücadelesi verdi. Son metrelerdeki güçlü atakları neticesinde zafere uzanan Sottsass’in ardında ikinciliği koşunun büyük favorisi ve G1 Poule d’Essai des Poulains (Fransa Tay Deneme) galibi Persian King (Kingman) elde ederken, 3’te 3 ile yenilgisiz olarak derbiye gelen Motamarris (Le Havre) üçüncü, Coolmore Ekürisi’ne ait Cape Of Good Hope (Galileo) ise dördüncü oldu.

2100 metre çim pistte 2’02”90’lık bitiriş derecesiyle kazanan Sottsass, aynı zamanda pist rekorunun da yeni sahibi oldu.

Adını İtalyan mimar ve tasarımcı olan Ettore Sottsass’ten alan Sottsass, 340.000 Euro bedelle Arqana Satışları’ndan satın alındı. Siyouni temsilcisi aynı zamanda 2017 yılı G1 Prix de Diane (Fransa Kısrak Koşusu) ikincisi olup ardından ABD’de 4 Grup 1 zaferine ulaşan ve çim pistte şampiyon kısrak seçilen Sistercharlie’nin de anne kardeşi…

21 Ağustos 2018 tarihinde Deauville’de kariyerine başlayan Sottsass, 26 Ekim günü Clairefontaine’de kazanarak Maiden’a ikinci startında veda etmişti. Bu yıl 7 Nisan’da 3 yaşlı olarak piste ilk kez ParisLongchamp’te G3 koşu için çıkan ve tabela dışında kalan safkan, akabinde 2 Mayıs günü Chantilly’de katıldığı Listed koşuyu 6.5 boy farkla kazanırken dikkat çekmişti. G1 Prix du Jockey Club zaferinin ardından Sottsass, kariyerinin 5. startında ilk Grup koşu galibiyetine imza atarken, toplam birincilik sayısını da 3’e çıkarmış oldu.

Cumartesi akşamı yaşadığı ufak bir sağlık sorunu nedeniyle hipodroma gelemeyen ve hasta yatağında Derbiyi izlediği belirtilen antrenör Jean-Claude Rouget’nin asistanı Jean-Bernard Roth koşu sonrası yaptığı açıklamada: “Bu uzun vadeli bir başarı ve satışlarda seçildiği andan bu yana safkanımıza inanıyorduk. Sürekli gelişim gösterdi. Harika bir an bizim için, harika bir takım işi oldu. Emeği geçen herkes tebriği hak etti.” şeklinde konuştu.

Jokey Cristian Demuro ise koşu sonrası: “Antrenör Rouget ile birlikte 5. Grup 1 galibiyetimiz oldu ve ekip beni yıllardır destekliyor. Haradaki herkes muazzam bir iş başarıyor çünkü bu yarışları kazanmak kolay değildir. Harika bir duygu bu. Sottsass tam bir Grup 1 atı ve 2400 metrenin de sorun olmayacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Sottsass
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir