Hiç kazanmadığı mesafede G1 Apoletini taktı!

4 Ekim 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G1 Türkiye Jokey Kulübü Koşusunu, Bedri Akbulut ve Abdulvahap Güneş’in sahibi ve yetiştiricisi, Yasin Demirkıran’ın ise antrenörü olduğu Zafer Ateşi (6y da Win River Win – Gold Hyperion, Pharly), jokeyi Hışman Çizik ile kazandı.

6 Safkanın start aldığı ve Scoutleo’nun 50 metre geç başladığı mücadeleye 6 numaralı en dış kulvardan çıkış yaparak başlayan Zafer Ateşi, ilk metrelerden itibaren grubun en arkasında kalmayı tercih etti ve son düzlük dönülünceye kadar da bu pozisyonunu korudu.

400 direğini rakiplerinin dışını tutarak beşinci sırada geçen safkan, 300’e gelmeden The Last Romance’ı atlatıp üçüncülükteki Mister Görkem’in yanına kadar geldi. 200 geçilirken temposunu daha da arttırıp iç kulvardaki Finesse’den de kurtulmayı başaran Zafer Ateşi kendisini bir anda ikinci sırada buldu. Son 100 de önündeki Hasafet ile arasında sadece 1.5 boy vardı. Bu metreden sonra kazanması zora girdi gibi göründüyse de, son 50 metrede inanılmaz bir hamle yapan 6 yaşındaki safkan, rakibini yakaladığı gibi ona yarım boy da fark yaparak 2’7”99’luk derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Hasafet (Youmzain) elde ederken, mücadeleden Mister Görkem (Powerscourt) üçüncü, geçen yılın galibi Finesse (Luxor) dördüncü, The Last Romance (Tizway) ise beşinci olarak ayrıldı.

Zafer Ateşi ve Hasafet – G1 Türkiye Jokey Kulübü Koşusu

İlk G1 ve ilk 2400 metre galibiyeti…

Bugüne dek 43 kez start alıp 18 yarış ve 2.332.600 TL ikramiye kazanan Zafer Ateşi, Türkiye Jokey Kulübü Koşusu galibiyeti ile kariyerinin ilk G1 galibiyetini elde etmiş oldu. Kariyeri boyunca 2400 metre çim pistte 8 kez piste çıkan ve en iyi 3’üncülük elde edebildiği başarılı isim, bu son galibiyetiyle bu mesafedeki ilk birinciliğine imza attı.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir