G1 galibi klas tay sezonu kapattı!

G1 Erkek Tay Deneme Koşusu başta olmak üzere kariyerinde 3 Grup galibiyeti ve G1 Çaldıran Koşusu ikinciliği bulunan İçer ekürisine ait klas 3 yaşlı tay Anadolu Aslanı (Victory Gallop – Mila Bella, Intense Focus)’nın sezonu kapattığı açıklandı.

26 Haziran 2021 Cumartesi günü koşulan 95.Gazi Koşusunu beşincilikle tamamlayan başarılı safkanın ilgilileri sosyal medya hesaplarından yaptıkları bir açıklama ile Anadolu Aslanı’nın askı bağlarında bir yırtılma olduğunu ve bu nedenle 2021 sezonunda bir daha start almayacağını duyurdular.

Anadolu Aslanı (Mehmet Kaya)

Yaz sezonunu A3 Preveze Koşusu ikinciliği ile açan, ardından G1 Erkek Tay Deneme Koşusunu kazanıp 5 Haziran’da Ankara’da G2 Mehmet Akif Ersoy Koşusunda Burgas’a geçilerek ikinci olan safkan, son olarak G1 Gazi Koşusundan beşincilikle ayrılmıştı.

Safkanın ilgililerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, G1 galibi tayın en kısa sürede pistlere geri dönmesini temenni ediyoruz.

 

News Reporter

6 thoughts on “G1 galibi klas tay sezonu kapattı!

 1. Yetkilileri çok sık koşturarak, Jokey M.Kaya da Gazi’de atı çatlatacak derecede uzun mesafeli sprinte zorlayarak bu sonuca neden olmuşlardır.

 2. Askı bağları yırtılan bir atın bundan sonra sahalara dönse bile gerçek kalitesini göstermesi pek mümkün değil. Aslında yarış hayatı bitti diyebiliriz ama koşturmakta ısrar ederlerse şartlı koşularda, doğu illerinde falan izleriz belki. Çok yazık olmuş. Böylesine kaliteli bir at aşırı zorlandı ve patladı. Mehmet Kaya öyle bir panikledi ki sadece erken yürümekle kalmadı döve döve atın pestilini çıkardı. Garibim at sahibi de sadece sezonu kapattığını zannediyor. Yarış hayatı bitti demeye dili varmıyor herhalde.Şahsi fikrim Gazi koşusu illa 2400 metre koşulacaksa 4 yaşlı İngilizlere mahsus olmalı, 3 yaşlılarda devam edilecekse 2000 metre koşulmalı ve son provayla arasında da en az 1 ay süre geçmeli. Sait Akson ve M.Akif koşularıyla Gazi koşusu arasındaki süre atların toparlanması için yeterli değil.

  1. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Bence de Gazi Koşusu mesafe kısaltılmalı. Güzelim atların hiçbirini Gazi sonrası ortalıkta göremiyoruz. Birileri buna artık dur demeli.

  2. Mantiksiz olan herseyi yapmakla ünlüyüz biz.
   Dubai word cup 2000 metre,10 milyon dolarlik yaris.
   Ve benzeri bi sürü yaris var.
   Naci bey cok mantikli yazmis.
   Gaziyi kosan Atlarin tamami Emekli oluyor.

 3. Gazi koşusu artık mezbahane oldu…yazı yazık ne atlar bu koşu için gitti ..ya mesafe değişmeli ya da diğer koşularla arasındaki aralık değişmeli …

 4. suç mesafede yada yaşlılıkta değil… suçlu olan sakat olmasa gaziye kadar 50 koşu koşturanlarda… suçlu koşuda atın canına okuyanlarda… suçlu gitmediği halde sopa kamçı vuranlarda ve hatta onu da geçtik atın üzerinde hoppala yapanlarda… gazinin mesafesi yada yaşlılık dönemi değil suçlu… suçlu olan zihniyet farkı düşünce yapısı… irlanda derby koşuluyor atların 5. 6. yarışı bizde 30. yarışı olur bu hal zihniyet devam ettikçe… eğer sakatlanmasa zaten şartlı koşulara dönerlerdi şimdi döndüğü zaman tamamen oralarda olur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir