G1 galibi safkan, aygırlık kariyerine kazanarak başladı!

Kariyerinde G1 Byerley Turk ve G1 Beyoğlu galibiyetleri yanı sıra Erkek Tay Deneme ikinciliği, Gazi, Ankara ve Çaldıran Koşuları üçüncülükleri bulunan Güngör Baba (Strike The Gold) aygırlık kariyerine kazanarak dikkat çekici bir başlangıç yaptı.

2017 yılının sonunda emekliye ayrılıp haraya gönderilen, 2018 yılında ilk aşımlarını yapan ve ilk tayları 2019 yılında doğup bu sene start almaya başlayan safkanın, 16 Nisan 2021 Cuma günü Bursa’da start alan Bold Lion Suruç (Güngör Baba – Into Star, Yonaguska) isimli 2 yaşlı erkek tayı, 800 metre çim pistte koşulan Dehere (Şartlı-1) koşusunu jokeyi Tolga Yıldız ile 0.47”55’lik bir derece gerçekleştirerek 3 boy farkla birinciliğe uzandı.

Bold Lion Suruç

Recep Apaydın’ın yetiştiricisi, Çetin Altan’ın sahibi ve Gökhan Altın’ın antrenörü olduğu erkek tay, starttan çok iyi bir çıkış yaparak ilk metrelerde aldığı liderliği bir daha yanına kimseyi yaklaştırmadan ‘beyaz bayrak-ayna’ yaparak kazanmayı başardı.

Bir diğer ilk jenerasyon aygır olan Papa Clem gibi aygırlık kariyerine birincilikle başlayan Güngör Baba’nın 2021 yılında 2 yaşlı olarak start alması beklenen yaklaşık 30 yavrusu bulunuyor.

Güngör Baba
News Reporter

3 thoughts on “G1 galibi safkan, aygırlık kariyerine kazanarak başladı!

  1. Kaliteli kısraklarla güzel verim aldırır. Babası Strike the gold anası Mountain kızı Tekyıldız. Bu orjin bizim yarışçılığımız için adeta biçilmiş kaftan ama aşım yaptığı kısrakların da kalitesi önemli tabi. Bizim atçılarımız risk almayı pek sevmiyor kolaya kaçıp garantiye gidiyor. Rüştünü ispat etmeyen aygıra da kolay kolay kısrak göndermiyor. Ayrıca bir önemli nokta da doğan tayların gelişim süreci. Belki Güngör Baba bizi yurtdışında bile temsil edebilecek evsafta bir safkandı ama yetiştirilme şartlarıyla vasat ellerde maksimum geldiği nokta bu oldu. Yarış seçilmeden pist ve mesafe ayırt etmeden sık sık koşturuldu. Bu yarışların hemen hemen hepsi de güçlü atlarla giriştiği ve alnının akıyla çıktığı sınıf mücadelelerdi. Adeta darphane gibi çalıştı. Bu şekilde sakatlıklara, arızalara davetiye çıkarıldığından kariyeri de en az 2 sene erken sonlandı. Umarım bundan sonra sahaya gelen tayları da başarılı olur ve bu güzide safkan aygır olarak hakettiği değeri bulur.

    1. Iyi bayramlar olsun herkese:) Sehit ailelerine de Allahım sabır versin bu bayram gününde:(
      Tjk Tarihine belkide ismini yazdirabilecek hayvan malesef vasat üstü bir at oluyor. İnşaat sektörü revaçta iken ciğerci adam müteahhitlik yapmaya baslayinca şehrin dokusu bile kötü etkilendi bundan. Sahadan degilim ama galiba sahanın içi de inşaat sektörü gibi curcuna olmaya başlıyor. Hayırlısı diyelim:)

  2. Bence de strike the Gold gibi bir kanın en büyük temsilcisi durumunda.İyi atlarla eşleşmesi halinde iyi taylar vereceğini düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir