Irish Derby’de zafer AUTHORIZED oğlu SANTIAGO’nun!

Türkiye Jokey Kulübü tarafından Darley Harasından geçtiğimiz sene satın alınan ve ülkemizdeki ilk aşımlarına bu sene başlayan Authorized’ın Avrupa’daki 3 yaşlı temsilcilerinden Santiago (Authorized – Wadyhatta, Cape Cross), 27 Haziran 2020 Cumartesi günü koşulan G1 Irish Derby’i kazanarak büyük bir başarıya imza attı.

Curragh Hipodromunda gerçekleştirilen 2400 metre çim pistteki mücadeleyi jokeyi Seamie Heffernan ile kazanan Santiago, kariyerinin 5’inci startında üst üste olmak üzere 3’üncü birinciliğine imza atarken, aynı zamanda Authorized’ın G1 galibi 6’ıncı temsilcisi olmayı başardı.

Aidan O’Brien’ın antrene ettiği 4 safkanın ilk 4 sırayı elde ettiği Irish Derby’de Tiger Moth (Galileo) ikinci, Dawn Petrol (Galileo) üçüncü, Order Of Australia (Australia) dördüncü oldu.

Santiago

Coolmore Ekürisi’nin sahibi olduğu Authorized temsilcisi Santiago, kariyerine geçen yıl Temmuz ve Ağustos aylarında İrlanda’nın Leopardstown ve Galway Hipodromlarında katıldığı 1400 metre mesafeli koşularda ikinci olarak başladı. 12 Eylül 2019 günü Listowel’da start aldığı 1600 metre çim pistteki koşuyu kazanarak Maiden’a veda eden safkan, 19 Haziran günü Royal Ascot festivali kapsamında 281 gün aradan sonra katıldığı 2800 metre mesafedeki G2 Queen’s Vase’i kazanma başarısı göstermişti.

Santiago ile birlikte 14. Irish Derby zaferine ulaşan usta antrenör Aidan O’Brien koşu sonrası yapmış olduğu açıklamada: “Santiago muhteşem bir at. Royal Ascot’taki galibiyetinden yalnızca 8 gün sonra gelip İrlanda Derbisi’ni kazanmak inanılmaz.” dedi.

Jokey Seamie Heffernan ise yaptığı açıklamada; “2800 metreden dönüp 2400’de koşmak Santiago için ideal oldu. Gerçekten çok iyi bir at. Koşmak ve kazanmak istiyor.” yorumunu yaparken, Coolmore Ekürisi ortaklarından MV Magnier ise; “Irish Derby, İrlanda Yarışçılığının zirvesidir. Aygır üreten ve tarih boyunca birçok şampiyon safkanın kazandığı bir yarıştır.” şeklinde konuştu.

Epsom Derby galibi Authorized’ın ilk klasik koşu galibi yavrusu olan Santiago için bir sonraki muhtemel hedefin 12 Eylül’de koşulacak olan İngiltere’deki yılın son klasik yarışı G1 St. Leger Stakes olması bekleniyor.

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir