Flaş Transfer! G1 Prix de Saint Cloud galibi BROOME Çelikoğlu Ekürisinde…

2018-2023 arasında 6 yıl süren yarış hayatı boyunca G1 Prix de Saint Cloud başta olmak üzere G2 Mooresbridge Stakes, G2 Hardwicke Stakes, G2 Dubai Gold Cup, G3 Ballysax Stakes, G3 Derby Trial Stakes ve G3 Alleged Stakes gibi çok sayıda Grup yarış kazanan, Masaaki Matsushima, Magnier, Tabor ve Smith ortaklığına ait 7 yaşındaki Broome (Australia (GB) – Sweepstake (IRE) By Acclamation (GB)), at sahibi ve yetiştirici Ali Rıza Çelikoğlu tarafından satın alındı.

Türk acente HRP Dış Ticaret Aş tarafından İrlanda’dan alımı gerçekleştirilen klas safkan, kazandığı yarışların yanış sıra G1 Breeders Cup Turf, G1 Prix Jean Luc Lagardere ve G2 Champions Juvenile G2 Hardwicke Stakes, G2 Prix Foy ve G2 Tattersalls Gold Cup’ta ikinci, G1 Epsom Derby’de ise dördüncü oldu.

39 kez start alıp 9 yarış kazanan ve 2.184.331 £ kazanca ulaşan Broome, 2024 yılı aşım sezonunda Çelikoğlu Ekürisi aygır kadrosunda yetiştiricilerin hizmetine sunulacak…

İrlanda’da doğdu, Aidan O’Brien koştu…

8 Şubat 2016 tarihinde doğan Broome, Epona Bloodstock tarafından İrlanda’da yetiştirildi. Eylül 2017’de gerçekleşen Goffs Orby satışında 120.000 €’luk rezerv fiyata ulaşamadığı için satılmayan safkan, iki ay sonra tay İngiltere’deki Tattersalls satışlarına gönderildi ve Coolmore adına Michael Magnier tarafından 150.000 Guineas karşılığında satın alındı. Bu satışla birlikte Coolmore ortakları Derrick Smith, Susan Magnier, Michael Tabor ve Anne-Marie O’Brien’ın mülkiyetine giren Brrome, idman edilmek üzere Ballydoyle’a Aidan O’Brien’a gönderildi.

Broome, 2014 yılında Epsom Derby, Irish Derby ve International Stakes’i kazanan Australia‘nın ilk taylarından biridir. Annesi Sweepstake ise İngiltere ve Amerika’da yarış kazanan, National Stakes galibi, G3 Princess Margaret Stakes ve G3 Appalachian Stakes ikincisi bir kısraktır.

Broome’nin kardeşlerinden Diego Velazquez (2021) (Frankel – Sweepstake) G2 Golden Fleece Stakes galibidir. Tattersalls 2022 yearling satışlarından 2.400.000 Gunieas’a alınmış, söz konusu satışın en yüksek bedelle satılan ikinci tayıdır.

Bir diğer kardeşi Point Lonsdale (2019) (Australia – Sweepstake) ise 2 yaşlı olarak G2 Futurity Stakes, G3 Tyros Stakes ve Chesham Stakes galibi, G1 National Stakes ikincisidir. Bu safkan da 2020 yılı Tattersalls satışlarında 575.000 Guineas’a el değiştirmiştir.

News Reporter

7 thoughts on “Flaş Transfer! G1 Prix de Saint Cloud galibi BROOME Çelikoğlu Ekürisinde…

  1. Broome Tizway Sadlers Joy Cooger ve ismi aklıma gelmeyen diğerleri…Özel yetistiriciler net bir şekilde kulüp aygirlarinin önüne geçti…

  2. Öncelikle bu önemli yatırımından dolayı çelikoğlu ekürisinin başarılı olmasını canı gönülden diliyorum.

  3. Bravo Bravo Bravo 👍👍👍 Tebrikler. Teşekkürler. işte kalite budur. Ben aygır transferi diye buna derim. Çelikoğlu ekurisi daha öncede çok kaliteli aygırlar getirmişti. Bu seferki hem dünya çapında hemde genç. Umarım değeri en baştan bilinir.

  4. Şu Ryan Moore’u apranti eğitim merkezine transfer etsinler. En büyük transfer bu olur. Adam resmen efsane.

  5. Celikoglu ekurisi sahalarimizin en koklu ekurilerinden. Cok potansiyelli bir aygir transfer ettiler. Umarim kisrak sahipleri kiymetini bilirler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir