GALILEO yok ama SADLER’S WELLS var!

Efsane aygır Sadler’s Wells’in 2000 Guineas klasiğinde zafere ulaşan üç tayı vardır. 1997 yılında Entrepreneur, 1998 yılında King Of Kings ve 2003 yılında Refuse To Bend

Muslihiddin Gurup

Onun her şekilde en iyi yavrusu olan Galileo’nun yarış yaşamında üç yaşlılığındaki yol haritasında bu klasik yer almıyordu. Bununla birlikte Galileo’nun aygırlık kariyerinde 2000 Guineas klasiğinde hep zirve noktalarında imzaları oldu. 2011 yılında Frankel, 2012 yılında Gleaneagles, 2017 yılında Churchill, Galileo’nun bu klasikte kazanan yavruları oldular. Ayrıca kısrak babası olarak da Galileo’nun  2014 yılı galibi Night Ot Thunder, 2016 yılında Galileo Gold, 2018 yılında Saxon Warrior, 2019 yılında Magne Grecia gibi isimlerin soy ağaçlarında yer aldığını görmekteyiz. Yani 2000 Guineas galipleri içinde 7 ismin üçünün babası, dördünün de kısrak babası olarak yer aldığını görmekteyiz Galileo’nun…

Dolayısı ile 2014 yılı ile 2019 yılı arası altı yıllık periyotta, 2000 Guineas galibi isimlerin ya babası, ya kısrak babası Galileo olmuştu. Ama 2020 yılında sürpriz bir sonuca imza atan Kameko, soy ağacı olarak bu klasikte başka bir soy açılımı yaşanmasına sebep oldu.

Kameko’nun babası Kitten’s Joy da, Galileo gibi Sadler’s Wells hattından gelen bir isimdir ve dolayısı ile bu klasikte farklı bir kol olsa da Sadler’s Wells hattının baskınlığının devam ettiğini görmekteyiz.

Kameko’nun annesi Sweeter Still yarış yaşamında ABD’de start almış ve bu kıtada G3 Senorita Stakes’i kazanmayı başarmıştır. Sweeter Still’in anne kardeşlerinden Belle Artiste’in de yarış yaşamında 1000 Guineas Trial Stakes galibi olduğunu bilmekteyiz. Sweeter Still’in babası Rock Of Gibraltar da 2002 yılında 2000 Guineas klasiğini kazanmıştır. Sweeter Girl’ün anne nesli Mesopotamia isimli kısrağa gitmektedir ki, bu kısrağın da klas yarış atı ve başarılı aygır Halling’in anne neslini oluşturur.

Kameko’nun soy ağacında dikkat çeken bir başka husus da Northern Dancer soy örgüsüdür.

Babası: Kitten’s Joy – El Prado – Sadler’s Wells – Northern Dancer

Kısrak Babası: Rock Of Gibraltar – Danehill – Danzig – Northern Dancer

İkinci Kısrak Babası: Belmez – El Gran Senor –  Northern Dancer

Üçüncü Kısrak Babası: Caerleon – Nijinsky II – Northern Dancer

Dolayısı ile 2020 yılı 2000 Guineas klasiği galibi Kameko’nun soy ağacının Northern Dancer ağırlıklı olduğunu ifade etmek mümkündür.

Northern Dancer

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir