Gazi de MISSIE ASHE!

1909 yılında doğan Miss Ashe, Sainfoin’in kızıydı. Yarış yaşamında çok belirgin bir etkisi yoktu. Dişi olması hasebiyle haranın yolunu tuttu Miss Ashe.

Kızlarından Ashe-Cosh onun gibi İrlanda doğumlu idi Alkali isimli kısrağın annesi oldu. İrlanda detayı sevgili Atahan için yazılmıştır 🙂

Alkali isimli kısrağın eşleştirildiği aygırlardan biri de Coronach olmuştu ve Lithia bu eşleşmeden doğmuştu.

1932 doğumlu Lithia ülkemize getirilmişti ve burada eşleşme yaptırıldığı aygırlardan biri de Coup De Roi olmuştu. Bu eşleşmeden 1941 yılında doğan tayın ismini Toros koydular ve 1944 yılında Gazi galibi olmayı başardı Toros.

Miss Ashe’nin bir başka kızı olan Pretty Missie de yarış yaşamında bir kez kazandıktan sonra hara kariyerinde eşleştiği aygırlardan Tommy Atkins’den 1933 yılında bir kısrak doğurdu. Sonrada ülkemize ithal edilen bu kısrağın ülkemizde doğurduğu taylardan Neslihan 1948 yılında Gazi galibi olmayı başardı.

İlginçtir Miss Ashe’nin ülkemizde ki ikinci temsilcisi Mrs.Atkins de Neslihan’ı Coup De Roi’den vermişti. Aslında Mrs.Atkins, Coup De Roi ile Neslihan’ı üretmeden önce de eşleştirilmişti ve 1941 yılı doğumlu Okşan da bu ürünlerden biriydi.

Okşan’ın Adalı’dan olan kızı Belce Ağaçlı da 1964 Gazi galibi olan Kayarlı’yı Cihangir’den vererek bu familyanın Gazi etkinliğine katkı yapan temsilcileri arasına girdiler.

Neslihan’ın hara yaşamında yavrularından biri de Babacan’dan olma Beyza olmuştu ve bu kısrağın Dragon Blanc ile eşleşmesinden doğan 1965 doğumlu tayı Asuvan da 1968 yılında Gazi Koşusu galibiyeti ile bu familyanın Gazi de zirve yapan bir başka temsilcisi oldu.

2000 yılına gelindiğinde kendi Gazi kazanıp yavrusu da Gazi kazanan ve bunu dişi at özelinde yapan bir aygır olmak 1990 Gazi galibi George Thomas’a nasip olsa da, kazanan Caprice’nin soy ağacına baktığımızda yine Mrs.Atkins’in etkisi hissediliyordu.

Mrs.Atkins’in Neslihan’dan başka bir kızı olan Ocak’ın soyundan gelme Niyagara isimli kısrak Caprice’nin annesiydi ve dolayısı ile Mrs. Atkins ve tabi ki Missie Ashe, Gazi Koşusuna bir kez daha etki etmişti!

Hep kazanları yazdım ama bu familyanın soy ağaçlarında daha farklı yer aldığı farklı versiyonları, kazananlar yanı sıra ikincilik elde edenlerde görebilmek mümkün.

Hepsini ben yazmayayım isterseniz! Yazabiliyorlarsa buyursun başkaları da yazsınlar! Kim ne kadar Gazi yazı yazarım diyorsa, Muslihiddin Gurup’tan bir fazlası…

 

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir