Gazi galiplerinin isimleri artık koruma altında!

19 Haziran 2021 Cumartesi günü Resmi Gazetede yayınlanan Safkan Arap ve İngiliz Atlarının Soy Kütüğü, Kayıtları, İthalat ve İhracatı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’te safkanlara isim verilmesi konusunda bazı değişiklikler yapıldı.

Buna göre; Kullanılması korumaya alınmış ve yasaklanmış isimler, kullanılma hakkı mahfuz olan isimler, karışıklığa sebep olabilecek veya dini ve sosyal nedenlerle kullanılması uygun olmayan isimler, ticari ve reklam maksadı ile kullanılmak istenen isimler, kendisi ya da yakınlarınca izin verilmedikçe kişilere ait isimler ve Gazi veya Cumhuriyet Koşusu kazanmış atların isimleri yeni doğan taylara konulamayacak.

Öte yandan; Arap bir atın isminin İngiliz tayına verilmesi veya İngiliz bir atın isminin Arap tayına verilmesi dâhil yaşayan atların tescil edilmiş isimleri, bu isimlere yazılış ve okunuş yönünden benzerlik gösteren isimler ve aygır isimleri ölümlerini takip eden 15 yıldan önce, kısrak isimleri ölümlerini takip eden 10 yıldan önce, diğer atların isimleri ise ölümlerini takip eden 5 yıldan önce kullanılamayacak.

Camianın ve yarış severlerin son dönemlerde oldukça şikâyetçi oldukları bu konuya duyarlı davranıp, gerekli mevzuat değişikliklerini yapan Yüksek Komiserler Kuruluna ve YKK Genel Koordinatörlüğüne teşekkür ederiz.

News Reporter

1 thought on “Gazi galiplerinin isimleri artık koruma altında!

  1. Turbo Cumhuriyet koşusu kazanamadığı için ismi yeni doğan bir taya konulabilir.Trapper, Johny Guitar ve Sabırlı gibi isimler gazi kazanamadığı için onlarında isimleri başka taylara verllebilir. Yeni yapılan değişikliğin Gazi ve Cumhuriyet Koşusu galipleriyle sınırlı kalmaması gerekirdi diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir