Gazi Koşusu ağır pistte mi koşulacak?

Uzun yıllardır 3.3 normal olarak ilan edilen çim pistte koşulan Gazi Koşusu, bu sene nasıl bir çim pistte koşulacak büyük merak konusu!

2006 yılında Hızelbeyi’nin 2’27”60 ile kazandığı koşunun pisti ‘3.7 Ağır’ olarak ilan edilmiş olsa da, söz konusu koşunun ağır çim pistte koşulmadığı yarışın derecesinden de kolaylıkla anlaşılmakta!

Keza 2005 yılında 3.4 ölçümlü pistte kazanan Yavuz Star, 2007 yılında yine 3.4 ölçümlü pistte kazanan Inspector ve 2011 yılına 3.5 ölçümlü çim pistte kazanan Anatoly’nin de normal çim pistte zafere koştukları aşikar.

Peki, 30 Haziran 2019 Pazar günü koşulacak olan 93.Gazi Koşusu nasıl bir pistte koşulacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Derbinin koşulacağı Veliefendi Hipodromunun bulunduğu Bakırköy ilçesi için yaptığı hafta sonu hava tahminlerine göre; Cuma günü saat 15.00’den itibaren Veliefendi’de yağış beklenmekte… Cumartesi günü de devam etmesi beklenen bu yağışlı dönem içerisinde, nem oranının % 88’lere kadar çıkabileceği tahmin edilmekte… Gazi Koşusunun koşulacağı Pazar günü ise bugün için öngörülen bir yağış yok! Dolayısıyla 93.Gazi Koşusunun hemen öncesi 24 saatten az olmamak üzere bir yağmur beklentisi olduğuna göre, en azından çim pistin 3.3 normal pist ölçümüne göre biraz daha yumuşak bir pistte koşulma ihtimali gündemde…

Pazar günü güneşli ve ortalama 27 derece bir sıcaklık olacağı öngörülmekle birlikte, Cuma ve Cumartesi günleri yağışın ne seviyede yağacağı bilinemediği için, belki de uzun yıllar sonra ilk kez ağır sahada koşulacak bir Gazi Koşusu izleme ihtimali bugün için hiç de az değil!

Bakırköy 5 Günlük Hava Durumu

News Reporter

1 thought on “Gazi Koşusu ağır pistte mi koşulacak?

  1. Hayırlısıyla kazasız belasız kosulsun da çok ta önemli değil gerisi..
    Tabi yağmur felan yağar da cim değişkenlik gösterirse büyük bir bomba da patlayabilir.
    Uzun zaman oldu 80-90 ganyan görmeyeli..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir