Gazi Koşusunda Jokey Şansı!

1951 yılında Etoile D’Argent Gazi Koşusunu kazandığında belki de çok uzun yıllar kırılmaz denilebilecek bir performansa imza atıyordu Macar jokey N.Horvath. Gazi klasiğinde 7 kez kazanan jokey olması itibari ile 1951 yılı itibari ile zirvedeydi.

Gerçekten de uzun yıllar bu rekoru kırılamadı Horvath’ın. Önce 1983 yılında Kazım Yıldız, efsane Seren I ile Horvath’ın rekorunu egale ederken, hemen bir yıl sonra Ekrem Kurt da Cartegena galibiyeti ile Gazi de 7’şer galibiyeti olan jokeyle kervanına katılıyordu.

1985’e gelindiğinde şans yine Ekrem Kurt’tan yana gibiydi. Çünkü Uğurtay gibi 1982 doğumlu tayların en iyisi onun elinde idi. Ama Gazi’den önce Sait Akson’da attan düşünce Uğurtay’a Gazi de binme şansını kaybetti ve Uğurtay’ın yeni jokeyi Mümin Çılgın bu hediyeyi red etmedi! 1985 Gazi’sini kazandığında Mümin Çılgın da bu önemli klasikte birincilik sayısını altıya çıkarmıştı ve 7’ler kulübüne girmesine ramak vardı.

Yine de 1986 yılı Gazi’sinde o yıllarda fırtına gibi esen Eliyeşil ekürisi en şanslı eküri idi ve doğal olarak ekürinin devamlı jokeyi Ekrem de en çok kazanan jokey olmaya bir numaralı adaydı. Eliyeşil ekürisinin iki çok iyi tay vardı ve doğal olarak Ekrem’in birini tercih etmesi gerekiyordu. Ekrem tercihini Kapkara’dan yana kullandı. Herhalde Seren 1’in tam kardeşi olduğu için bunu yaptı. İyi de tercih etmediği Hafız da Karayel’in anne kardeşi idi ve Ekrem onunla da Gazi kazanmıştı!

Peki, Hafız’a kim bindi? Mümin Çılgın! Yine Bingo!!!

Mümin Hoca bu ikramı da geri çevirmedi ve 7’ler kulübünün dördüncü üyesiydi artık. Daha sonra 1988 de Top Image ve 1991 de Abbas ile arayı iyice açtı ve halen de zirvede keyifle oturuyor Mümin Hoca!

Şayet Ekrem Uğurtay da attan düşmese, hadi onu geçtim elinde iki attan istediğini tercih etme şansı varken tercihini Hafız’dan yana kullansa, şu an en azından Mümin ile Ekrem 8’er birincilik ile zirveyi paylaşacaklardı.

Nihayetinde Gazi koşularında jokey şansı diye bir realite vardır ve Mümin Çılgın da bu ziyadesiyle mevcuttu. Kendisine sağlık, mutlu bir yaşam diliyoruz değerli büyüğümüzün.

Şimdilerde bu tip bir kısmet etkeni Ahmet Çelik de gözüküyorsa da, bir dönem Ertul Çankılıç’ın da bu koşuda şanslı jokeylerden biri olduğunu kimse inkar edemez sanırım.

Gazi Koşusunun jokeyler açısından en değerli performanslarından biri de Davut Akdı ve oğlu Süleyman Akdı’nın ikişer kez Gazi yarışını kazanmalarıdır.

Dünya üstünde herhangi bir ülkenin Derby yarışında baba ve oğulun ikişer kez, o ülkenin Derby yarışını kazandıkları bir performansı ben bilmiyorum. Varsa da öğrenmekten mutlu olurum.

Davut Peygamber 19 oğul içinde Süleyman Peygamberi halife seçmişti. Rahmetli Davut Akdı da oğlu Süleyman’a kendisi gibi iyi jokeylik kabiliyetini intikal ettirmiştir. Baba ve Oğul’un ikişer Gazi Koşusu kazanmasını,  eşine az rastlanır ve hatta belki de bugüne dek yaşanmamış bir şey olduğu için dünyaya anlatmamız ve bunun reklamı yapılması gerekir bence….

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir