GAZİ TOROK…

Sadler’s Wells hattı uzun yıllar boyunca bilhassa Britanya Derbilerinde çok aktif ve başarılı bir hat olmakla birlikte ülkemizde bu hattan isimlerin Derbi de belli bir dönem kazanamadığını görmüştük, ta ki 2017 yılında söz konusu hattan gelen Piano Sonata’nın galibiyetine kadar…

Aradan geçen 7 yıl sonra da yine Piano Sonata’nın baba kardeşi Dragon Flame de Gazi Koşusu galibi olarak, hem babası Torok’un bu koşuda kazanan yavru sayısını ikiye çıkardı, hem de Sadler’s Wells hattından şu an için ikinci Gazi Koşusu galibi olmayı başardı.

Torok

Torok demişken, bu özel aygır yavruları koşmaya başladığından bu yana Gazi Koşusunda hep üst sıralarda gözükmeyi başarmıştır.

Aygırın temsilcilerinden 2017 yılında Piano Sonata’nın kazanması dışında sonraki yıllarda da Gazi de etkin olduğunu görmekteyiz. 2018 yılında Rhythm Divine’ın beşinciliğinin ardından, 2019 yılında kızı Hürat’ın üçüncü olmuştu. 2022 yılında ise yine aygırın bir başka kızı Mucize Kız ikinci olmayı başarmıştı. 2023 yılında gelindiğinde aygırın bir başka yavrusu olan Qaulizto’nun ikinciliğini görmekteyiz.

Nihayetinde bu yıl Dragon Flame, baba kardeşlerinin üst üste iki yıl ikincilik serisine son verip, aygırın ikinci Gazi Koşusu yavrusu olmayı başardı.

Dragon Flame

Baktığımızda Torok’un iki Gazi Koşusu galibi, iki Gazi Koşusu ikincisi ve bir Gazi Koşusu üçüncüsü temsilci üretmesi itibariyle net bir Gazi hattı olduğunu görmekteyiz ve yazı başlığı da bu özelliğe ithaf edilmiştir.

Diğer taraftan birden fazla yavrusu Gazi Koşusu kazanan aygırlar statüsüne girmesi de gayet değerli bir husus olup, yavrularının sahaya gelme süreçleri de devam ettiğine göre aygırın temsilcilerinin Gazi Koşularında bundan sonraki yıllardaki neticeleri merak konusu olacaktır.

Dragon Flame’in soy ağacına baktığımızda kısrak babası olan Thewayyouare’ın Kingmambo temsilcisi olduğu ve 2019 yılı Gazi Koşusu üçüncüsü Hürat’ın da kısrak babasının Kingmambo temsilcisi Okawango olması itibari ile aygırın Gazi de etkin iki temsilcisinde benzer soy kurgusu, yani “Torok-Kingmambo” bağlantısını görmekteyiz.

Kingmambo

Diğer taraftan Kingmambo da babası Mr.Prospector ve onun babası Raise A Native vasıtası ile Native Dancer hattından gelmekte olup, Torok’un ilk Gazi Koşusu kazanan yavrusu Piano Sonata’nın da kısrak baba hattı Shining Steel-Kris-Sharpen Up-Atan vasıtası ile Native Dancer hattından gelmektedir.

Dolayısı ile Torok’un Gazi Koşusu kazanan iki temsilcisinin kısrak baba hatlarının Native Dancer hattından geldiğini görmekteyiz.

Yine Dragon Flame’in soy ağacına baktığımızda baba hattının Sadler’s Wells hattından gelmesi dışında kısrak babası Thewayyouare’ın annesinin de Sadler’s Wells kızı olması itibari ile Sadler’s Wells üzerine 4*4 akraba olduğunu görmekteyiz.

Geçtiğimiz yılın Gazi Koşusu galibi Urfa Aslanı da Sadler’s Wells üzerine akraba olup, bunun ölçütü 3*3 idi… Böylelikle ile son iki yılın Gazi Koşusu galiplerinde Sadler’s Wells üzerine akrabalık dikkat çekici bir başka husustur.

Yazımızı noktalarken geçtiğimiz yıl dikkat çekici aşım fiyatı ile gündem olan aygırın 2025 yılı aşım fiyatının 1 milyon ve üstü bandında oluşması sanırım kimseyi şaşırtmayacaktır.

Tabi ki konu sahiplerinin takdiridir ve Dragon Flame’in başarılarında etken olan tüm unsurları tebrik ederiz.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir