Gazi yolculuğu Ergin Talay ile başlıyor!

14 Nisan 2021 Çarşamba günü başlayacak olan İstanbul Yaz Yarış Sezonunun ilk gün kayıtları yapıldı. 4’ü İngiliz, 4’ü Arap atlarına mahsus toplam 8 koşunun bu sabah gerçekleşen kayırlarında gözler 3 Yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-8 Ergin Talay ve KV-18 Orhan Meker Serbest Handikap’ındaydı.

Son şampiyon Ergin Talay ile başlamıştı…

1400 Metre çim pistte koşulacak olan Ergin Talay Koşusunda 9 tay kayıt oldu.  Geçtiğimiz yılki koşuyu Call To Victory kazanmıştı. Gazi Koşusuna kadar uzanan başarılarla dolu bir yolculuğun 3 yaşlılıktaki ilk durağı olarak bu yarışı tercih eden Call To Victory, bu koşuda elde ettiği galibiyetin ardından sırasıyla Erkek Tay Deneme, Sait Akson ve Gazi Koşusunu kazanarak büyük bir başarıya imza atmıştı.

202o Ergin Talay Koşusu; Call To Victory (Ahmet Çelik) – Alihan (Akın Sözen) – Vernazza (Halis Karataş)

Bu seneki koşuya kayıtlı olan taylara şöyle bir bakalım;

→ Es Robero (Kaneko)

G1 Dişi Tay Deneme galibi Luna Lovegood’un ana-baba bir kardeşi olan bu tay bugüne dek 12’si kum, 1’er tanesi çim ve sentetik pistte olmak üzere toplam 14 yarış koştu. Çim pistte katıldığı tek yarış olan İstanbul’daki Şartlı-3 mücadelede 6 atta ve kazanan Annus Mirabius’un 9 boy gerisinde dördüncü oldu. Sentetik pistte start aldığı tek yarış olan Handikap 15/H2 mücadeleyi ise 6 atta ve kazanan Güven’in 4 boy gerisinde üçüncü bitirdi.

Es Robero başarılı koşularının tamamını kum pistte gerçekleştirdi. Ankara, Kocaeli ve Şanlıurfa kum pistinde 5 kez kazanırken, 3’er kez de ikinci ve üçüncü oldu. Kazandığı tek sınıf mücadele Şanlıurfa’da elde ettiği Kv-8 Gap Koşusu…

Çim pistte G1 galibi bir tayın öz kardeşi olmasına rağmen sadece bir kez denediği çim pistte ve güçlü rakipler arasında koşacak olması arka planda tutulmasına neden oluyor. Ancak son 3 yarışından da birincilikle ayrılması, son 7 yarışın 5’ini kazanması form durumunun ne kadar iyi olduğunu göstermesi açısından dikkat çekici…

Es Robero (Mehmet Akyavuz) – Gap Koşusu

•••

→ Tor The Wings (Torok)

Son dönemin başarılı aygırı Torok’un temsilcisi olan Tor The Wings, yarış hayatına Kocaeli’nde 3 Eylül 2020 tarihinde kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başladı. Çok önemli rakiplerle koşmamıştı belki ama kazanma şeklinden ‘kalite kumaş’ olduğu çok net anlaşıldı. Ancak bu ardından 5 aydan fazla bir süre ara vermesi kafalarda soru işareti bıraktı. İlk yarışından sıkıntılı bir şekilde çıkmış olabilme ihtimali kafaları meşgul ederken 5 ay aradan sonra bu defa İstanbul sentetik pistindeki KV-8 bir yarışta ismini gösterdi.

Yarış kağıt üzerinde kendisi için çok zor bir koşu olarak görünüyordu. Ara vermişti, İstanbul’a ilk kez geliyor ve sentetik piste ilk kez çıkıyordu. Nitekim koşu öncesinde Strong Legs, Big Guns ve Vector gibi sınıf koşu performansları elde etmiş 3 rakibin yanında 4 atta 4’üncü tay olarak şans veriliyordu. Ama kendisine şans vermeyenleri mahçup eden başarılı bir performans sergiledi. Önemli bir sürprize imza atarak mücadeleyi kazandı ve bir anda tüm dikkatleri üzerine toplamayı başardı.

Tor The Wings’in KV-8 Seyfettin Çalbatur Koşusunda elde ettiği bu galibiyetle 2’de 2 yaparak geldiği Mart ayındaki A3 Mevlana Koşusu performansı büyük bir merakla bekleniyordu. Bu defa koşunun önde gelen favorilerinden biriydi. Ancak kazandığı yarışta yaptığı sürprizi bu defa 8 atta 8’inci olarak yaptı ve beklentilerin çok altında bir performans sergiledi.

Anne hattı Sadlers Wells’e dayanan Tor The Wings, Ergin Talay Koşusu ile ayağını ilk kez çim piste basacak… Babasının en önemli başarılı sentetik pistte ancak çim pistte G2 Mehmet Akif Ersoy Koşusunu Toruk Macto ve Kopenhag’ın arkasında üçüncü tamamladığını hatırlatalım. Dolayısıyla çim pistte pedigri olarak bir sorun yaşamayacağını söyleyebiliriz. Son başarısız yarışını da kalitesine ve gücüne ölçü almamak gerekir. Hiç kuşkusuz Tor The Wings bu koşunun sürpriz taylarından biridir.

Tor The Wings (Gökhan Gökçe) – KV-8 Seyfettin Çalbatur Koşusu

•••

→ Ice Breaker (Native Khan)

Aracı Ekürisinin 3 yaşlı 14 tayından biri olan Ice Breaker yarış hayatına geçen sene 2 yaşlı olarak başladı. Ağustos ayında 1000 metre çim pistte şartlı-1 kazanan erkek tay, 2 ay sonra yine İstanbul çim pistinde bu kez Şartlı-5 mücadeleden birincilikle ayrıldı.

Ice Breaker’ın üçüncü yarışı 18 Ekim 2020 tarihinde çim pistte koşulacak olan G2 TYAYSD Koşusuydu. Ancak pistin 5.3 (Çok Ağır) olması nedeniyle Komiserler Kurulu Kararı ile tüm çim pist koşuları o gün sentetik piste alındı. Böylelikle safkan da ilk sentetik pist yarışına çıktı. Ice Breaker ilk kez zorlu rakiplerle çıktığı bu koşuyu 8 atta 6’ıncı tamamlasa da, mücadeleyi kazanan Anadolu Aslanı’nın 1 saniye gerisinde bitirdi. Bu yarış aynı zamanda tayın 2 yaşlı olarak start aldığı son koşuydu.

2021 yılına İstanbul’da 1200 metre sentetik pistte koştuğu Şartlı-5 mücadeleyi kazanarak başlayan Ice Breaker, 17 gün sonra yine aynı pistte ve bu kez 1500 metrede katıldığı Şartlı-4 mücadeleden Kocavezir ve Mamba Forever’ın arkasında üçüncülükle ayrıldı.

Explosive Star gibi yarış hayatına sansasyonel bir galibiyetle başladıktan sonra ikinci startında sakatlanarak yarış hayatını noktalamak zorunda kalan klas bir tayın anne kardeşi olan Ice Breaker, Ergin Talay Koşusu ile kariyerinin üçüncü çim pist koşusunda çıkacak. Form durumu gayet iyi olan tayın çim pistte 2’de 2 yapmış bir isim olarak bu mücadeleye katılması önemli bir detay… Ekürisi Nitrox ile birlikte piste çıkacak olan safkanın iyi bir yarış koşmasını bekliyorum.

Ice Breaker (Gökhan Kocakaya)

•••

Light Of Darkness (USA) (Red Rocks)

2018 yılı Keeneland Kasım satışlarından 1.000 $’a foal olarak Cem Sevim tarafından satın alınan Light Of Darkness, Ergin Talay Koşusunda start alacak olan 2 dişi taydan biri…

Yarış hayatına geçen sene Temmuz ayında İstanbul Sentetik pistinde koştuğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan doru dişi tay, mücadeleden ‘boyun-baş-yarım boy’ farkla dördüncü olarak ayrıldı. Yaklaşık bir ay sonra bu defa çim pistte dişilere ait bir maiden yarışa deklare olan Light Of Darkness, 1100 metre mesafeli bu koşuyu 1 boy farkla kazanarak maidene veda etti.

Klas tayın bundan sonraki iki yarışı Grup mücadeleydi. Önce normal çim pistte dişilere mahsus G3 I.İnönü Koşusunda, sonra yumuşak çim pistte yine dişilere mahsus Prof.Dr.Kenan Binak Koşusunda üçüncü oldu. Ekim ayında bu defa çok yumuşak çim pistte koştuğu KV-8 Joe Clarke Koşusunda bugüne kadar ki en başarısız performansını sergileyen safkan,  büyük ihtimalle pist şartları nedeniyle başarısız olduğu bu yarışın 2 hafta sonrasında sentetik pistte start aldığı KV-6 Morocco Sorec Koşusunu dördüncü tamamladı.

Light Of Darkness Kasım ayında 1200 metre sentetik pistte Şartlı-5/D ve 1400 metre sentetik pistte G3 K.Sahir Kurutluoğlu Koşularını kazanarak 2020 yılını başarılı bir şekilde kapattı. Bu sene ise piste çıktığı ilk yarış olan A3 Mevlana Koşusunu 7 erkek rakibinin önünde kazanarak 2021 yılına da muhteşem bir başlangıç yaptı.

Sentetik pistte Grup galibiyetleri, çim pistte ise Grup plaseleri bulunan safkanın sezona tırnaklarının ucunda girdiği rahatlıkla söylenebilir. Dolayısıyla Ergin Talay Koşusunun da tartışmasız en iddialı taylarından biridir. Daha ötesi Light Of Darkness ithal bir tayın Türkiye’de koşabileceği özellikle dişilere mahsus tüm yarışlarda büyük şansa sahip olacaktır. Sentetik pistte sezonun güçlü erkek rakiplerini geride bırakmış olması onun yıl boyunca karşı cinsteki rakiplerine de çok zor anlar yaşatacağının bir göstergesidir.

Light Of Darkness (Özcan Yıldırım)

•••

→ Nitrox (Toruk Macto)

Aracı ekürisinin Ergin Talay Koşusunda piste çıkaracağı ikinci isim olan Nitrox, tıpkı Ice Breaker gibi ekürinin kendi aygırlarından yetiştirdiği bir tay…

Yarış hayatına Ağustos ayında sentetik pistte başarısız olduğu maiden mücadele ile başlayan doru erkek tay, sonrasında üst üste çok yumuşak çim pistte maiden ve sentetik pistte Şartlı-3 mücadeleleri kazanmış, ardından KV-8 Prof.Tevfik Başer ve G2 Sakarya Koşularında başarılı olamayarak sezonu kapatmıştı.

Bu yıl ilk yarışına Ocak ayında çıkan ve Şartlı-4 mücadeleden galibiyetle ayrılırken kış sezonunu gayet iyi değerlendirdiğini belli eden Nitrox, bir ay sonra yine sentetik pistte koştuğu KV-6 mücadeleyi sezonun formda ve başarılı ismi Megaloman’ın 1 boy arkasında ikinci tamamlarken, Strong Legs gibi güçlü bir rakibi arkasında bırakmayı başardı.

Nitrox henüz sınıf koşu galibiyeti elde edebilmiş bir tay değil ancak G1 galibi Miss Planet ve G2 üçüncüsü Magic Man ile anneden, KV-8 galibi başarılı safkan Rampage ile ana-baba kardeş bir safkan olması münasebetiyle potansiyelli bir tay olduğu ortada… Şayet ekürisi ile birlikte start alacak olursa mutlaka yarış içerisinde önemli bir rol üstlenecektir.

Nitrox (Hışman Çizik)

•••

→ Real Runner (Invincible Son)

Geçtiğimiz yılın en başarılı taylarından biri olan Real Runner Ergin Talay Koşusu ile yılın ve sezonun ilk yarışına çıkacak…

Geçtiğimiz yıl 6 yarış koşan ve kariyerine Ankara’da 1000 metre çim pistte kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başlayan al erkek tay, sonrasında tüm yarışlarını İstanbul’da koştu ve sırasıyla 1200 metre çim pistte G3 II.İnönü Koşusunda birinci, 1400 metre yumuşak çim pistte G2 Tay Deneme Koşusunda ikinci, pist şartları nedeniyle 1400 metre sentetik piste alınan G2 TYAYSD Koşusunda üçüncü ve çok ağır çim pistte koşulan 1600 metre G1 Çaldıran Koşusunda beşinci olup sezonu G2 Sakarya Koşusu zaferiyle noktaladı.

Ekürinin kendi aygırı Invincible Son’ın –ki geçtiğimiz yılın en başarılı aygırlarından biriydi- bir Cape Cross kızı olan Baklava’dan verdiği Real Runner, dinlenerek ve son dönem çalışmalarına hız vererek geçirdiği kış sezonunun ardından, 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus klasik yarışlar öncesinde önemli sınavlardan biri olan Ergin Talay Koşusunun en iddialı taylarından biri olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.

O da büyük bir ihtimalle geçen sene ahırdaşı Call To Victory’nin gittiği yoldan gidecek ve bu koşunun ardından sırasıyla Erkek Tay Deneme, Sait Akson ve Gazi Koşusunu kazanarak en büyük kupanın sahibi olmaya çalışacak…  Bu nedenle Ergin Talay Koşusunu bu tay için önemli baraj yarışlarından biri olarak görüyorum.

Real Runner (Müslüm Çelik)

•••

→ Red Luck (Dutyfree)

Geçen sene Kasım ayında Bursa’da çok gösterişli bir şekilde kazandığı A2 Kayı Koşusu ile adeta ‘ben de buradayım’ diyen Red Luck, 2 yaşlı dönemini 9 yarış koşarak tamamladı.

İkinci yarışında İstanbul çim pistinde maidene veda eden al erkek tay, sezon boyunca İstanbul ve Bursa çim pistlerinde start aldığı Listed ve Grup yarışlarda tabela içerisinde kendine yer bulmayı başarırken, sadece sentetik pistte koştuğu 2 yarışta başarılı olamadı.

Kayı Koşusundaki dikkat çekici performansı ile mesafe tutacağı yönünde ciddi bir hissiyat uyandıran safkan, nitekim sezonun son yarışı olan 1800 metre mesafeli G2 Sakarya Koşusunu toplam 2.5 boy içerisinde kaybederek dördüncü oldu.

Red Luck sezonun son aylarında büyük bir form yakalamıştı. Ama yükselen formunun meyvelerini sezonun bitmesi ile tam manasıyla toplayamadı. Kış mevsimi boyunca start almayan safkanın nasıl geri döneceğini büyük bir merakla bekliyorum. Bugüne dek gösterdiği performansla hiç de yabana atılmayacak bir isim olduğu ortada…

Red Luck (Tolga Yıldız)

•••

→ Romanı Kalibre (El Corredor)

2 Yaşlı olarak hiç start almayan ve yarış hayatına 3 yaşlı olarak Şubat ayında başlayan Romanı Kalibre, ilk yarışı olan 1500 metre sentetik pistteki Şartlı-1 mücadeleyi 3.5 boy farkla kazanarak kariyerine gayet parlak bir başlangıç yaptı. Bu yarıştan 37 gün sonra 1300 metre sentetik pistte ikinci yarışına çıkan al erkek tay, bu mücadeleyi de 4.5 boy farkla kazanmasını bildi.

Galibiyetle kapattığı ilk iki yarışında rakiplerini sağrısına dahi yaklaştırmayan safkan çim pisti ilk kez Ergin Talay Koşusunda deneyimleyecek. Ayrıca sınıf koşularda başarılı sonuçlar almış klas rakiplerle de ilk kez boy ölçüşecek…

A3 galibi ve G2 ikincisi Zillion ile anneden kardeş olan El Corredor temsilcisinin kaliteli bir tay olduğu aşikar… Üstelik bu önemli koşuya da üstüne sürekli koyarak geliyor. Gerçek kalitesi hakkında bu yarışta daha iyi bir fikir sahibi olabileceğimizi düşünüyorum.

Romanı Kalibre (Özcan Yıldırım)

•••

Huma Sultan (Luxor)

Ergin Talay Koşusuna kayıt yaptıran 2 dişi taydan biri olan Huma Sultan, bugüne kadar toplam 16 yarış koştu. Bu yarışlarından 2’si sentetik, biri çim pistte olmak üzere 3 birincilik çıkartan safkan, sentetik pistte KV-6 ve KV-8 birincilikleri, çim pistte ise KV-8 ikinciliği elde etti.

Babası Luxor, annesi ise Red Bishop kızı olması münasebetiyle bu sene 3 yaşlı olarak çim pistte başarılı yarışlar koşacağını düşünüyorum.  Ergin Talay Koşusu onun için sert bir yarış olacak gibi görünüyor. Ancak bu yarışta ışıklı bir performans sergilemesi, onu dişilere ait klasik yarışlarda da seyredeceğiz manasına gelecektir.

Huma Kuşu (Gökhan Kocakaya)

 

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir