GENERAL BRIELLA her pistte başa güreşiyor…

19 Ekim 2023 Perşembe günü Ankara 75. Yıl Hipodromunda 2000 metre kum pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz kısraklarına mahsus G1 Kapadokya koşusunu, Mert Ali Karabulut’un sahibi olduğu, Berdan Yerlikaya tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Erdal Akyavuz’un yaptığı General Briella (3y kd General Quarters – Smart Angel, Fast Company)  jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Silent Wave (Torok) elde ederken, Guillotine (Marcavelly) üçüncü, Hayalet Kız (English Channel) dördüncü, Speedy Eda (Dutyfree) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

İkinci G1 galibiyeti…  

İlk kez çıktığı sentetik pistteki son koşusu olan A2 Kızkulesi koşusunu kazanarak bu koşuya yine çok iyi durumda gelen General Briella, adeta bütünleştiği jokeyi Mehmet Akyavuz idaresinde ekürisinin tempo verdiği koşuyu ön grubun hemen arkasında takip etti. Son düzlük dönülür dönülmez liderliği alıp farkı 2-3 boya çıkaran kır kısrak, 200’den sonra dışından kuvvetli gelen Silent Wave’e bir ara yakalanacak gibi olduysa da, sonlarda ayak değiştirip yeniden hücum etti ve kapanan farkı az da olsa açarak ikinci G1 zaferine ulaştı. Kapadokya Koşusu galibiyetiyle her üç pistte de Grup kazanma başarısı gösteren General Briella, bu performansı ile jenerasyonun en özel isimlerden birisi olduğunu bir kere daha ispat etmiş oldu.

News Reporter

10 thoughts on “GENERAL BRIELLA her pistte başa güreşiyor…

 1. Erken yürüyor..sonlarda 1 2 beklicek varya düzlükte yürü dediği anda çokkkkkkk çokkkkkkk yarış kazanır 🧑‍🎄 taktik net ısrarla bekle 🥇🥇

 2. Şampiyon Kısrak apoletini artık aldı. Başarıları daim olsun ayakları düz bassın ayrı bir parantezde Mehmet Akyavuza şampiyona kusursuz biniyor.

 3. 1995’ten beri at yarışı izlerim ama hayatımda ilk kez son 30 metrede yakalanıp, yakalandığını anlayınca ayak değiştirip tekrar farkı 1 boya çıkaran bi yarış atı görmedim. bu dediklerimi son 30 metrede yaptı, bu gerçekten inanılmaz birşey. bu kısrak çok ama çok büyük bir kısrak

  1. Valla yarışın linkinide veriyim kafayı alan at son iki yüz metre kesti 3 yada 4 boy fark yedi boşluk ikincisi olacakken başka bir ata geçildi hırs yapıp geçilmiyim derken yarışı kazandı.Nefeslendrip son düzlükte tekrar verip kazananlarda gördüm .Bununki başkaydı sermaye vardı.General quartes kuraya kalır bu sene.

 4. Atın sahipleri bu nadide safkanı geçen kış sezonunda kısa aralarla koştular, yalan yok heder etmek için çok uğraştılar, bugünlere sağ salim gelmesi büyük şans umarım bundan sonra aynı hatayı yapmayıp yarış seçerek koşarlar.

 5. İnanılmaz bir birincilik.
  Son yüzde rakip kendisine yaklaşıyor, rakip yetişti yetişecek derken son ellide ayağı hafif tökezliyor ama buna rağmen son otuzda sprinti tazeliyor ve final.
  Böyle atları takdir etmek boynumuzun borcu olsa gerek.

 6. Vallahi bu sahalardan pek çok şampiyon kısrak geldi geçti ama General Briella başka bir seviyeye gidiyor. İnanılır gibi değil şu yarış temposunda yaptıkları, müthiş kere müthiş. Çok çok saygı duyuyorum yaptıklarına, ayakları her daim düz bassın. Zaten bu seviyenin bir üstü Ribella seviyesi, yani efsanelik. Muhtemelen sahipleri ismini koyarken Ribella’dan esinlenmiş, R ve B’nin yerini değiştir hop Briella 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir