GIANT DREAM Sait Akson’a biletini aldı!

7 Mayıs 2021 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2100 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-9 Dinçer Cebeci Koşusunu, Esra Atman’ın sahibi ve yetiştiricisi, Metin Acar’ın ise antrenörü olduğu Giant Dream (3y ae Red Giant – Athena, Shrewd Idea), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Cagner (Victory Gallop) elde ederken, mücadeleden Overlord (Three Valleys) üçüncü, Ezer Geçer (Lion Heart) dördüncü, Yıldız Tozu (Wiener Walzer) ise beşinci olarak ayrıldı.

Giant Dream (Halis Karataş) (önde dışta), Cagner (içte), Over Lord (arkada)

Yeni hedef Sait Akson…

Yarış hayatına 10 Şubat 2021 tarihinde yani yaklaşık bundan 3 ay önce İstanbul’da başlayan Giant Dream, sentetik pistteki Şartlı-1 mücadelede Romanı Kalibre’nin arkasında ikinci olduktan sonra yine sentetik pistte Mart ayında koştuğu maiden mücadeleyi kolay bir şekilde kazanarak kariyerinin ilk birinciliğini elde etti.

Başarılı iki sentetik yarışın ardından yaz sezonun başlaması ile rotasını çim piste çeviren erkek tay, ilk olarak Sadık Eliyeşil Koşusunda boy gösterdi. 1900 metre çim pistteki KV-9 mücadeleyi Burgas, Berken ve Ontario gibi tecrübeli ve klas isimlerin hemen arkasında dördüncü tamamladı.

Giant Dream, bu yarıştan 3 hafta sonra aynı pist ve mesafede Dinçer Cebeci Koşusuna çıktı. Son düzlüğe çıkıldığında oldukça gerideydi. Jokeyi 400’de müsait bir kulvar aradığında hala yedinci durumdaydı. Ancak düzlüğün ikinci yarısını çok iyi koştu. Öndeki rakipleri ile arasındaki mesafeyi her metrede kapatarak az farkla da olsa 2’09”10’luk derecesi ile şık bir galibiyete imza atmasını bildi.

Her iki çim pist performansı ile mesafe tutacağını gösteren tay, Erkek Tay Deneme Koşusunu pas geçecek. İstikbal vaat eden tayın bundan sonraki ilk durağı 6 Haziran 2021 Pazar günü İstanbul’da koşulacak olan 2200 metre mesafeli G2 Sait Akson Koşusu olacak…

Giant Dream (Halis Karataş)

Red Giant/Shrewd Idea

Giant Dream’in babası; G2 Virginia Derby, G1 Memorial Turf Championship Stakes ve G2 Fourstardave Handicap galibi, G1 Secretariat Stakes ve G2 Jamaica Handicap ikincisi Red Giant’dır.

2017 yılında ülkemizdeki aşımlarına başlayan aygırın ilk tayları 2018 yılında doğmuş ve geçtiğimiz yıl 2 yaşlı olarak koşmaya başlamıştır. Bu sene ülkemizde doğan ikinci jenerasyon tayları start almaya başlayan Red Gaint’ın bugüne dek 26 yavrusu start almış, bunlardan 8’i yarış kazanmayı başarmış ve ilk Black Type yavrusu Giant Dream olmuştur.

Giant Dream’in annesi; 4 kez çim, 3 kez de sentetik pistte start alıp 2 kez dördüncülük elde ettikten sonra damızlığa ayrılan 2006 doğumlu Athena’dır. Ülkemizde 1993 yılında Enternasyonal G2 Boğaziçi Koşusunu kazanan Shrewd Idea’nın kızı olan Athena, annesi Lady Connaught vasıtasıyla G1 Çaldıran, G2 Kraliçe II Elizabeth ve G2 Fevzi Çakmak Koşuları galibi, G1 Cumhurbaşkanlığı ve G1 Türkiye Jokey Kulübü Koşuları ikincisi efsane kısrak Lyna ile kardeştir.

Red Giant
News Reporter

8 thoughts on “GIANT DREAM Sait Akson’a biletini aldı!

  1. DEV ADAM’a yoldan geçeni bindirin, bunları çimde ezer.. İnşallah Sait Akson vs koşarlar (Ama özcan haricinde)

  2. gazi biletini alır yüzde 80 ihtimalle ama bence karataş sürpriz bir erkek ile gazi koşusunda buluşacak… ilizyon a da bu ata da binmeyecek gibi geliyor bana… kurteller olabilir kahraman ekürisi olabilir sanki bir erkek ayrılacak halis karataş’a…

  3. Bu seneki jenerasyon matador yaşar gaziyi kazadiğı sezon gibi büyük sürpriz yaşanacak kuvvetle

  4. Gülüm Osman bu atlardan çok fazla hışman’ı bindirirlerse iyi bi taktikle Gazi’nin net favorisi olur bence

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir