GİZ bıraktığı yerden devam ediyor…

19 Nisan 2023 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda çim pistin ağır olması nedeni ile 1400 metre sentetik pistte koşulan 3 yaşlı Dişi İngiliz taylarına mahsus Kv-8 F. Derya Beşikçi koşusunu, Gülizar Yanık’ın sahibi olduğu, Hasan Selçuk Ekinci tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Casım Katı’nın yaptığı Giz (3y kd Run Away And Hide – Şeker Ayşe, Barnato) jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Alkız (Myboycharlie) elde ederken, Mitros On Fire (Luxor) üçüncü, Mangusta (Native Khan) dördüncü, She Is Approved (Approve) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

İlk sentetik deneyimde gelen galibiyet…  

Geçtiğimiz yılı 1800 metre çim pistte G2 Sakarya galibiyeti ile kapatan başarılı kısrak Giz, Komiserler Kurulu kararı ile değiştirilen ve sentetik piste alınan mücadelede uyum sağladığı son günlerin başarılı jokeyi Ayhan Kurşun ile koşuyu orta grupta ve 800’den itibaren teşvikle takip edip son düzlükte pistin ve rakiplerinin dışından yaptığı etkili sprint içindeki Alkız ve dışındaki Mitros On Fire’ye direnerek kazanmasını bildi.

Aylar sonra ilk yarışına çıkan ve sentetik pistte ilk kez mücadele eden safkan, sezon başı sergilediği parlak performans ile Mayıs ayında başlayacak olan yılın Klasik yarışlarına hazır olduğunu gösterdi. Alkız başarılı olduğu sentetik pistte bugüne kadar ki en iyi yarışlarından birini koşarken, Mitros On Fire sırasıyla Maiden, Handikap-14 ve Şartlı-3 galibiyetleri geldiği koşuda, düzlüğe çok geride çıkmasına ve bir süre trafik sorunu yaşamasına rağmen dikkat çekici bir üçüncülük, geçen seneyi namağlup kapatan ve İstanbul’a ilk kez gelip, ilk kez sentetik pistte start alan Mangusta ise dördüncülük elde etti.

Giz (Ayhan Kurşun)

 

News Reporter

8 thoughts on “GİZ bıraktığı yerden devam ediyor…

  1. Bu kadar guzel bir disi Jenerasyon tarihte cok az olmustur. Bu sene Gaziyi bir disinin kazanmasi cok muhtemel. Ozellikle de yaris hizli giderse. Mitros On Fire jokey hatasi ile rakiplerinden 20 metre fazla kostu. Normal kossa sonuc daha farkli olabilirdi.

  2. Come back is real isimli tayın bir sonraki yarışı hangisidir bilen var mı? Bu arada giz hala gazi adaylarımdan biri. Bu sene dişilerden birinin kazanması sürpriz olmaz

  3. Atman ekurisi formda ve klas atı kosturmaz, turşusunu kurar genelde:)) Comeback is Real gibi bir atı sezon başı çimde Orhan meker’de kosmamak cidden çok garip bir şey….

          1. TJK internet sitesinden “uzun vadeli koşular” sekmesinden erkek tay deneme koşusunu seçin kayıt kısmından taksit sekmesini seçin kesin kayıt olan atları liste olarak görebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir