GODOLPHIN 5’te 4 yaptı!

GODOLPHIN 5’TE 4 YAPTI

Kamçısız da Kazanıyor…

Reşat Köstem

Dubai Karnavalında 30 Mart günü için son biletlerin dağıtıldığı günlere geldik. Tüm hesaplar bunun üzerine yapılırken, umduklarını bulamayanlar ya da şovun ilk bölümünde yer alabilmek için gelenler yavaş, yavaş ülkelerinin yolunu tutacaklar…

Bu gecenin akılda kalanları ise, 6’lı ganyanın 3. ayağında Godolphin Ekürisinin altı safkanının koşması ve Kısrak Koşusunu (UAE Oaks) William Buick’in -en gerektiği yerde- kamçısını düşürmesine rağmen Divine Image ile kazanmasıydı.

Yanlış anlaşılmasın; bu olayda övgüyü hak eden W. Buick değil;  elbette ki safkan…

Koşulara gelince:


1.KOŞU Handikap (95-105) 135.000$  1400m-Kum

Yarış yaşamını UAE’de sürdüren Rodaini (Exchange Rate – Blessings Count) Hamdan ekürisinin safkanlarını geride bırakarak kazanmayı başardı. Godolphin temsilcileri Aqabah ile Gold Town ise hayal kırıklığı yaratan koşular çıkardılar. Ekürisine yardımcı olmak amacıyla startla birlikte tempoyu yükselten Almaanara (Shamardal – Midnight Angel) sonlarda tükenince üçüncülükle yetindi. Rodaini’yi potoda yakalayan Muqarrab (Speightstown – Grosse Pointe Anne) da az bir farkla ikincilikte kaldı. Connor Beasley’in bindiği Rodaini koşuyu 1.25.26 ile kazandı.


2.KOŞU Handikap (95-108) 135.000$  1200m-Çim

Kısa mesafeli koşuda iç starttan çıkma handikapını, jokeylik becerisiyle ortadan kaldıran Jim Crowley, Ekhtiyaar (Bated Breath – Bayja)  ile kolay kazandı. Karnavalın ilk günü bir yarış gören bu safkan, sanırız son gün koşulacak G1 Al Quoz Sprinti hedefleyecek. Koşunun ikincisi Riflescope (Raven’s Pass – Red Intrigue) olurken, Dream Today (Dream Ahead – Macheera) de üçüncülüğü Legendary Lunch (Dragon Pulse – Taalluf)’tan boyun farkıyla kurtardı. Koşunun derecesi 1.10.18 olarak gerçekleşti.


3.KOŞU Dubai Millenium Stakes (G3) 200.000$  2000m-Çim

Godolphin Ekürisinin 6 safkanla katıldığı koşuda ilk beş sırayı paylaşması kimseyi şaşırtmadı. Charlie Appleby’ın antrene ettiği ve James Doyle’un bindiği Spotify (Redoute’s Choice  – Gwenseb) ile Brett Doyle’un bindiği Oasis Charm (Oasis Dream – Albaraka) startla birlikte öne düştüler. James Doyle koşuyu Saeed bin Suroor’un antrenörlüğünü yaptığı ve Christophe Soumillon ’un bindiği Racing History (Pivotal – Gonbarda)’den az farkla kurtarırken hatırı sayılır fauller yaptı. 2.05.55 ile sonuçlanan koşunun üçüncüsü First Nation (Dubawi – Moyesii) oldu.


4.KOŞU UAE Oaks (G3) 250.000$  1900m-Kum

Koşuyu kazanan Divine Image (Scat Daddy – Sure Route) bu yarışıyla da izleyenleri şaşırttı… Starttan gayet düzgün çıkıp koşuya başladı ama son 400’de jokeyi William Buick kamçısını düşürdü. Safkan buna rağmen çok etkili bir sprintle rakiplerini ve koşuyu kazanmak üzere olan ekürisi Swift Rose (Invincible Spirit – Tulips)’u geçerek birinciliğe uzandı. Silva (Kodiac – Sotka) mesafe limiti olan bir tay. William Buick’in bindiği Divine İmage koşuyu 2.01.76 ile tamamladı. Beauty Dubai ise koşu içinde yaşadığı sorun nedeniyle mücadeleyi bıraktı.


5.KOŞU Zabeel Mile (G2) 250.000$  1600m-Çim

Mythical Magic (Iffraaj – Mythie) baştan sona adım attırmadığı Century Dream (Cape Cross – Salacia)’i tartışmasız biçimde geçti. Koşunun üçüncüsü First Contact (Dark Angel – Vanishing Grey) oldu ama Wootton (Wootton Bassett – American Nizzy)’un da koşuyu kazanan ekürisi kadar parlak bir yarış yaptığını söyleyebiliriz. William Buick’in bindiği Mythical Magic’in bitiriş derecesi 1.36.39 oldu.


6.KOŞU Handikap (95-105) 135.000$  1600m-Çim

Godolphin Ekürisi beş safkanla katıldığı günün son koşusunda birinciliği güçlükle kurtardı. Ekürinin üç safkanının koşuyu en geride tamamlamaları da sürpriz bir sonuç oldu. Koşuyu 1.37.19 ile, Kevin Stott’un bindiği Major Partnership (Iffraaj – Roystonea) kazandı. Above N Beyond (Exceed And Excel – Hill Welcome) ile Cliffs Of Capri (Canford Cliffs – Shannon Spree) de diğer iki sırayı paylaştı.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir