GRASHOF Anafartalar’a göz kırptı!

5 Haziran 2019 Çarşamba günü merhum Cahit Aybek adına İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-9/S koşuyu, Harika Nisa Ünlü’nün sahibi, Tevfik Çelikoğlu’nun yetiştiricisi ve Sadettin Mutlu’nun antrenörü olduğu Grashof (Offlee Wild – Silky, Sea Hero), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

2000 Metre sentetik pistte koşulan 105.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu bir önceki yarışında olduğu gibi kolay ve en yakın rakibine 7 boy fark yaparak 2’08”99’luk derecesi ile kazanan Grashof’un ardında ikinciliği sentetik pistin başarılı ismi Jack Sparrow (Mendip) elde ederken, bu safkanın yarım boy gerisinde bir önceki yarışında startın önünde veteriner hekim kararı ile çıkartılan Proof Striker (Perfect Storm) üçüncü, onunda 3.5 boy arkasında Haskaya (Utopia) ise dördüncü oldu.

Grashof (Gökhan Kocakaya)

13’üncü startında 5’inci kez finiş çizgisini önde geçen Grashof, 2000 metre ve üzeri mesafeli sentetik pistte koştuğu üst üste 3’üncü yarışından da galibiyetle ayrılmayı başarırken, kariyerinin bugüne kadar ki en önemli performansına imza atıp Anafartalar Koşusunun da en iddialı isimlerinden biri olduğunu ispatladı.

His Majesty ve Graustark üzerine 4×4 akrabalık!

Merhum Cahit Aybek adına düzenlenen sınıf koşuda kazanan Grashof babası Offlee Wild’ın ülkemizde ilk sınıf koşusu galibi yavrusu olmayı başardı. Klas bir aygır olmasının ötesinde farklı bir kan hattı içermesi ile ülkemiz yarış ve yetiştiriciliğine farklı katkılar yapabilecek bir aygırdı şüphesiz Offlee Wild

Grashof’un annesi Silky, Sea Hero’nun kızıdır. Danzig’in oğlu Polish Navy temsilcisi olan Sea Hero’nun annesi Glowing Tribute ünlü aygır Graustark’ın kızıdır. Graustark’ın tam kardeşi ünlü bir başka isim de His Majesty olup, bu aygır da Offlee Wild’ın

Büyük annesi Andover Way’in de babasıdır. Dolayısıyla, Grashof tam kardeş iki isim His Majesty ve Graustark üzerine 4×4 gibi ilginç bir akrabalığa sahiptir.

Bu akrabalığın Grashof’un soy ağacına hem kalite katması, hem de dayanıklılık kazandırması muhtemeldir ki; Grashof’un start aldığı 13 koşuda 5 kez kazanıp, toplamda 11 kez tabela yapmasını da bunun bir göstergesi olarak düşünmek mümkündür. (Muslihiddin Gurup)

Cahit Aybek Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir