GRASYAS için pist fark etmiyor…

5 Kasım 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda çim pistin çok ağır olması nedeni ile 1400 metre sentetik pistte koşulan 2 ve yukarı yaşlı İngiliz taylarına mahsus A3 Atıf Esenbel koşusunu, Halil Şimşek’in sahibi olduğu, Serhat Ürküt tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Seit Kan’ın yaptığı Grasyas (4y da Lion Heart – White Lady, Okawango) jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Tractor (Bushranger) elde ederken, Time To Shine (Luxor) üçüncü, Alihan (Agresivo) dördüncü, Egregious Rock (Luxor) beşinci olarak pistten ayrıldı. 

İlk sentetik koşusunda gelen grup zaferi…  

Çok başarılı bir sezon geçiren ve Ankara’daki son startı olan A3 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı koşusunu kazanarak bu yarışa formda gelen Grasyas‘ın ilk kez çıkacağı sentetik pistte nasıl bir sonuç alacağı merakla beklenirken, bugün yine ilk kez buluştuğu günün başarılı jokeyi Gökhan Kocakaya idaresinde çıkıştan 100 metre sonra almış olduğu liderliği rakiplerini bir daha yanına dahi sokmadan aynaya kadar koruyup kazanmayı başarırken, aynı zamanda ilk sentetik pist deneyiminden de zaferle ayrılmış oldu.

News Reporter

12 thoughts on “GRASYAS için pist fark etmiyor…

  1. Bence çim olsa Alihan kazanırdı ama sentetikte sanki bi tık eksik kaldı ne kadar bu pistte kazansada. Grasyasda bu sene sınıf atladı nazar değmesin.

  2. Alihan bu atları defalarca geçti, sprint mesafesine gelindiğinde yol bulamadı ki, spiker bile yol bulamadığını söyledi. Yol bulduğunda ise iş işten geçmişti.
   Alihan atlara değil, önünün kapanmasına geçildi.
   Sonuç farklı olsa da ben yanıldığımızı düşünmüyorum.

 1. Son 800 46 bitmiş tabela yapan atlar Alihan da dahil kazanmak için koşmadılar.Yariş sentetik piste dönünce kimse yarışa asılmayınca Grasyas kazanmasını bildi.Kayalar ekurisini ve jokeylerini hep takdir ederim, doğu batı kum çim kısa uzun farketmeksizin hep kazanmak için koşarlar,ancak bazı at sahibi ve jokeyler atımda atım derler o derler bu derler koşmazlar.Gel sende kupon tuttur tutturabilirsen….

 2. Atlar yarış içerisinde yol bulsun diye jokeyler var,bu durumda yol bulamayan at değil jokeydir galiba

 3. Halisin hatası, düzgün yer tutamadi, sonra at ürktü is işten geçti, ancak hafif faulde olduğunu düşünüyorum

 4. King in the izmir diye biri vardı ukala ukala diyordu zır essek grasyas için o yürekli at ama sen nesin

 5. Yarıştan önce yazmıştım, “Alihan daha viraja girerken ani vites arttırıp topuklarsa kazanır yoksa kazanamaz”. Çünkü Alihan geriden gelip acı sprintle yarış kazanan Long Runner, Call to Victory, Sabırlı veya Ribella değil….

 6. Alihan 1000 ve 1200’de daha iyi koşuyor ama 1400 ona net şekilde uzun gelir diyemem. Defalarca koşmuşluğu ve belli seviyede kazanmışlığı var. Alihan gidişatta nerede giderse gitsin tempo istiyor. Yarışı kısaltmak isteyen bunu istemez mesela. Sadece önden gidip yükü çekmek istemiyor. Kapanınca ritmi bozuldu, ritmi bozulunca tekrar artıracak en son at o grupta. Kapanmasa zorlardı ama geçer miydi emin değilim.
  Grasyas tempolu ve daha önemlisi güçlü bir at. Dayanıklı. Romantik. Yola yapışan, pençelerini geçirir gibi giden arabaları anımsatıyor bana. Ekibini tebrik ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir