GRAY TAIL’den 9.5 boyla Sınıf Koşu Galibiyeti!

17 Şubat 2019 Pazar günü İzmir Şirinyer Hipodromu’nda merhum Sedat Evliyazade anısına 3 yaşlı 4 İngiliz tayının katılımı ile gerçekleştirilen KV-8/S mücadeleyi, Umut Babadağlı’nın sahibi, Mehmet İlker Akdeniz’in yetiştiricisi ve Yüksel Taluk’un antrenörü olduğu Gray Tail (3y de Dr Fong – Elle Starlight, Corinthian), jokeyi Nevzat Avcı ile 1400 metre kum pistte 1’29”25’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı.

Start aldığı 6 yarışın 3’ünü kazanan ve bundan önceki yarışında G2 ikinciliği elde eden başarılı safkan, 9.5 boy önde kazandığı bugünkü birinciliği ile kariyerinin ilk sınıf koşu galibiyetine imza atarken, kazancını da 269.500 TL’ye yükseltti.

Virajı en geride dönmesine rağmen son 100’deki etkili ataklarıyla Jak Vjetar (Torok) ikinciliği elde ederken, sonlarda düşen temposu ile mücadeleden Jungle Man (Havana Gold) üçüncü, Hasanefe (Hakeem) ise dördüncü olarak ayrıldı.

Gray Tail (Nevzat Avcı)

Koşunun ardından düzenlenen törende kazanan atın sahibi Umut Babadağlı’ya kupasını Mesude Evliyazade takdim etti. Şeref Tribünü’ndeki törene Ata Evliyazade, TJK Yönetim Kurulu ve Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi Ahmet Özbelge, TJK Asli Üyeleri Zekeriya Aydın ve Osman Aksoy ile İzmir Hipodrom Müdürü Cüneyt Ertan da katıldı.

Sedat Evliyazade Koşusu Kupa Töreni 2019

SEDAT EVLİYAZADE

Atlar Sedat Evliyazade için sadece bir tutku değil, yaşamın ta kendisiydi. Türkiye’de ilk at yarışları, 1856 yılında İzmir’de, “Smyrna Races Club” adı altında Sedat Evliyazade’nin babası Refik Evliyazade tarafından düzenlendi. Sedat Evliyazade ve ağabeyi Nejat Evliyazade için atlar hayatları boyunca en büyük tutku oldu. Okumak için gönderildikleri Paris’te okula gitmek yerine her gün okuldan kaçıp ata binen ağabey kardeş bir dersten sınıfta kalacaklarını anlayınca paniğe kapıldılar. Çünkü bu onların Paris’teki at hayatlarının sonu demekti. Sedat ve Nejat Evliyazade hocalarıyla bir anlaşma yaptılar. Eğer o çok sevdikleri, uğruna dersi astıkları atlardan birini Paris’in dar ve dönen merdivenli apartmanlarından birinin 4.katına, yani hocalarının evine çıkarmayı başarırlarsa, dersten geçeceklerdi. “Tamam” dedi Evliyazade kardeşler ve bir İngiliz atını hocalarının evinin salonuna kadar soktular. Gözlerine inanamayan ama verdiği sözü tutmak zorunda kalan hocaları, “Tamam sınıfı geçtiniz yalnız çok merak ediyorum o atı nasıl aşağı indireceksiniz?” diye sorduğunda, “Siz hiç merak etmeyin biz onu indiririz” diyen Sedat ve Nejat Evliyazade böylece hem sınıfı geçtiler hem de atı sağ salim aşağı indirdiler.

Sedat Evliyazade’nin atlar konusunda çok kuvvetli hisleri vardı. Bunu çok iyi bilen Celal Bayar kendisinden Paris’e gidip onun için at almasını istedi. Sedat Evliyazade bunun üzerine Vrais Gascon, Fol Espoir ve Drocourt adlı 3 at getirdi. Vrais Gascon, Atina’da Grand Prix Ödülü’nde koştu ve 2. oldu. Daha sonraki yıllarda Giraud Ailesi’yle birlikte çalışan Sedat Evliyazade, onlar için hem yetiştiricilik, hem de antrenörlük yaptı. 1927 yılından beri koşulan Gazi Koşusu’nu Giraudlar tam 7 kez kazandılar. Bu şampiyonlukların hepsi Sedat Evliyazade’nin antrenörlük yaptığı 1949-1960 yılları arasında geldi. 1939’dan bu yana koşulan Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı ise Giraudlar, 1951- 1963 yılları arasında tam 6 kez, yine Sedat Evliyazade’nin antrenörlüğünde kazandılar.

Sedat Evliyazade; Cemal Taşkıran, Reşat Mergin, Mümin Çılgın, Kazım Yıldız, İsmail Dinçer ve Ekrem Kurt gibi dönemin ünlü jokeylerine öncü olan bir biniciydi. Mükemmel bir atçı olmasının yanında çok da renkli bir kişilikti. 1955 yılında İzmir’den İstanbul’a giden Akdeniz adlı yolcu gemisinde gelecekte yeğeni Osman Refik Evliyazade’nin eşi olacak Hanzade ile karşılaşır. Bu kız bebeğe hayran olan Sedat Evliyazade, bebeğin annesi Hümeyra Hanımsultan’dan “Çok değerli bir atım doğuracak. Yavru, dişi olursa ismini Hanzade koyabilir miyim?” diye izin ister. Olumlu yanıt alınca da doğan taya Hanzade adını verir. Hanzade çok başarılı bir at olarak yıllarca namağlup koşar. Bu hoş tesadüfün ardından yıllar sonra yeğeni Osman Refik Evliyazade, Sedat Bey’in o çok beğendiği ve ismini atına verdiği kız bebekle evlenecektir.

Sedat Evliyazade 1979 yılında vefat etmiştir.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir