GÜLÜM OSMAN’dan muhteşem finiş!

1 Ağustos 2020 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1200 metre çim pistte koşulan ve Ankara’daki 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus 4 Grup koşudan biri olup A3 klasmanındaki tek koşu olma özelliğini taşıyan Hitit Koşusunu, Hacı İpek’in sahibi ve yetiştiricisi, Ömer Alaçam’ın ise antrenörü olduğu Gülüm Osman (2y de Popular Demand – My Ginetta, Nursultan), jokeyi Hışman Çizik ile kazandı.

İkisi Eküri olmak üzere 6 tayın start aldığı mücadeleye 3 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Gülüm Osman, ilk metrelerde dış kulvardan dördüncülüğe yerleşti. 800 ve 600 startlarını da aynı yerini koruyarak geçen safkan, son düzlüğe de en dış kulvardan dördüncü sırada çıktı. 400 direğini Bakır ekürisinin tayları Praise, Glitzy, Amadis ve Gülüm Osman aynı hizada geçtiler. Ancak 200’den sonra mücadele en iç kulvardaki Glitzy ile en dış kulvardaki Gülüm Osman arasında geçmeye başladı. Son 100’de Glitzy öndeydi. Gülüm Osman son 50’de rakibini yakaladı ve aynada ona yarım boy fark yaparak 1’12”02’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Yarış hayatına 1 Haziran 2020 tarihinde start aldığı Sri Pekan Koşusu ile başlayan Gülüm Osman, mücadeleyi Amadis ve Glitzy’nin az farkla arkasında üçüncü bitirmişti. Bu yarıştan 3 hafta sonra ikinci yarışına çıkan safkan, bu defa Glitzy ve Quick Rhythm’in arkasında üçüncülük elde etti.

Gülüm Osman maiden’a 14 Temmuz 2020 tarihinde start aldığı KV-7 Yalçın Batur Koşusu ile veda etti. Daha önce 2 kez geçildiği Glizty’yi Mücahit Bayır’ın altında sonlardaki güçlü sprinti ile geçmeyi başardı. Hitit Koşusunda ilk yarışına birlikte çıktığı Hışman Çizik ile birlikte mücadele eden erkek tay, moralli ve formda genç binicisi ile harika bir düzlük sprinbtine imza atarak Glitzy’yi bir öndeki yarışında olduğu gibi yeniden mağlup etmeyi başardı. Koşuda ikinciliği Glitzy (Hakeem), üçüncülüğü starttan 2 boy kadar tereddütlü çıkan Anadolu Aslanı (Victory Gallop9, dördüncülüğü Praise (Victory Gallop) beşinciliği ise Amadis (Lilbourne Lad) elde etti.

Gülüm Osman (Hışman Çizik)

 

 

News Reporter

7 thoughts on “GÜLÜM OSMAN’dan muhteşem finiş!

  1. H Çizik., belki Hitit koşusunu kazandın ama iyi bir jokey olman için daha çok ama daha çok şeyler öğrenmen ve bilmen lazım ve en önemlisi Atları sevmen lazım.., onları defalarca ve defalarca kırbaçlama yerine onlara sevgi göster. Yabancı yarışları seyret o jokeyleri ve onların biniş stiline bak. Atın üzerinde hoplayıp zıplama.

  2. Popular Demand çok iyi bir aygır ve umarım Karayel kanını ondan sonra da taşıyacak aygır bir oğul bırakır arkasında. Keşke Eliyeşiller atlarını İpek Ekürisi’ne bırakmasalardı ve daha farklı kanlarla eşleştirselerdi.

    Gülüm Osman ilk yarışında ne olabileceğini göstermişti, şaşırtmıyor ancak geç gelişmesiyle bilinen bu orjinin 2 yaşında bu harplere girdikten sonra 3 yaşında beklenen yarışlarını yapamaması çok olası. İkinci bir Kingsman vakası olabilir.

  3. Çizik güzel at biniyorsun fakat yaptığın hareket hiç yakışmıyor atı sevebilirsin opebilirsin birde binme sitilini geliştirirken daha güzel yerlere gelirsin İnşallah birtane gazide sen kazan yada Gökhan gocakaya at binme sitilini sevdim güzel biniyor fakat bazan önü kapanıyor ama zorlamıyor çünkü risk iyi yarışlar diliyorum tüm jokey arkadaşlara birde yeminlerine inşallah sadık kalmalarını diliyorum..

  4. Gülüm osman kazanmadı anadolu aslanı kaybetti ayrıca uzayan mesafe anadolu aslanının çok iyi bir tay olcağına inanıyorum

  5. Bu at amiyane tabirle “deli” bir at. Sprinti, koşu şekli göz okşayıcı. Hızlı gidecek her koşuda mutlaka keyif yaşatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir