Haftanın Pedigrileri (11 Mayıs 2023)

– Haftanın Pedigrileri (11 Mayıs 2023) – 

Şampiyon yarış atı ve aygır Turbo yarış yaşamında iki kez iştirak ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusunda arka arkaya iki yıl zafere ulaşırken, rakipleri ile arasındaki fark o yıllardaki ilkel anlatımla, uzak olarak gerçekleşmişti.

Demirkazık ise Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusuna hiç katılmamıştı ama bununla birlikte Onurkaan isimli yavrusu arka arkaya iki yıl, Turbo’nun arka arkaya iki yıl elde zaferden sonra 2011 ve 2012 yıllarında galibiyeti ulaşmıştı ve 2009 ile 2012 yılları arasındaki dört yıllık süreçte bu iki ismin baskınlığını ifade etmek mümkündür.

Yıllar sonra bir bu ikili baba ve kısrak baba pozisyonunda bir araya geldikleri bir soy kurgusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusu galibi oluştururken, Turbo için bu aygırlık yaşamında bir ilk oluyordu aynı zamanda…

Bakıldığında şampiyon aygırın bu yıla kadar TBMM Koşusu kazanan bir yavrusu yoktu. İlginçtir, olmadığı gibi bu yıla kadar TBMM Koşularında Turbo’nun start alan yavruları içinde tabela yapan bile bir isim bulunmuyordu.

Turbo

Bunu başaran ilk isim Derya Ateşi çok sürpriz bir sonuca imza atarken, bu koşu öncesinde bu yarışta start alan atlar içinde en düşük handikap puanlı ve sadece maiden yarış kazanmış bir atın, en yüksek handikap puanlı ve ikişer kez Grup 1 ve Grup 2 yarış kazanmış bir atı geçmesi, söz konusu sürpriz olgusunu yaratan temel noktadır kuşkusuz.

Demirkazık’ın kızı olan Derya Ateşi’nin annesi Özberfin yarış yaşamı olmayan bir kısraktır.  Anne kardeşleri arasında en iyisi olan ve G3 galibi olan Demirsoy, Demirkır’ın yavrusu olması münasebeti ile Özberfin, bu G3 galibi at ile çok yakın akrabadır.

Özberfin’in annesi Göksu da bu kızı gibi yarış yaşamı olmayan bir kısrak olup, Derya Ateşi’nin anne soyu bu noktadan itibaren bilinmezlik taşımaktadır, bu da nereden çıktı demeyin, bir dinleyin!

Yüksek Komiserler Kurulu sitesinde Soy Kütüğünde Göksu’nun annesi hanesinde Mesrure 43 yer almakta olup Türkiye Jokey Kulübü sitesinde at bilgilerindeki kısrak pedigri açılımında bu hanede Mahsuse 43 yer almaktadır. Şükürler olsun 43 de mutabıkız da Mesrure mi, Mahsuse mi buna karar veremedik!

Biri Thunder Tiki yavrusu, biri Serhanbey yavrusu. Şüphe edenler var ise linkler ektedir.

https://modul.ykk.gov.tr/AtSorgulama

https://www.tjk.org/TR/yarissever/Query/ConnectedPage/AtKosuBilgileri?1=1&QueryParameter_AtId=95972&Era=lastWeek

Tabi ki Mesrure ve Mesrure demişken sevgili Ahsen Kurum ağabeyimizin kulağını çınlatmamak olmaz. Kendisi yetiştiricilik tarafında daima Mesrure takipçisi olmuş ve bunun da semeresini almış bir insandır, selam olsun diyelim.

Gazi Koşusu yoluna klasik Tay Denemeler ile değil daha farklı yollar izleyerek gelinen yarışlardan biri olan ve mesafesinin 2100 metre ve dişilere mahsus oluşu ile de güzel bir Kısrak Koşusu alt versiyonlarından biri olan Kadir Keçelioğlu Koşusunda her ne kadar burun farkı ile kazanmış görünse de elinde sermayesinin olduğu net belli olan Adıgem, bakalım bu sermayeyi hangi klasikte kullanmayı planlıyor. Yine de ikinci olan Moonlight Fairy’nin de hakkını yemeyelim, bakalım 4*3 Sun Music ve 5*4 Kılıçaslan kurgusu nasıl iş yapacak zaman içinde, ama bence yapacak, eşleşmeyi yapanları tebrik ederim.

Ülkemizdeki Sürat yarışlarının en güzellerinden ve en özellerinden biri olan Grup 3 Fikret Yüzatlı Koşusunda, bu tip yarışları çok seven Luminary 1.10 ganyanını inkar etmeyip kazanırken, bana göre bu yarışa katlan atlar içinde Luminary gibi bu tip mesafeleri çok seven bir diğer isim olan Kar Kız, her ne kadar sürpriz gibi gözükse de bence çok normal sayılabilecek bir ikincilik yaptı.

Luminary’nin babası Bosporus, onun babası Night Shift, Night Shift’in oğlu Azamour, Azamour’un oğlu Native Khan derken bildik meselelere girecek gibiyiz yine ama bu bir realite sonuçta, bu arada Azamour’un diğer oğlu Master Patrick’in de aygırlık performansını merakla bekliyor olacağız.

G3 Burhan Karamehmet Koşusunda bir Native Khan temsilcisi Oğuzun Rüyası’nın galibiyetini izledik ki, yakın farkla ikinci ve üçüncü sırada bıraktığı atların üçüncüsü de onun gibi bir Native Khan temsilcisiydi.

Oğuzun Rüyası’nın annesi Ateş Hanım yarış yaşamında sadece kum pistte yarış kazanmış olup, çimde sadece bir kez koşan ve tabela dışı kalan yavrusunun tekrar çimde deneneceğini merak etmiyor değilim, ama sevdiği pist koşullarında da devam etmek mantıklı olabilir ilgilileri açısından, nihayetinde büyükanne Callas’ın da kazandığı tek yarış kum pistte idi.

O değil de, bu tayın da ilginç bir orijini varmış, Native Khan, Karabeyhan derken, Roberto, Hail To Reason falan yapmışlar geri planda!

Fikret Yüzatlı ve Burhan Karamehmet yarışlarından sonra Şerafettin Gedik adına düzenlenen yarışta da bir Native Khan temsilcisi olan Lady’s Secret’in araya rağmen rahat sayılabilecek bir galibiyetini izledik ki, bu vesile ile Yarış ve Yetiştiriciliğimize büyük hizmetleri bulunan Çınarlarımızı rahmet ve saygı ile analım bir kez daha…

Native Khan
News Reporter

2 thoughts on “Haftanın Pedigrileri (11 Mayıs 2023)

  1. Derya Ateşi ni iyi yakalamışsınız. Maalesef Tjk sitesinde atların soy kütüğü yazılmaya başladığında sevinmiştik. Çünkü YKK sitesi sık sık yapısı değiştirilen kullanımı da her değişimden sonra daha da zorlaşan bir site olduğu için pratik bir kolaylık olduğunu düşünmüştük. Gel velakin TJK sitesi bu konuda ciddiyet taşımıyor. Kendilerine de bildirdik, buradan da bir kaç sefer bahsettik, değişen bir şey olmuyor. Site de o kadar çok hata oluştu ki artık tek tek tespit edip düzeltmekte zor. En iyisi komple silip baştan ciddi biri tarafından yapılması gerekiyor zannımca. başka türlü düzelmesi zor.
    Derya Ateşi Mesrure ailesine aittir. Mesrure.43 ihalelerin gözdesi bir kısraktı. yavruları için atçılar ihale esnasında ciddi cenkler yapmışlardır. Mahsuse.43 te iyi bir kısraktı, ama Derya Ateşi ile ana hattı olarak ilgisi yok. onunda güzel nesilleri devam ediyor.
    Atlarımızın nesli hakkında şu anda mecburen YKK sitesine güveneceğiz zor olsa da.

  2. Paylaşım için teşekkür ederim öncelikle, evet, soy ağacı konusunda en güvenebileceğimiz kaynak o şu an için. Yine onlarda da çok geçmiş soylarda bazı hatalar mevcut, özellikle İngilizlerde, bir kaçını bildirmiştim bir zamanlar, herhangi bir cevap gelmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir