Haftanın Pedigrileri – (13 Nisan 2023)

– Haftanın Pedigrileri (13 Nisan 2023)

Geçtiğimiz haftanın bazı pedigrilerini değerlendireceğimiz yazımıza bu sefer yurt dışı ile başlıyoruz.

Santa Anita hipodromunda 8 Nisan 2023 günü koşulan G2 klastaki Charles Whittingham Stakes da kazanan isim Offlee Naughty olurken, kısrak babasının ülkemizde kısa bir dönem aygırlık yapabilen Offlee Wild olduğunu görmekteyiz.

2000 metre mesafeli G2 yarışını kazanan Offlee Naughty’in babası ise Flashback isimli aygır olup bu isimde Şampiyon aygır Tapit ile Mr.Greeley soy kurgusuna sahiptir ve Like A Charm gibi değerli bir familyadan gelmektedir.

Offlee Naughty’in annesi ve de Offlee Wild kızı olan Acting Naughty yarış yaşamı başarılı bir kısraktır ve Kanada da G3 yarış kazanmayı başarmıştır. Diğer taraftan Offlee Wild’ın kısrak babası olan Seattle Slew, aynı zamanda Flashback’in de baba hattını oluşturduğu için Offlee Naughty, Seattle Slew üzerine 5*4 akrabadır.

Seattle Slew (Three Chimneys Farm)

Çok değerli bir anne familyasından gelen ve ayrıca babası Wild Again’in de Udiapur familyasından gelmesinden başka, ayrıca kısrak babası hanesinde Seattle Slew ismine sahip olan Offlee Wild’ın ülkemizde az sayıda da olsa kızlarının annelik performansını merakla bekliyoruz.

Hatırlarsanız geçtiğimiz zaman diliminde yazdığımız ve Peru da G3 kazanan Luna Lueva isimli atın da kısrak babası Offlee Wild idi. O değil de Luna Lueva’nın babasına baktığımda sahip olduğu soy kurgusunun benzeri olan ve ülkemizde aygırlık yapmakla birlikte yetiştiricilerden pek talep görmeyen Red Giant için kaç tane Offlee Wild kızı denenmiştir veya ben bu yazıyı yazdıktan sonra kaç tane denenecektir demekten kendimi alamıyorum!

8 Nisan günü Keenland hipodromunda koşulan G3 Commonwealth Stakes de kazanan isim Here Mi Song olurken, kısrak babasının Dehere oluşu bizler için dikkate değer bir husustur.

Diğer taraftan Here Me Song’un babasının Cross Traffic olduğunu görmekteyiz ki, bu aygırın Defining Purpose isimli yavrusu bir gün önce yine Keenland pistinde koşulan G1 Ashland Stakes’i kazanmayı başarırken, Cross Traffic bahsinden mevzunun 5 Nisan Çarşamba günü Veliefendi hipodromunda İstanbul Emniyet Müdürlüğü adına koşulan yarışta kazanan ve ülkemizdeki temsilcisi olan Carceres’e geleceği aşikardır sanırım!

Ama önce iki önemli husus var.

Birincisi İstanbul Emniyet Müdürlüğü Koşusu deyince bu koşuda hep yüzünü görmeye alıştığımız Cennet Mekan Korhan Müdürümüzü anmadan olmaz, gözlerimiz buğulanır olsa da!

İkinci hususa gelince, Here Mi Song vesilesi ile başladığımız bu mevzuda kısrağın anne familyasına baktığımızda beşinci annede Frimanaha ismini görmekteyiz.

Kimdi bu kısrak? Bizim gibi tevellüdü 20.yüzyılın da ikinci yarısı başlarına yakın olanlar iyi hatırlarlar, bu kısrağın kızı olan ve de Tom Fool gibi çok özel bir aygırın kızı olan Tomanaha’nın ülkemizdeki efsane yavrusu Aristocrat’dan bahsediyoruz.

Aslında pedigri bu noktadan itibaren çok özel bir hikayeye sahiptir, kuşkusuz ayrı bir yazı konusudur.

Nereden nereye geldim, malum Cross Traffic!

Gelelim bu aygıra ki, hali hazırda Spendthrift Farm da 7.500 USD aşım bedelle hizmet vermekte olan bu aygır Unbridled’s Song’un temsilcisi olup, kısrak baba hanesinde Cure The Blues isminin olması, bu satırları yazanın favori aygırlarından biri olması itibari ile onu mutlu eden bir noktadır. O değil de Spendthrift Farm isminin manası! vardır bir hikayesi herhalde!

Cross Traffic

Bu gereksiz ayrıntılardan sonra biraz da Carceres’in soy ağacına göz atalım. Aslında soy ağacına baktığımızda çok net bir ayrıntı var onu paylaşalım daha doğrusu.

Mr.Dany, Dando Amor, Princess Warrior’un ne gibi performansları yaptığını inceleyiniz veya anlatırız bir ara, nasıl olsa Carceres bi daha konuk olur köşemize.

Bu atların Carceres ile ilgisi kuşkusuz anne familyasındaki ortak nokta olan Gana’dan gelmektedir. Gana isimli kısrak Carceres’in üçüncü annesi olup bu kısrağın annesinin Gana Facil gibi çok özel bir kısrak olduğunu görmekteyiz ki, söz konusu kısrak aynı zamanda Carceres’in babası olan Cross Traffic’in baba hattını oluşturan Unbridled’in de annesi olduğu için, Carceres’in Gana Facil gibi çok değerli bir kısrak üzerine 4*4 akraba oluşu, soy ağacının en dikkate çeken konularından biridir.

Carceres

Pazar günü İzmir de koşulan KV-9 yarışta kazanan isim Mendip temsilcisi Schillaci oldu. Atın annesi Akarca Kızı gayet verimli bir annesi soyundan gelmekte olup, gerek annesi İzmitli, gerekse de anne familyasından gelen atlarında yarışçılık ve yetiştiriciliğimizde çok ön planda olmasa da başarılı sonuçlar üretebildiğini görmekteyiz, örneğin Değirmendereli, örneğin Sayf El Arab (kızı Saafend) gibi.

Antalya da geçtiğimiz cuma günü koşulan KV-8 yarışta ise kazanan Another Boy oldu. Perfect Storm yavrusu bu üç yaşlı tayın annesi Midnight High yarış yaşamında bir kez start alabilmişti.

Midnight Hight, Breeders Cup Sprint ve Forego Stakes gibi G1 yarışlar galibi Midnight Lute temsilcisi olup, bu aygırın babası Real Quiet, kısrak babası ise Dehere’dir.

Yazımızın başında kısrak babasının Dehere olması ve G3 yarış kazanması ile bahsettiğimiz Here Mi Song ile Midnight Lute’un soy ağaçları orijin meraklıları için tavsiye edilir, her ikisi de Fappiano/Dehere cross!

Geçtiğimiz haftanın tek G3 sınıfındaki yarışı Kocaeli de 6 Nisan Perşembe günü koşulan Kartepe Koşusu idi.

Yarışı bu yarış için özel olarak Kocaeli’ne gelen Şampiyon jokeyi Halis Karataş ile kazanan Bozarslan olurken, sürekli bir yerlerde ve yakın aralarla yarış koşan Kanatlı Tay’ın ikinciliği her şeye rağmen değerli bence.

Bozarslan Şampiyon aygır Özgünhan’ın temsilcisi olup, annesi Budinkızı, Bozarslan’ın tam kardeşleri olan Balbanu ve Polatlı Gülü isimli dişileri vermiştir. Aynı eşleşme de erkek olunca bu sefer ciddi bir farklılık gözüküyor gibi, yine de bununla birlikte kısrağın yavruların tabela yüzdesi %63 gibi değerli bir rakamdır.

Tabela yüzdesi derken ilk dördü kastediyorum, şu zamanda beşinciye para vardı, şu zaman yoktu gibi gereksiz detaylar bu satırları yazanın ilgi alanında değildir!

Budinkızı, Hisarhan ile Gözdenur isimli kısraktan olmadır ki, Gözdenur da Yürekkaya ile anne kardeşi olup, dolayısı ile Mebruke 79 iyi bir annenin kızıdır ve söz konusu kısrağın verdiği yavrular içinde G3 galipleri Gökçedil, Seheryeli 1 ve de başarılı bir yarış kariyeri olan ve KV’li bir çok yarış galibi Göktuluy’u da görebiliriz.

Özgünhan
News Reporter

2 thoughts on “Haftanın Pedigrileri – (13 Nisan 2023)

  1. Kucuk bir duzeltme yazinin basligi 13 Nisan olmali. Gecen haftaki de 4 Mart yazilmisti. O da duzeltilirse arsiv acisindan iyi olur. Teşekkürler

  2. Bahsedilen atların soyağacını içeren bir resim de koysanız, yazıyı okurken bilgiler daha da pekişir diye düşünüyorum. Örnek olarak yazıya Offlee Naughty ile başlamışsınız, bu atın soyağacını koysanız süper olurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir