Haftanın Pedigrileri (14 Mart 2023)

– Haftanın Pedigrileri (14 Mart 2023) –

Geçtiğimiz haftanın en önemli yarışı kuşkusuz pazar günü İzmir de gerçekleşen Ege Derbisi idi. Uzun bir mazisi olan koşu, G1 statüsüne geçtikten sonra ayrı bir değer kazandı kuşkusuz.

10 atın katıldığı yarışı her yerde hakim görüntüsü ile kazanan King Farrier maşallah dedirtirken, kendisi için agf de üçüncü sıra tercihinin anlamsızlığını da ortaya koydu bir yerde. Zira bu at bir önceki yarışında da çok başarılı koşmuş ve Ege Derbisindeki önemli rakiplerinin bir bölümünü de geçmeyi başarmıştı.

O yarışta King Farrier’in ardında ikinci olan King Man Go, yine aynı sıradaki yerini alarak istikrarını korurken, G1 yarışta ilk iki sırayı alan King Farrier’in babası Hakeem ve ikinci olan King Man Go’nun babası Mendip olup, bir gün önce Adana da A3 klastaki yarışı kazanan Zala Bey ve Pazar günü Adana da KV- 6 kazanan Bebesha’nın da babalarının Agresivo olduğunu düşünürsek, haftanın sınıf yarışlarında Harlan’s Holiday temsilcisi aygırların etkinliğini gözlemlendiğini ifade edebiliriz.

Tekrar G1 galibi King Farrier’in soy ağacına dönersek, kısrak babalarının Hakeem için elverişli soy elemanları olduğunu ifade edebiliriz ki, söz konusu unsurlardan Royal Abjar etkeni daha önce de ifade edilmiş olup, King Farrier’in yanı sıra, Valencia ve Bebesha’nın soy ağaçlarında babalar farklı figür bile olsalar, soy kurucu ortak ata Harlan’s Holiday ile ortak kısrak babaları Royal Abjar arasındaki uyum tüm Harlan’s Holiday seçeneklerinde tescil edilmiş gözüküyor.

Hakeem

Yine de King Farrier’i farklı kılan unsurlardan biri de şüphesiz gayet iyi bir anne neslinden gelişidir. King Farrier’in annesi Gülseç Bursa da iki yarış kazanmış olup, onun annesi Moon Davon 13 yarış galibiyetinin yanı sıra ve KV’li koşular kazanıp G2 yarışta ikinci olmuş bir kısraktır.

Strike The Gold’un kızı Moon Davon’un annesi Charmy de az sayıda yarış sayısına rağmen hem Aydemirhan gibi çok başarılı bir yarış atı vermiş, ayrıca verdiği iyi koşucu atların yanı sıra iyi anne soylarının oluşmasına vesile olarak yarış ve yetiştiriciliğimize hizmette bulunmuştur.

Scenic kızı Charmy’in annesi Chapelet bir Habitat kızı olup, Charmy’nin dışında verdiği yavrulardan İslamköylü, merhum Cumhurbaşkanlarımızdan Süleyman Demirel’in at sahibi olarak camiamızla teşrif etmesine vesile olmuştur.

İzmir Pazar mitinginden köşemize konuk olacak bir diğer isim de KV7 bir koşu kazanmayı başaran Lavender olacaktır.

Lavender’in babası Oğlum Melih, Strike The Gold’un oğlu olup annesi Just Add Oats, yarış koşmamış bir kısrak olmakla birlikte ilginç bir soya sahiptir.

Deputy Minister oğlu Touch Gold’un kızı olan Just And Oats’ın anne kardeşlerinden Laura’s Lucky Boy Grup 3 galibi olmayı başarmıştır.

Laura’s Lucky Boy’un anne kardeşleri içinde bulunan Cigar gerçek bir yarış efsanesidir ve muhtemelen en iyilerin en iyilerindendir!

Lavender’in annesi Agafya, Talip Han kızı olup, eşleşmenin bu noktası itibari ile “Sweet Tooth-Minnetonka” bağlantısı oluşan soy kurulumunu tasarlayanları tebrik etmek düşer bize. Söz konusu bağlantı nasıl kurulur diye sorabilecek olanlara, gözünüz moda aygırlardan başka birini görmüyorsa, boşuna uğraşmayın diyebiliriz!

Geçtiğimiz haftanın bir başka A3 klastaki Galata Kulesi koşusunda büyük favori King Berkay’a şans tanımayan Make A Fire, yarım boy fark ile geçen kötü yarışını bir nebze olsa da unutturan Vincitore’yi geçerek kazanarak çıkışını sürdürdü.

Make A Fire’ın annesi Hamarat, özel bir kısrak babası olan Unaccounted For’un kızı olup, anne neslinde Classical Girl ve Classical Music gibi değerli anne neslinden gelmektedir.

Bu familya Gallorette neslinden gelmekte olup, dolayısı ile Omaha ve Flares bağlantılarının özellikle Flares, dolayısıyla Gallorette ortak noktaları itibari ile Unaccounted For’un kısrak babası The Minstrel ve Sidney’s Candy’in kısrak baba hattı Storm Bird vasıtası ile tetiklendiklerini ifade etmek mümkündür.

Unaccounted For

Cumartesi Adana mitinginde koşulan A3 yarışın galibi Zala Bey’e babası Agresivo vesilesi ile kısaca değinmiştik. Zala Bey’in annesi Automatic Control, Theatrical’ın oğlu Al’s Theatre kızı olup, annesi Committal’ın anne kardeşlerinden Stage Affair, İrlanda da iki ve beş yaşlarında dokuz yarış kazanmış ve G2 Tattersals Cup da ikincilik elde etmiştir ve de Theatrical’ın temsilcisidir.

Dolayı ile ile Automatic Control, Stage Affair gibi değerli bir atla yakın akraba ve benzer soy kurgusuna sahip olup, ayrıca Hap ve Pharma gibi klas atlarda da yakın akrabalık ve benzer soy kurgularına sahip olması itibari ile çok değerli bir soya maliktir.

Diğer taraftan bu yarışta Zala Bey’e bir baş farkı ile geçilen Antiochos’un çift Gone West artı Storm Cat içeren soy kurgusu dışında, gösterdiği performans ile sınıf koşularda boy göstermesi ve dolayısı ile köşemize konuk olma ihtimali yüksek gözüküyor.

Bir önceki galibiyetinde köşemize tekrar konuk olur diye bahsettiğimiz Repair Man, sonraki yarışında yani Adana cumartesi progamın da düzenlenen bir başka sınıf koşu olan KV-9 mücadele de tekrar kazanmayı başarırken, bu sefer ikincilik sahnesinde General Briella yerinde Altınsima vardı ki, bu at içinde sınıf koşu kazanımının yakın olduğunu ifade etmek mümkün sanırım bu yarıştaki performansı ile.

Repair Man’e dönersek, hafta içinde dergimizde satış ilanı çıkan bu atın anne familyasındaki isimlerden Kentucky Belle, hem Infra Red familyasından gelmesi, hem de baba hattında Mill Reef hattından gelmesi itibari ile çift Infra Red taşıyıcısı olarak değerli bir soya sahiptir.

Buna rağmen kısrağın annelik yaşamı çok istenilen seviyede geçmemiştir. Yine de kızlarından Aurum’un Eagle Eyed’dan verdiği Rose Daily, “His Majesty/çift Graustark” üçlü soy bağlantısına sahip olup, Smart Robin’in soy ağacında da gerek Graustark, gerekse de çift Lyphard, gerekse de diğer Northern Dancer soy etkenleri ile gözüken faktörler vasıtası ile Repair Man’in soy ağacında, birçok Northern Dancer-Ribot ve de “Northern Dancer-Fair Trial” örgülerini başarı ile oluşturmuş gözüküyor.

Northern Dancer

Cuma programında İzmir de ki KV-9 yarışta, Pazar günkü Ege Derbisini tercih etmeyerek bu yarışı hedefleyen Wardenclyffe rahat bir galibiyet ile beklentileri karşılarken, satın alındığı dönemin aksine, bu sezon üzerine gidilmeden yarışlara iştirak etmesinin semeresini başarılı yarışları ile alıyor da diyebiliriz.

Victory Gallop’un oğlu Wardenclyffe’ın annesi Undercover Soldier, yine Victory Gallop’tan Hot Chocolate gibi çok başarılı bir yarış atını vermiş olup, dolayısı ile eşleşme de istenilen başarının elde edilebildiği teoremine, aynı eşleşmeden çıkan farklı dört atın performansı ile itiraz edenler olabilecektir.

Yine de biz pedigri noktasında gözümüze ilişenleri Sizlerle paylaşmaya çalışalım.

Wardenclyffle : üçüncü kısrak babası The Axe II,

Zala Bey : kısrak babası Al’s Theatre, onun kısrak babası Al Hattab by The Axe II,

Lavender :  dedesi Strike The Gold, onun kısrak babası Hatchet Man by The Axe II,

King Farrier : ikinci kısrak babası Strike The Gold, dolayısı ile de The Axe, ayrıca baba hattında da Relaunch’dan dolayı bir The Axe II daha!

The Axe II de, Mahmoud ile Blackball’dan olma olup,  Blackball’ın annesi Big Event, dolayısı ile onun annesi La Troienne’dir. Bu La Troienne varya, kedi-fare gibi oynar soy inceleyenlerle, o dersiniz, bu dersiniz, bi bakarsınız hep bu bağlantı çıkar, boşuna mı ismini Truva koymuşlar!

 

News Reporter

1 thought on “Haftanın Pedigrileri (14 Mart 2023)

  1. King Farrier in soy ağacında bahsettiginiz gibi Chapelet, Charmy, Moon Davon gibi David Franko ekurisinin efsane kisraklarinin izleri var. Gene Rahmetli Demirel e hediye edilen Chapelet yavrusu olan Islamkoylu sakatlik yasamasaydi bir Knight Line Dancer yavrusu olarak cok başarılı olabilirdi. Bir de King Farrier Hakeem in ilk G1 galibi yavrusu oldu. Bunu da ekleyebiliriz. Her zamanki gibi kaleminize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir