Haftanın Pedigrileri (18 Nisan 2023)

– Haftanın Pedigrileri (18 Nisan 2023) –

Geçtiğimiz hafta yarışlarının en büyük özelliği yaz sezonu yarışları, yani esas sezonun başlamış olması idi. Doğal olarak da üç yaşlı taylara ait yarışlarının yanı sıra yeni start almaya başlayan tayların sahne alıyor olması da merak uyandıran konulardandı.

Bununla birlikte özellikle yoğun yağmur sebebi ile İstanbul’da ki pist değişikliği istenilen şeyi görmemize biraz engel olmuş olabilir belki de… Çimde olsa belki farklı performanslar seyredebilecektik, artı ve eksi anlamında…

Yine de Pazar günü koşulan Sadık Eliyeşil Koşusu hem mesafesi hem de Gazi’ye giden yolda farklı bir yol haritası içermesi sebebi ile sezon başı üç yaşlı yarışlarından biraz daha farklı bir içeriğe sahiptir ve bu yıl bahse konuların diğerlerinin çoğunun çim yerine sentetik pistte düzenlemesine rağmen, bu yarışın çimde koşulması Gazi için akıllardaki bazı soruların cevabını aramak anlamında önemli bir veri tabanı oluşturdu.

Her şey önce bu koşu özelinde ilk dört sırayı Native Khan temsilcilerinin almış olması çok çarpıcı bir yarış sonucu idi. Bu yarışın geçmişinde 2010 yılında ilk iki sıraları Sri Pekan temsilcilerinin ve 2013 yılında Okawango temsilcilerinin alması gibi özel bir durum vardı ama bu bambaşka bir seviye oldu şüphesiz.

Native Khan’ın Sadık Eliyeşil Koşusunu kazanan yavrusu Veni Vici’in annesi El Suena, Zoffany kızı olup yarış yaşamında ülkemizde sentetik pistte iki koşu kazanmıştır.

El Suena’nın annesi Fedian ise İtalya da engelli koşularda başarılı yarışları olan bir isimdir ve bu tip yarışlarda üç kez G3 klasta yarış kazandığını görmekteyiz.

Fedian’ın annelik yaşamındaki en iyi yavrusu olan Auronzo da anne genetiği gibi engelli yarışlarda başarılı olmuş, bu tip koşularda G2 ve G3 galibiyetleri olan bir attır ve Mill Reef oğlu Simply Great yavrusu Recless William temsilcisidir.

Fedian’ın anne kardeşlerinden Fluxus, İtalya 11 yarış ve Listed klasta koşu kazanmış bir attır.

Fluxus’un babası Night Shift olup, Veni Vici’nin babası Native Khan da bu aygırın torunu olduğuna göre, Veni Vici, Fluxus tasarımı benzeri bir soy kurgusuna sahiptir.

Yine de başarısında daha da farklı soy etkenleri de söz konusu olabilir. O da sonraya kalsın diyelim ve gördüm kısmını pas geçip, direk geldim ve yendim tavrını ismi gibi Gazi’ye giden yolda uygulayan bu tayın ilerleyen günlerdeki performansını merakla bekliyor olacağız.

Diğer taraftan Sadık Eliyeşil koşusunda ilk dörde giren Native Khan temsilcilerinin orijinlerine göz atıldığında, kısrak babası ve anne familyaları itibarı ile farklı figürlerin olması Native Khan’ın kalitesini göstermesi açısından da daha da anlamlı bir seviye olarak değerlendirilebilir.

Native Khan

Ankara Cumartesi programında KV7 sınıftaki yarış da çim pistte ve üç yaşlı taylara mahsus olması itibari ile değer arz ediyordu ve bu yarışı da bir boyun farkı ile yine bir Native Khan temsilcisinin kazandığını görmekteyiz.

Koşunun ilk iki sırası sürpriz ganyanlı isimler içeriyordu ve ayrıca ilk iki sırayı paylaşan iki kardeş jokeyden Ahmet Çelik’in aldığı ceza sebebi ile bu yıl Gazi Koşusunda binemeyecek gibi oluşu da çok ironik bir durum oldu sanırım.

Tabi hukuki süreç ve yasal haklar bakidir ve dolayısı ile farklı gelişmeler de yaşanabilir zaman içinde. Ahmet’in ceza alması yaşananların gereği olarak normal bir sonuçtur, yine de süresi bana göre biraz ağır olmuş ve/veya konunun içindeki diğer arkadaşa da dengeli bir ceza olmamış gibi duruyor şahsi kanaatimce.

Ben bunları yazınca buraya gelebilecek yorumlara karşı öncen şunu da belirteyim ki, seversiniz veya sevmezsiniz bu çocuk günümüzde bir çok jokeyi sırtına alır öyle gelir, yarışı çok iyi okuyan ve sakin bir güce sahip jokey az olur, kızalım, eleştirilim, ama kıymetini bilelim. Gazi Koşusu yedi kez ve de üst üste kazanmak öyle her babayiğidin harcı değil, ben Ahmet’e kadar böyle bir şeyi görmedim ve böylesine bir şeyin bir daha vukuu bulma ihtimalini sadece ben değil, çok insan düşük görür sanırım. Son olarak da Ahmet Kardeşimize mental anlamında bir desteğin ona katkı yapabileceğini ifade edelim naçizane, kendisi bilir tabi ki…

Tekrar Defiant’a dönersek, annesi Danseur De Feu’nun daha önce yine Native Khan’dan Big Guns’ı verdiğini bilmekteyiz ve bu atında da A3 ve KV8 yarışlarda ikinciliğinin olduğunu bilmekteyiz.

Defiant’ın annesi Danseur De Feu yarış yaşamında üç yaşlılığında bir yarış kazanmakla birlikte 30.000 euro gibi ciddi bir bedelle satış işlemi görmüş bir kısraktır, gebe değilken.

Kuşkusuz buna sebep de bu kısrağın annesi Ugo Fire’ın başarılı yarış performansıdır ve bu dişi G1 Moyglare Stakes ikincisi olup ayrıca G3 Weld Park Stakes galibidir.

Diğer taraftan Defiant’ın annesi Danseur De Feu, Danehill Dancer kızı olup, yazının girişinde ilk ele aldığımız isim olan Veni Vici’nin de kısrak babası Zoffany’nin de Dansili temsilcisi olduğu düşünüldüğünde, her iki başarılı Native Khan temsilcinde kısrak baba hatlarının Danehill ortak noktası olması dikkat çekicidir. Yine de ikisi için farklı soy etkenleri söz konusu olabilir ve kısmet ise zaman içinde yorumlayabiliriz bunları.

Çarşamba İstanbul programında sezonun açılışlarının alışılageldik yarışları Orhan Meker Handikabı ve Ergin Talay Koşuları sonucu merakla beklenen yarışlardı kuşkusuz.

Yine de her iki yarış ve Cuma günü aynı etkiye uğrayan Derya Beşikçi Koşusunun sentetik pistte koşulması belki de resmi tam istenilen gibi görmemize sebep olabilir.

Bununla birlikte kazananları değerlendirdiğimizde Orhan Meker Koşusu galibi Papagallo’nun, ünlü Japon aygırı Deep Impact’in Avrupa da üstün başarı gösteren temsilcisi Saxon Warrior’un temsilcisi olduğunu görmekteyiz ki, Halo-Sunday Silence hattından gelmesi itibari ile Avrupa yetiştiriciliğine farklı bir soy hattı sunumu katması itibari ile değerli bir isimdir ayrıca…

Papagallo’nun annesi Winter Aconite, Reckless Abondon isimli aygırın kızı olup, bu aygır da babası Exchange Rate vasıtası ile Danzig hattından gelmektedir. 

Diğer taraftan Reckless Abondon ünlü kısrak Terligua’a uzanan bir anne neslinden gelmekte olması itibari ile ilginç bir soy ağacına sahiptir.

Papagallo’nun annesi Winter Aconite’in anne kardeşlerinden Treaty Of Paris, G3 Acomb Stakes galibi bir at olup Haatef temsilcisidir ki, bu aygır da Danzig temsilcisi olduğu için, Winter Aconite’in G3 galibi Treaty Of Paris ile benzer soy kurgusuna sahip olduğunu görmekteyiz.

Papagallo (Gökhan Kocakaya)

Çarşamba mitinginin bir diğer önemli üç yaşlılara mahsus yarışı Ergin Talay Koşusu idi ve yarışta ilk iki sırayı Bushranger temsilcilerinin alması dikkat çekerken kazanan Alanalp’ın göz doldurucu bir performans sergilediğini ve çim pistte göstereceği performansı merakla beklediğimizi ifade edelim.

Alanalp’in annesi Shaylee, Victory Gallop kızı olup verdiği diğer yavrular içinde Sudoku’nun da tatminkar bir performans sergilediğini görmekteyiz.

Shaylee’nin annesi ise Fair Tail olup Gazi Koşusu kazanmış bir dişinin torunu olan Alanalp’in Gazi yolunun nasıl bir seyir izleyeceğini ilgi ile izliyor olacağız.

Yaz sezonu başlangıç koşularından bir diğeri olan Derya Beşikçi Koşusunda da Luxor temsilcisi Anarres’in göz doldurucu galibiyetini izledik ama bahsettiğim son üç yarışta koşan atların çimdeki koşularını görmeden bence yorum yapmak erken olur.

Anarres’in annesi My Lady, daha önce de yine Luxor’dan Hermione Granger gibi başarılı bir atı vermiş olup Anarres’in performans olarak tam kardeşini geçip geçmeyeceğini zaman gösterecek bize kuşkusuz.

Peki, sizlere bir soru soralım o zaman, aygırlar yaş alınca dişi yavruları mı, erkek yavruları mı daha iyi olur?

Luxor

Haftanın en yüksek klasta yarışı olan Mohaç Koşusunda Deniz Efe çok rahat bir birincilik elde ederek sezonun Grup yarışlarına hazırım mesajı verdi ama alıştığı binicisin bir müddet olmayacağı başkalarını bilmem ama bende merak uyandırıyor.

Deniz Efe, Asrın Pehlivanı ve Egetay gibi isimler ile tam kardeşi olup annesi Ahubere ise Caş’ın kızıdır.

Deniz Efe’nin babası Altaha’nın Caş kızları ile eşleşmelerinden şu an dokuz temsilcisi start almış durumda ve diğerlerinin performansına bakıldığında Ahubere’nin çok farklı bir performans ve katkı sağladığını ifade etmek mümkündür.

Bu durumda Ahubere’nin anne soyunu ayrı bir göz ile incelemek gerekir, bilhassa Altaha ile uyum noktasında diyeceğim ama büyükanne Rode 21’in Berksoy gibi özel bir atın da annesi olması özel bir soy etkenidir kuşkusuz.

Altaha

Ali Doğan Ünlü adına düzenlenen A3 yarışında büyük favori Luminary’i çok rahat bir tempoda geçerek kazanan Tractor göz alıcı performans sergilerken, Çarşamba günü baba kardeşlerinin sergilediği değerli performansları süsledi adeta bu galibiyeti ile bu isim.

Bushranger temsilcisi Tractor’un annesi Anatolian Bishop, Red Bishop kızı olup, Red Bishop’un kısrak babası olarak Bushranger ile hali hazırda 1.344.825 TL kazançlı Utkunun Kızı’nı da oluşturmuş olması dikkate değer bir eşleşme notu olsa gerek.

Diğer taraftan Tractor’un anne neslinin de Dişi Tay Deneme Koşusu galibi Anatolia’dan gelmesi de dikkat çekici başka bir soy notudur. Ergin Talay ikincisi Sophianea’nın soy ağacında da ikinci kısrak baba hattında Roberto uzantısı görmek, acaba bu işin failinde Roberto uzantıları etken diye sordurmadan edemiyor insanı!

Yoğun yarış gündemi ile geçen geçtiğimiz haftanın yarışlarında bazı öne çıkan konulara değinmeye çalıştık ama inanın gözüm yazdıklarımda değil yazamadıklarımda kaldı!

Bushranger
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir