Haftanın Pedigrileri (20 Şubat 2023)

— Haftanın Pedigrileri (20 Şubat 2023) —

Art arda gelen depremler ve onların yaşattığı yıkım ve kayıplar ile sarsılan ülkemizde, ara verilen ve modern toplumlar için sosyal bir ihtiyaç olan yarışçılık faaliyetleri 18 Ocak 2023 Cumartesi günü Adana yarışları ile tekrar başladı. Bu vesile ile hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara ve tüm aile ve yakınlarına sabır ve şifa dileyerek, acıların en kısa sürede sarılmasını temenni ediyoruz.

Cumartesi Adana programında önemli iki yarıştan biri G3 sınıfında düzenlenen ve dört yaşlı Arap taylarına mahsus bir yarıştı.

İsimsiz bu G3 yarışta start alan 11 tay içinde bir önceki G2 yarışın galibi Tanışık’ı 3 boy farkla geçen Kanatlı Tay, yarış yaşamının ilk sınıf yarışını bir G3 koşusu ile kazanmayı başardı.

Bu galibiyeti ile Kanatlı Tay,  babası Tümöz Bey’in, Aybars ve Taşan’dan sonra Grup yarış kazanan üçüncü yavrusu olmayı başardı.

Bu yazının hazırlandığı an itibari ile 89 koşan temsilcisinin 59’u kazanan bu aygırın başarılı temsilcilerine baktığımızda farklı kısrak babalarının varlığı göze çarpmaktadır.

Tümöz Bey

Kanatlı Tay’ın annesi Ravza da Tigres Light’ın kızı olup, kısrağın start alan sekiz yavrusu içinde her ikisi de Kara Yağız’dan olma Karaburak A3 ve Agah da KV-7 yarış kazanmayı başarmışlardır.

Ravza’nın annesi Ecemkız, Özgün’ün kızı olup annesinin de Mesrure (47) familyasından geldiğini görmekteyiz. Tümöz Bey’in G2 galibi yavrusu Aypars’ın da ikinci kısrak babası olan Gizbatur’un Mesrure familyasından geldiğini de not edelim.

Adana Cumartesi programında diğer G3 yarış olan Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusunda son anda rakiplerini avlayan Compiler yarış yaşamındaki ilk Grup yarışı kazanmayı başardı.

Lion Heart’ın temsilcisi Compiler’in annesi Paristambul, Bosporus kızı olup aynı yarışın ikincisi Luminary’de bir Bosporus temsilcisidir ve unutulmaz aygır hem baba, hem de kısrak babası seviyelerinde yarışçılığımıza çok değerli katkılar sağlamaya devam ediyor.

Bosporus

Partistambul’un koşan diğer üç temsilcisi içinde baskın bir isim olmayıp, annesi French Girl, Galetto ile French Guichet temsilcileri olup yarış yaşamında mesafe etkisi belirgin bir isimdi ki, bunu da kısrak babası Grey Dawn’a bağlamak da mümkündür.

Cumartesi mitinginden İstanbul da koşulan KV-7 Nuri Midilli Koşusunda Make A Fire, iyi yarışlarını bu koşuyu kazanarak süslerken, girdiği 24 yarışta 8 galibiyet, yani her üç yarışta bir kazanımı da dikkat çekidir.

Make A Fire’ın annesi Hamarat, Unaccounted For’un kızı olup bu aygırın kısrak babası olarak köşemizde sık sık yer aldığını yazıları takip edenler bilir ki, bir sonraki gün İzmir de G3 yarışında da kazanan Rock Solid’in kısrak babasının da Unaccounted For olduğunu hatırlamaktayız.

Bununla birlikte Hamarat, anneden Luminary gibi değerli bir at ile kardeş ve her iki ismin de annesi Classical Girl de G2 kazanmış bir kısrak olup anne kardeşi Victory Song da G2 galibidir.

Make A Fire’ın babası Sidney’s Candy yazının hazırlandığı an itibari ile 83 koşan 36 kazanan bir aygır istatistiğine sahip olup, yurt dışındaki aygırlık kariyerinde Sublime Boy, Lencelot, Fango Negro ve Pluja gibi G1 ve G2 kazanan temsilcileri mevcuttur. Candy Ride’ın oğlu olan bu aygırın baba hattı da Ride The Rails vasıtası ile Cryptoclearance ve Fappiano’a ulaşmaktadır.

Sidney’s Candy

Pazar İzmir programındaki önemli yarışlardan Fehmi Simsaroğlu Koşusunda Rock Solid üst üste beşinci, toplamda ise 12 yarışta sekizinci galibiyetini elde ederken, girdiği üç yarışın ikisini kazanma başarısı gibi değerli bir istatistik yakaladı.

Toccet temsilcisi Rock Solid’in soy ağacında Blushing Groom üzerine 4*5 akrabalık kadar, pedigri de ilk bakışta çok dikkat çekmese de Nasrullah ağırlığı da dikkat çekicidir.

Fehmi Simsaroğlu Koşusu için ilginç bir not da bu yarışı son üç yıldır üst üste kazanan Özcan Yıldırım’ın start alan yedi tay içinde jokey olarak yer almamasıdır.

Fehmi Simsaroğlu Koşusu için ilginç bir not da yarışın çok az farkla ikincisi olan Baba Runner’ın kısrak babası Spectrando’nun da bu yarışta 2001 yılında ikinci oluşudur. Yine de Baba Runner mesafeli yarışlar da işler farklılaşabilir izlenimi bıraktı.

Türk Yarış ve Yetiştiriciliğinin efsane kısraklarından Cantatrice adına düzenlenen diğer üç yaşlı ve tabi ki dişilere mahsus yarışta kazanan No Hard oldu. A.P.Indy hattının ülkemizde ki temsilcilerinden Corinthian’ın kızı yarışı çok rahat bir şekilde kazanırken ilerisi içinde ümit verdi.

No Hard’ın annesi Snoozy Times, Royal Abjar kızı olup anne kardeşlerinden Latmos, Yonaguska’dan See You Son ve So So Crazy başarılı yarışlar koşmuşlardır.

Bu isimlerden See You Son’ın da baba hattı Corinthian gibi Nasrullah hattı olduğuna göre, No Hard ile See You Son’un benzer soy kurgularına (Nasrullah-Lady Nape) sahip oluşu gibi, ayrıca No Hard’ın eşleşmesinde A.P.Indy-Gone West doğru soy kurgusu mevcuttur. Yine de meraklıları Balidar etkisini de irdeleyebilirler isterlerse!

Corinthian

İzmir Pazar programındaki bir diğer G3 yarışı olan İzmir Vali Kupasında iştirakçi yedi at içinde Bozarslan bu sefer yarışı önde daha ciddi takibinin semeresini yarışı kazanarak aldı.

Bu birinciliği ile yarış yaşamının ilk Grup yarışını kazanmayı başaran Bozarslan’ın babası şampiyon aygır Özgünhan olup annesi Budinkızı, Hisarhan ile Gözdenur’dan olmadır ki, Genuine Ruler kızı Gözdenur’un annesi Mebruke 79, G3 galibi Seheryeli 1’in yanı sıra, Göktuluy, Günaycan ve Gökçedil gibi KV koşular kazanmış yarış atları üretmiştir.

Pazar gününün kapanış mitingi olan Adana da Kemal Özekici adında düzenlenen KV-7 yarışta favori Hayalet Kız yarışı kazanarak start aldığı 30.koşuda 11.galibiyetini elde etme başarısı gösterdi.

Hayalet Kız’ın babası English Channel ünlü bir aygır olup, bu aygırın ülkemizde koşan 15 temsilcisinden yedisinin kazanabildiğini görmekteyiz. Söz konusu English Channel temsilcileri içinde Hayalet Kız dışında sınıf koşu kazanan tek isim G3 galibi Sundance Kit olmuştur.

Hayalet Kız’ın annesi Etna’s Anger, A.P.Indy oğlu Pulpit kızı olup, annesi Papy Lepau, G2 galibi Songster’i, Songandprayer’dan vermiştir. Hayalet Kız’ın üçüncü annesi Peppy Raja’nın da ünlü yarış atı Slewpy ile benzer soy kurgusuna sahip olduğunu ilave edelim notlarımıza…News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir