Haftanın Pedigrileri (21 Mart 2023)

– Haftanın Pedigrileri  (21 Mart 2023) –

Geçtiğimiz haftanın pedigri değerlendirmelerine bu sefer Arjantin’den başlıyoruz… 11 Mart 2023 günü San İsidro hipodromunda koşulan Listed yarışta kazanan isim yeni aygırlarımızdan Super Saver yavrusu Jazz Seiver oldu. Yedi atın koştuğu yarışın mesafesinin 2200 metre oluşu dikkate değer bir konu olabilir.

Yine bu ay içinde yine Arjantin’de koşulan G2 Palermo Clasico Arturo’nun galibi de bir Super Saver yavrusu olan Super Shine olmuştu. Bu yarışın mesafesinin 2000 metre oluşu ve her iki klasik ve az klasik üstü mesafe içeren yarışlarda Super Saver yavrularının başarısı, dikkate değer bir noktadır.

Bu iki sınıf performanslı ismin pedigrilerine gelince; bunlar içinde Jazz Seiver’in annesi Jazz Catch bir Catcher In The Rye temsilcidir ki; bu aygır da “Danehill / Darshaan / Caerleon” soy kurgusuna sahiptir.

Jazz Catch’in annesi Jacinta Glory ise Honour And Glory temsilcisidir ve köşemizi takip edenler bu satırlarının yazarının bu aygırın soy ağacına hayranlığını ve özellikle kısrak babası olarak köşemize zaman zaman konuk olduğunu gayet iyi bilirler. Bu arada Jazz Catch’in de Arjantin de G2 kazanmış bir kısrak olduğunu da ekleyelim notlarımıza…

Köşemizde konuk ettiğimiz diğer Super Saver tayı Super Shine’ın annesi Sunshine Allie ise Southern Halo’nun kızı olup, bu aygır da “Halo / Northern Dancer / Sea Bird” soy kurgusuna ve yoğun 2-d etkisine sahiptir.

Super Shine’ın annesi Verily ise In Reality oğlu Known Fact kızıdır.

Tekrar Honour And Glory’e dönersek, bu aygır da babası Realunch vasıtası ile In Reality hattından gelmektedir. Şu halde Super Saver’ın Arjantin de sınıf koşu kazanmış iki temsilcisinde ikinci kısrak baba hatlarının In Reality hattından gelmesi dikkat çekicidir.

Super Saver

Mart ayında koşulmakla birlikte Gazi Koşusu için ve hatta diğer önemli koşular için, bu yarışta başarı gösteren isimlerin ciddi bir kriter oluşturduğu Tendürek Koşusu geçtiğimiz haftanın en önemli yarışı olmakla birlikte, yağmur sebebi ile pist değişikliği yarışı farklı bir konuma getirdi.

Bence bu koşunun klası önümüzdeki yıldan itibaren G2 seviyesine yükseltilmeli ve pist değişikliğinin önüne geçilmelidir.

Bu yılki yarışa gelince; bence bu yarışı bir sonraki gün koşulan KV-9 A.Rıza Ongun Koşusu ile birlikte de değerlendirebiliriz, tabi ki bir noktaya kadar…

Tendürek Koşusunun 2023 yılı galibi Altınsima, bir hafta önce Repair Man ile beraber koşmuş ve o yarışta da geçtiği Altınsima için, bir önceki yazımızda ; “ … bu sefer ikincilik sahnesinde General Briella yerine Altınsima vardı ki, bu at içinde sınıf koşu kazanımının yakın olduğunu ifade etmek mümkün sanırım bu yarıştaki performansı ile” demiştik.

Her şeyden önce Altınsima yarışın kuma da alınma avantajını da yanına almak suretiyle yarışı lehine çevirerek, hem anlamlı bir yarış kazandı, hem de formunun hakkını verdi.

Diğer taraftan Altınsima’nın bir hafta önce geçildiği Repair Man, bir sonraki gün Mr.Jingles’a geçilerek ikinci kalınca teorik olarak ifade edilebilecek bir çok konu da gündeme getirilebilir aslında…

Bir hafta önce Repair Man’e geçilmekle birlikte, aynı rakibi KV-8 yarışa giderken, G3 yarışını üstelik çim deklaresine rağmen tercihleyen Altınsima için, ekibinin ona duyduğu güveni boşa çıkarmadığını söyleyebiliriz en özelde…

Altınsima’nın annesi Queen Of The Storm’un hali hazırda koşan dört tayının kazandığı yarış sayısının 29 olduğunu aynı sayıda ikincilik rakamı ile kısrağın başarılı yavrular ürettiğini ifade etmek mümkündür.

Queen Of The Storm, Indigo Red’in kızı olup, bu aygır da “A.P.Indy / Nureyev / Affirmed” soy kurgulu bir aygırdır.

Queen Of The Storm’un anne nesli 4-m familyadan gelme olup Altınsima’nın baba hattını oluşturan isimlerden Cryptoclearence’in de aynı familyadan geldiğini görmekteyiz.

Altınsima’nın babası Kırdemirkır, ülkemizin şampiyon aygırlarından Victory Gallop’un oğlu olup, hali hazırda 14 koşan yavrusunun 8’i kazanmayı başarmıştır.

Kırdemirkır’ın annesi Alçina, Beau Genius ile Marquetry kızı Pauli Mar temsilcisi olup, aygırın sahip olduğu çift “Mr.Prospector-Vice Regent” kurgusu ona değer katan soy unsurlarındandır.

Peki, o halde bir soru soralım; Şu verilerle Queen Of The Storm elinizde, Victory Gallop için de şartlar uygun, Victory Gallop’a mı çekersiniz, yoksa Kırdemirkır’a mı, yoksa başka bir Victory Gallop oğluna mı?

Kırdemirkır (Victory Gallop)

Pazar günü yine Adana da yapılan KV-8 yarışın galibi Mr.Jingles’a gelince, annesi Hoy Women’in Powerscourt kızı olup anneanne hanesinde Caminando’yu görmek, bir çok soruyu yanıtlayan bir cevap anahtarı olacaktır kuşkusuz.

Yine de Mr.Jingles’ın soy ağacında 4*4 Storm Cat akrabalığı dikkat çekmekte olup, yine dikkat çeken bir başka nokta da üzerine koya koya giden General Quarters’ın aygır performansıdır kuşkusuz, maşallah diyelim ona da…

General Quarters

Pazar programındaki sınıf koşulardan biri de KV-9 Smyrna yarışı idi. Ağırlaşan pist şartlarında koşulan bu yarışı aslında Antalya da iyi bir yarış kazanıp, Smyrna yarışından evvel bir hafta G1 koşuda istenileni verememiş olsa da iyi durumda olduğu aşikar olan Çakırdağlı rahatlıkla kazanırken, yine bu tip gruplarda ve çimde, bir de yine Karataş tercihlerse, Zorro da yakında köşemize konuk olur gibi diyebiliriz.

Çakırdağlı’nın annesi Grand Woman, Unaccounted For kızı olup, herhalde her hafta sınıf bir koşu kazanan atın kısrak baba hanesinde Unaccounted For ismi bulunuyor olması, artık kanıksanmış bir durumdur sanırım.

Grand Woman’ın annesi Papatya ise Barbar ile Great Nephew kızı Micheal’s Nice’dan olmadır. Soy ağacının bu noktasında bu eşleşmeyi yapanları, yani Try My Best-The Minstrel-Nijinsky yani Northern Dancer/8-f” bağlantısını kuranları tebrik etmek gerekir.

Diğer bir tebrik edilecek nokta da Deha’nın aygırlık performansı olabilir. Çakırdağlı’nın dışında G2 galipleri Baba Şahin ve Mystic Power ile G3 galibi Birol Ağa’nın performansları, ülkemizde hak ettiği değeri görmeyen aygırlar listesine bu aygırın da ilave edilmesi için yeterli bir sebeptir aslında. Şimdi diyecekler ki, Mountain Cat oğullarından aygır olmaz! Var işte olmuşu, ayrıca bu aygır Cap And Bells-Turban familyadandır, gerçekten de çok değerli bir anne soyuna maliktir. Yine de aygırın da iki yıldır Damızlık vizelerinin aktif olmadığını görmekteyiz maalesef.

Pazar İzmir mitinginin önemli Çakabey Koşusunda Canmete beklendiği gibi kazanırken, ikinci olan Halim Ağa’nın da kazanana 1 boy yaklaşması, onun bu mesafeyi gerçekten sevdiğini bir kez daha göstermektedir bizlere. Bakalım Canberktay temsilcisi köşemize ne zaman konuk olacak?

Cumartesi günü üç yaşlılara ait bir başka önemli yarış olan ve A3 klastaki Mevlana Koşusunda My Private, bir baş farkı ile Sound Of Summer’ı mağlup ederken, her iki ismin de sezon için iyi sinyaller verdiğini ifade etmek mümkün sanırım.

Ayrıca İstanbul cumartesi mitinginde son üç ayak Halis Karataş’ın bindiği atların galibiyetlerine sahne olurken, değerli jokeyin performansı her türlü övgüye değer. Şöyle diyelim, adam işine saygılı, aşkla biniyor, sonra da fark isterse burun oluyor, isterse baş farkı oluyor, ama nihayetinde Halis yaptığı işin hakkını vermeye uğraşıyor, dolayısı ile tesadüf değil hiç biri bence.

Tekrar My Private’e dönersek babasının Hakeem olduğunu görmekteyiz ki, bu yıl King Farrier ve Hakimşah’dan sonra bu tayın kazanımı ile daha sezon başında üç adet grup galibi yavru oluşturması değerli bir veri Hakeem için…

My Private’ın annesi Feride Ana’nın verdiği diğer yavrular içinde henüz sınıf koşu kazanamasa da Doğu Prensi’nin elde ettiği sekiz birincilik ile iyi bir performans ortaya koyması ve babası Mendip’in My Private’in babası Hakeem ile ortak baba hattından geliyor olması, Harlan’s Holiday ile Feride Ana’nın hangi noktalarda uyum sağlama ihtimali olduğunu sordurabilir bizlere…

Hakeem

Feride Ana’nın babası Başpilot, Bachelor Party oğlu olup bu aygır da Blushing Groom temsilcisidir.

Diğer taraftan Feride Ana’nın annesi Elite Girl, Always a Classic temsilcisi olup bu aygır da Deputy Minister, dolayısı ile Vice Regent’dan geldiğine göre, hangi noktalarda uyum sağlama ihtimalinin cevabı olarak, Storm Cat – Blushing Grom – Vice Regent noktaları ihtimalleri üzerine durabiliriz.

İzmir Perşembe günün ağır favorilerinden Rock Solid’i bir baş farkı ile geçen KV-8 Hızır Reis Koşusunda geçen Jefe de Jefes dikkat çekici bir performans sergiledi.

Jefe de Jefes’in annesi Shibuya, Ocean Crest’in kızı olup, onun da annesi olan Sigar ise Always A Classic temsilcisidir.

Always a Classic’in annesi olan No Class, aynı zamanda Jefe De Jefes’in babası Papa Clem’in babası Smart Strike’ın annesi olup, eşleşme de hedeflenen No Class Rasmussen’in başarı gösterdiği bir soy ağacı olarak da nitelendirebiliriz özetle Jefe De Jefes’in soy ağacını…

Haftanın pedigrileri değerlendirmelerinde son değineceğimiz konu da,  Peru da koşulan G3 bir yarışta kazanan Luna Nueva’nın annesi Sabana Grande’nin ülkemizde çok kısa bir dönem aygırlık yapan Offlee Wild’ın kızı oluşudur.

Luna Nueva’nın babası Kun Fu Mambo ise, Giant’s Causeway ile Kingmambo kızı Sweet City Gal’dan olmadır. Luna Nueva’nın soy ağacında Secretariat (Bold Ruler) ve Nearctic yoğunlukları dikkat çekmektedir.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir