Haftanın Pedigrileri (24 Mayıs 2023)

– Haftanın Pedigrileri (24 Mayıs 2023) – 

Uzun yıllardır yapılmakla birlikte G1 sınıfına 2020 yılında yükseltilen 19 Mayıs Koşusu diğer taraftan 2009 yılından bu yana da sentetik pistte yapılmaktadır.

Özellikle sentetik piste geçmesiyle birlikte üç Unaccounted For yavrusunun toplamda beş galibiyetine sahne oluşu ile söz konusu aygırın baskınlığını gözlemlediğimiz bu koşuda, uzun yıllardır ülkemizde lider aygır konumundaki Victory Gallop’un bu koşuda hiç bir yavrusunun kazanamama süreci bu yıl itibari ile Vincitore’nin galibiyeti ile son buldu. Vincitore geçen yıl da bu yarışa iştirak etmiş ve üçüncü olmuştu.

Diğer taraftan Vincitore daha önce de G1 klasta bir yarış olan Anafartalar Koşusunu da kazanmıştı ve kariyerinin ikinci G1 galibiyetini elde etmeyi başardı.

Victory Gallop’un Grup 1 performanslı yavrularına bakıldığında alfabetik sıra ile; Anadolu Aslanı, Ayrton, Ballıkaya, Call To Victory, Cooger, El Nino, Hot Chocolate, Oğlum Berat, Prior, Victory Is Ours, Vincitore ve Willpower olmak üzere toplamda oniki temsilcisinin toplam Grup 1 galibiyeti kazandığını görmekteyiz.

Victory Gallop’un bu performansını değerlendirmemiz de iyi oldu bu vesile ile… Zira Luxor’un geçen hafta onüçüncü Grup 1 galibiyeti ile Victory Gallop’u G1 yavru galibi sayısında bir temsilcisi ile şimdilik geri bıraktığını görmekteyiz.

Tabi ki bu istatistik şu an için ve zaman içinde değişme olasılığı da yüksektir. Bakalım ne olacak derken, Victory Gallop’un yurt dışında da iki Grup 1 kazanan temsilcisi olduğunu da ilave edelim.

Victory Gallop

Diğer taraftan Vincitore’nin annesi Elevato’nun da bir Kaneko kızı olması dolayısı ile bu aygırın kısrak babası performansına da bir göz atmakta fayda var. Göz atmak derken Kaneko kızlarının verdiği Grup 1  galibi yavruları anlamında…

Bakıldığında alfabetik sıra ile Emil Kurjak, Mister Görkem, Powerman, Ulan Bator, Yamanlarbeyi ve nihayetinde Vincitore olmak üzere toplamda altı G1 galibinin soy ağacına kısrak babası olarak imza attığını görmekteyiz değerli aygırın…

Nihayetinde aygır olarak oniki G1 galibi Victory Gallop ile kısrak babası olarak altı G1 galibi Kaneko arasında bir eşleşme gibi de değerlendirilebilir özet bir ifade ile Vincitore’nin soy ağacı…

Tabi ki daha da fazlası her zaman mevcuttur. Yine de Vincitore’un annesinin de bir Distant Relative kızı oluşu, Kaneko-Distant Relative soy kurgularının G1 yaratma potansiyelini de ifade edebilir bizlere….

Baktığımızda Ulan Bator ve Emil Kurjak, (Luxor/Distant Relative-Kaneko), Şeker Remziye (Kaneko-Distant Relative) ve Vincitore’un annesi Elevato da (Kaneko-Distant Relative) da bu birlikteliğin G1 çıkarma gücünü gösteren isimler olarak nitelendirilebilir.

Bu arada Kaneko’nun aygır olarak dört G1 galibi vermesine ve aygırlığının devam etmesine karşın, kısrak babası olarak beş G1 galibi vermesi, onun için daha önce 2021 yılında yazdığım «Kaneko’dan Kızın Olsun» yazımın bir teyidi oldu gibi, ve kızlarının daha uzun yıllar hizmet edebileceği göz önüne alındığında her halde kısrak babası olarak daha çok G1 galibi üretmesi sürpriz olmayacaktır bu değerli aygırın…

https://www.yarisdergisi.com/kanekodan-kizin-olsun25092021/

Kaneko

19 Mayıs Koşusu ile kısrak babaları performansına göz atmış iken, bu yarışta ikinci olan Uludoruk’un da kısrak babasının Victory Gallop olduğunu da anımsatırken, ülkemizde kızlarının şu an için 180 koşan tay verdiği bu aygırın yine şu an için sadece bir G1 galibi atın soy ağacında kısrak babası olarak sahne olması da ilginç bir istatistik olsa gerek.

Cumartesi Ankara da koşulan bir başka önemli yarış olan G2 Adnan Menderes Koşusunda kış sezonunu hemen hemen Dubai de geçiren Aegean Finale’in çok rahat bir galibiyetini izledik ki, dört ve yukarı yaşlı ingilizlerin çim pist yarışlarında ve özellikle miler mesafelerde rakiplerine göz dağı verdi tek kelime ile bu at.

Başarılı atın babası Not This Time da yarış yaşamında miler mesafelerde başarılı olmuş bir attı ve ayrıca B.C.Juvenile de ikinciliği mevcuttur.

Not This Time, ünlü aygır Giant’s Causeway temsilcisi olup, anne soyu değerli bir kısrak olan Ta Wee neslinden gelmektedir ve ünlü yarış atı Holly Bull’un da babası olan Great Above’un da annesinin Ta Wee oluşu ve Great Above’un da Not This Time’un ikinci kısrak babası olması itibari ile Not This Time’un büyük annesi Yada Yada isimli kısrağın Ta Wee üzerine 2*3 gibi çok yakın bir akrabalık taşıdığını görmekteyiz.

Not This Time

Aegean Finale’in annesi Final Sense ise Winx, Zenyatta ve Oh Susanna gibi süper dişileri ile çok iyi bir dişi babası olan Street Cry’ın oğlu Street Sense temsilcisidir.

Final Sense’in anne kardeşleri içinde G1 Atto Mile kazanımı ile Touch Of The Blues farklı bir yere sahiptir. G1 dedik ama bir çok Grup kazanımı olduğunu da ekleyelim bu atın.

Gazi yolunda üç yaşlı tayların hazırlıkları tam gaz devam ederken, farklı yol haritası izleyen isimlerin tercih ettiği yarışlardan biri olan ve de 2100 metrelik mesafesi ile dikkat çeken KV-8 Tevfik Çelikoğlu yarışında Qualizto, Ankara da kazandığı 2200 metrelik yarıştan sonra ilk kazandığı sınıf yarışının da bu mesafeler civarında olması ile dikkat çekti.

Qualizto’nun annesi Arwa, Bin Ajwaad’ın kızı olup diğer taraftan annesinin Texas Gal gibi super bir kısrak oluşu ile dikkat çeken bir soy ağacına sahip.

Yine de Arwa, ilginç pedigrili bir kısrak ve Torok’un sevebileceği soy elemanlarına sahip olabilir. Arada bir nostalji yapıp Molly Desmond falan incelenebilir bu bağlamda!

Torok

İzmir cumartesi programında ki zevkli KV-8 koşuda bir baş farkı ile  kazanan Like The Stars 13’üncü galibiyetini elde etti ki, kariyerinde A2 ve A3 kazanımları da olan bu başarılı atın soy ağacına da bir göz atmak yerinde olur bu vesile ile.

Like The Stars’ın annesi Beyond Cloudes, Eagle Eyed kızı olup, diğer taraftan annesi Vettori Call da ünlü yarış atı Dinyeper’in tam kardeşi olması itibari ile özel bir soya sahiptir.

Dinyeper demişken, şahsen bu atın bu topraklarda koşmuş en iyi atlardan bir olduğuna inanırım. Hani bir imkan olsa, Dinyeper mi, falan filan Gazi galibi mi deseniz, olasılık olarak Dinyeper’i seçerdim çoğu kez!

İsim söylersem çok polemik olur, ama herkesin seçtiğini de seçmek zorunda değiliz tabi ki!

1000 metre mesafesi ile tam bir sprint yarışı olan Utku Doğdu koşusunda kazanan Serseri Hat’ın soy ağacı hem Green Desert üzerine 4*3, hem de Danzig üzerine 4*5*4 akraba oluşu ile dikkat çektiği kadar, ayrıca başarılı atın büyük annesi Appleacre’ın da bir Absolute Service kızı olması itibari ile Keremhan gibi başarılı bir at ile anne kardeşi olması soy ağacında dikkat çeken noktalar olup, bu güzel pedigrisi ile daha da iyi işler yapması doğal bir süreç olacaktır kanaatimce.

Perşembe Ankara mitinginde üç yaşlılara mahsus KV-6 yarışta kazanan Haçım’ın annesi Havar, El Corredor kızı olup, babasının da Cuvee olması itibari ile baba ve kısrak baba hatlarında Mr.Prospector’un oğulları Carson City ile Gone West üzerine kurulmuş bir soy ağacına sahiptir.

Diğer taraftan Havar’ın anne soy ağacı da değişik pedigri sevenlerin ilgilenebileceği bir pedigridir.

Adana Salı programında KV-8 yarışta kazanıp 1.05’lik ağır favoriliğin hakkını veren Head Vorker ikinci kez KV-8 bir yarışı çim pistte kazanmayı başardı.

Head Vorker’ın annesi Mount Cavell, Ride The Trails gibi Cryptoclearance gibi değerli bir aygırı üretmiş bir familyadan gelmetedir ki, bahse konu atın da Victory Gallop’un babası olduğunu anımsayabiliriz.

Ayrıca Head Vorker’ın büyükannesi olan Mesappiano da, Fappiano kızı olması itibari ile Cryptoclearance’in 4/3 kardeşi ve çok yakın akrabası olup, böylesi değerli bir anne nesline sahip Head Vorker’ın daha iyi yerlere gelmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Yine de Head Vorker’ın babası olan Fast “N” Famous’un yakın zamanlarda ki kaybına bu tip yavrularına bakınca hayıflanmamak elde değil.

Ankara Salı programına üç yaşlılara mahsus KV-6 yarışta kazanan isim olan Azmin Zaferi’nin rahat galibiyeti gözlemlenirken, annesi New Sural’ın bir Royal Abjar kızı olmakla birlikte uzun yıllardır ülkemizde hizmet veren bir familyaya mensup oluşu dikkat çekicidir.

Ayrıca Azmin Zaferi’nin babası Maximus Dream da sessiz, sakin ve de henüz 21 koşan yavrulu aygırlık kariyerinde tam dört milyoner üretmesi ile dikkat çekici bir performans sergiliyor.

Bu dikkat çekme konusu bana mı veya dikkatli gözlere mi mahsus bilmiyorum ama yetiştiricilerin pek dikkatini çekmiyor bu durum sanırım!

Bazen diyorum, “Bu ülkede hakkı yenen aygırlar” diye bir dizi yazı yazsam Maximus Dream bu listeye kenter girer!

O değil de bu yarışın mesafesi 2200 metre idi ve Gazi yolunda farklı şeritlerden gelen bazı atların performansı hakikaten merak konusu olabilir bence.

Bahsettiğimiz bu yarışın dişi versiyonu olan ve aynı mesafeyi içeren diğer KV-6 yarışta kazanan The Love I Need’in annesi All I Need, Dehere kızı olup, diğer taraftan anne familyasında Goofed familyasında olması dikkat çekicidir ki, bu bağlamda  The Love I Need’in dördüncü annesinin Lyphard gibi çok özel bir isimle 4/3 kardeş oluşu pedigriye değer katan unsurlardandır.

Değerli aygır Torok da böyle değerli soya sahip kısrakları bulunca aygırlığının hakkını veren aygırlardan kuşkusuz ve bazı üç yaşlıların performansları ilgi çekici gözüküyor. Geçtiğimiz yıl Gazi finalinde bu aygırın hiç hesapta olmayan kızı Mucize Kız’ın 62.35’lik ganyan ile çok sürpriz ikinciliğini anımsamakta fayda var. Gazi tarihindeki en iyi ikincilik mücadelesinde bu yarışı sanırım ilk sıraları alabilir!

Üç yaşlılara mahsus bir başka KV yarışta Kocaeli de kum pistte kazanan Cesi Affetmez yarış yaşamının ilk KV-8 birinciliğini elde etti.

Cesi Affetmez’in annesi Arrivata, Cossack Guard’ın kızı olup, bu aygırın ismini duyduğumda hala kızları vasıtası ile bu ismi görmek doğrusu beni hem şaşırtıyor, hem de ilgimi çekiyor.

Cossack Guard deyince Gazi galibi Fairson’un kısrak babası olduğunu hatırlamadan olmaz ama, bence kenarda köşede unutulmuş bir at olan Kemalhan’ı da anımsamak gerekir.

Şimdi burada uzun uzun yazmaya gerek yok ama, Kemalhan’ın bence ilginç bir yarış performansı olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Tekrar Cesi Affetmez’e döndüğümüzde baba hanesinde Present Perfect ismini görmekteyiz. Şu an için sadece altı koşan bu aygırın en iyi yavrusu Cesi Affetmez kuşkusuz.

Present Perfect, Mr.Prospector’un oğlu E Dubai ile Sky Classic kızı Turtle Creek’den olmadır ki, aygırın anne familyasına baktığımızda Al’s Charm ve Like A Charm gibi değerli bir kısrak nesli görmekteyiz.

Present Perfect’in aygırlık kariyeri nasıl bir gelişim gösterecek şu an bilemiyoruz, ama bene Cesi Affetmez bu köşeye tekrar konuk olur sanırım, o zaman da biz soy ağacının diğer noktalarından bahsetmeyi affetmeyiz bu sefer!

Bursa pazartesi programında üç yaşlılara mahsus KV-8 yarışta The Raptor, KV-6 koşuda God Of Love kazanan isimler oldular.

Bunlar arasında The Raptor, Bushranger kızı olup, anne hanesinde bir Okawango kızı olanTropical Thunder’ın oluşu, bu eşleşmeyi yapanlara bir tebrik gerektirir. Zira Okawango varsa Bushranger iyi gidebilir, başka ne gider, niye iyi gider?

God Of Love’a gelince, Victory Gallop temsilcisi olan bu dişinin annesi The Judge, Strike The Gold kızı olup, dolayısı ile God Of Love’un eşleşmesinde baba ve kısrak baba hanelerinde Raise A Native’in iki temsilcisi Mr.Prospector ve Alydar üzerinden kurulmuş bir soy ağacı görmekteyiz. Fazlası var mı diye sorulursa, olmaz mı diye cevap verebiliriz!

Geçtiğimiz haftanın pedigrilerini içeren yazımızı Kanada ile noktayalım şimdilik.

Woodbine hipodromunda 21 Mayıs günü 1400 metre mesafede koşulan Listed klasta King Corrie Stakes de kazanan isim Klimt temsilcisi Twin City oldu.

Klimt’in üç yaşındaki temsilcisi Twin City’in annesi Harlan’s Holiday’in kızıdır.

Sanki çok şey anlatıcakmış gibi yapıp, doğru dürüst bir şey anlatmamış gibi oldum sanırım, ama bu aygırın belli karakteristikleri sevdiği gibi bir izlenim var gibi ve tabi ki şu andaki verilere göre gibiymiş gibi olan bu hususların, TUR kısraklar ile eşleşmelerinin devreye girmesi ile farklılaşabiliceğini de göz önünde bulunduruyoruz!

Yazıyı her ne kadar Kanada ile noktalayacağız dediysek de, A.B.D. de Santa Anita hipodromunda 13 Mayıs günü koşulan G3-San Luis Rey Stakes de kazanan Offlee Naughty’i daha önce de köşemize konuk etmiştik ve kısrak babası Offlee Wild olan bu atın babası Flashback’in Tapit oğlu olduğunu ve başarılı atın Seattle Slew akrabalığına sahip bir isim olduğunu da tekrar anımsayabiliriz bu vesile ile.

Bu kadar yazdık ama yazamadığımız bir çok şey daha var aslında, lakin yaz yaz nereye kadar!

News Reporter

2 thoughts on “Haftanın Pedigrileri (24 Mayıs 2023)

  1. Luxor un G1 kazanan yavru adedi 13 degil 14. Bahsettiginiz gibi Victory Gallop un yurt disinda G1 kazanan 2 yavrusunu ekledigimiz zaman her ikisinin de 14 G1 galibi yavrusu olmus oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir