Haftanın Pedigrileri – (26 Nisan 2023)

Haftanın Pedigrileri – (26 Nisan 2023)

Geçtiğimiz haftanın sınıf koşu mücadelelerinde G3 klastaki dört yarış içinde Arap atlarına mahsus olan tek yarış G3 23 Nisan Koşusu idi.

Dokuz atın katıldığı yarışta jokeyi Sadettin Boyraz’ın ustalık faktörü ile de rahat bir galibiyet elde eden Yollaraz, kariyerindeki 19.galibiyeti, iştirak ettiği 65.koşuda kazanmayı başardı.

Yollaraz daha önce Sentetik pistte A2 klasında Plevne Koşusunu kazanmayı başarmış ve ayrıca yine çim pistte G3 klasta Saim Önhon Koşusunu kazanmayı başarmıştır.

Yollaraz’ın babası Yaşarcık’ın aygırlık kariyerinde 228 koşan yavrusunun 141’inin yarış kazandığını görmekteyiz. Yaşarcık’ın bu kazanan yavruları içinde Yollaraz dışında, Ertürk, Şahpazlı, Güvendik ve Prometheus gibi temsilcilerinin de Grup yarışları kazandığını görmekteyiz.

Bu isimlerden Ertürk’ün kısrak babasının Benim Oğlum, Şahpazlı’nın kısrak babasının Halid, Güvendik’in kısrak babasının Haberbatur olduğunu biliyoruz. Diğer taraftan Yollaraz’ın da annesi Çöldesu’nun da Odinhan temsilcisi olduğu göz önüne alındığında, kendisi de Sa’d hattından gelen Yaşarcık’ın en iyi ürünlerini kısrak babaları Sa’d hattından gelen anneler ile verdiğini görmekteyiz.

Yollaraz için bu etkene, büyükannesi Pertevniyal’in de Sa’d 23 kızı olması dolayısıyla üçlü bir “Sad/Sad/Sad” soy kurgusuna baba ve ilk iki kısrak baba hatlarında sahip olduğu etkenini ilave edebiliriz.

Ayrıca, Sa’d 23’ün de Yaşarcık’ın dedesi olması dolayısı ile Yollaraz’ın Sezgin-Kemiyetülırak 4 orjinli Sa’d 23 üzerine 4*4 akrabadır. Ayrıca Odinhan’ın da Kemiyetülırak 4 soyundan geliyor olması da, Yollaraz’ın soy ağacında üçlü Kemiyetülırak 4 bağlantısı ortaya koyar ki, bu soy etkeni de tatlının üzerindeki kaymak gibi değerlendirilebilir!

Yaşarcık (Fotoğraf; Kadir Çivici)

Geçtiğimiz haftanın bir başka G3 sınıfındaki yarışı 23 Nisan Koşusundan bir önceki yarış olan G3 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusu idi.

Bu yarışı 2019 yılında ve beş yaşında iken kazanan Zafer Ateşi, aradan dört yıl sonra dokuz yaşında bir kez daha kazanarak çok özel bir başarı elde etti kuşkusuz.

Zafer Ateşi’nin dokuz yaşında elde ettiği bu galibiyeti iki yönüyle de irdelemek mümkün. Birincisi katılımcılar açısından olabilir, ama bu Yaşlı Kurt’un başarısına gölge düşürmez tabi ki. Onu bu yaşında bu tip bir form seviyesinde tutan ekibi de tebrik etmek gerekir bence…

Bizim gibi tevellüttü geriye saranlar hatırlar, Zero diye bir at vardı ve 13 yaşına kadar koşmuştu. Gerçekten de ismi gibi kahraman bir attı.

Özdemir Atman’ın yetiştirici ve Nur Kutnak’ın sahip olduğun 1975 doğumlu bu at, 12 yaşında KV-6 kazanmayı başarmıştı. Oldu olacak iki kelam da soy ağacı içinde edelim de rahatlayalım!

Zero’nun babası Best Song, Cyllene hattından gelen bir at olması dışında, annesinin Bill And Coo familyasından geliyor olması ilginç bir pedigri notudur meraklıları için.  Zero bahsini bir zamanların moda inbredlerinden olan Fair Trial üzerine 3*4 ve onun babası Fairway üzerine 4*5*5 akrabalığa sahip olduğunu belirterek, haftanın diğer G3 yarışlarına geçelim.

Bunlar içinde ilk irdeleyeceğimiz cumartesi Ankara mitinginde yer alan isimsiz A3 mücadelesinde kazanan Regardless olacaktır. Koşuda Wardenclyffe düzlükte hemen hakim olup bitirmek istediyse de, ilk kez burada koşmanın handikabını bir türlü bitmeyen Ankara düzlüğünde yaşarken, bu pistin tecrübelisi Regardless, jokeyinin de değerli katkısı ile yarışı 1 boy farkla kazanırken, yine de Wardenclyffe’ın daha sonraki yarışlar için umut verdiğini belirtelim.

Bu koşunun pedigri notuna girmeden evvel, bu yarıştan bir sonraki gün İstanbul da dişilere mahsus olarak koşulan G3 Tali Çalbatur kazanarak son zamanlardaki formunu Grup yarışı galibiyeti ile taçlandıran Anabella’ya da değinelim.

Regardless, babası Captain Rio, onun babası Pivotal.

Anabella, babası Kaneko, onun babası Pivotal.

Regardless, kısrak babası A.P.Indy, onun babası Seattle Slew.

Anabella kısrak babası Byron, onun babası Green Desert.

Yani Pivotal’ın oğlu iki aygır, ikisinin de G3 klasında yarış kazanan temsilcileri, ikisi de farklı kısrak babaları (mı) acaba?

Pivotal
Pivotal

Cumartesi Ankara mitinginde üç yaşlılara mahsus koşulan KV-9 yarış Gazi yolunda bazı isimleri görmek açısından önemli idi.

Yarışta tüm kış boyunca koşan üç yaşlı isimler içinde en az hırpalanan Poyri kazanmayı başarırken, 23 Ekim 2022 tarihinden bu yana ilk kez start alan Anatolian Rock umut verici bir performans sergiledi, uzun araya rağmen.

Poyri’nin babası Sidney’s Candy’nin A3 galibi temsilcisi Make A Fire ve KV-8 galibi Macadamia’dan sonra ülkemizde sınıf koşu kazanmayı başaran üçüncü temsilcisi oldu.

Poyri’nin annesi Adele, Shakespearean isimli aygırın kızı olup bu aygır da Shamardal’ın kızıdır. Dolayısı ile babası Giant’s Causeway vasıtası ile ulaştığı Storm Cat aynı zamanda Sidney’s Candy’nin de kısrak babası olduğu için, Poyri, Storm Cat üzerine 3*5 akrabadır. Ama tabi ki bu kadar değil Poyri’nin pedigri notları şu an için, Bill And Coo’ların takipçisi olalım lütfen!

News Reporter

1 thought on “Haftanın Pedigrileri – (26 Nisan 2023)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir