Haftanın Pedigrileri (28 Şubat 2023)

— Haftanın Pedigrileri —

» Muslihiddin Gurup

Geçtiğimiz haftanın yarış programında ilk grup yarış Adana Salı programında koşulan A3 klasında ve artık alışageldiği gibi de isimsiz bir yarıştı!

Üç yaşlı thoroughred taylara mahsus yarış, mesafesinin 1900 oluşu ile de ilgi çekiyordu. Zira üç yaşlı tayların mesafe uzadıkça ne yapabilecekleri daima merak konusudur.

Yarışın ağır ve haklı olarak da favorisi olan General Briella ilk kez çıktığı bu mesafede, bu tip mesafeyi onun gibi ilk kez koşan Repair Man’in yarışı önde kabullenişini yaptığı ataklar ile kırmak istese de bunu başaramadı. Belki de ekürisi Speedy Eda koşsa idi onun için daha farklı bir sonuç olabilirdi.

Nihayetinde yarışı kazanan Repair Man kariyerindeki ilk Grup galibiyetini elde etmeyi başardı. Başarılı tay daha önce de G3 klasta bir yarışta Ankara da, bu koşuda geçtiği rakibinin ardında ikinci kalmıştı.  Repair Man’in ayrıca bir de KV-8 galibiyeti mevcuttur…

Repair Man’in annesi Rose Daily, daha önce de Cardinal Pioneer’den Stark’ı vermiş olup, bu başarılı at da Repair Man gibi milyon kazanç bandındadır.

Rose Daily, Eagle Eyed’ın kızı olup, muhakkak ki tam kardeşi Danehill kadar olmasa da, kısrak babası olarak ülkemiz yarış ve yetiştiriciliğine katkıları bulunan bir isimdir…

Rose Daily’in annesi Aurum, Among Men’in yavrusudur ki, bu aygır da Nureyev temsilcisi Zilzal ile Key To Mint kızı Questionblevirtue temsilcisidir. Rose Daily’in Smart Robin ile eşleşmesinde ki en değerli noktalardan biri de kuşkusuz budur. İfadeyi çoğul kullandım, zira bu eşleşme de farklı soy faktörleri de başarı da soy etkeni olarak rol oynamış olabilir. Ama ben ana etkenin bu olduğunu düşünüyorum. Bunun açılımını da yine köşemize konuk olabileceğini düşündüğüm Repair Man’in kısmetse başka bir sınıf koşu kazanımında veya Smart Robin’in başka bir yavrusunun sınıf koşu kazanımında değerlendirebiliriz. Zira aygırın başarılı temsilcilerinde çok net soy olguları mevcuttur.

Smart Robin

Haftanın Grup yarışlarından biri de Cumartesi Adana programında düzenlenen G2 Yeşiloba Koşusu idi. Dört ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus olmakla birlikte, 12 atın katıldığı yarışa hiçbir dört yaşlı iştirak etmemişti.

1900 metre mesafedeki yarış için İstanbul’dan gelen jokeyi Halis Karataş idaresindeki Taşan sonları sevkli mücadele de bir burun farkı ile Soydere’yi mağlup etmeyi başardı.

Taşan daha önce Antalya da G3 klasta bir yarış kazanmıştı ve bu galibiyeti ile ilk kez Grup 2 yarış kazanmış oldu.

Taşan’ın babası Tümöz Bey’in geçtiğimiz hafta yine Adana da ve yine aynı mesafe de Kanatlı Tay isimli temsilci de G3 sınıfta bir yarış kazanmayı başarmıştı.

Şüphesiz Tümöz Bey de yarış yaşamında Adana’yı seven bir isimdi ve elde ettiği 21 birinciliğin 12’si bu şehirde gerçekleşmiş olup, ayrıca yine Adana da 8 kez grup yarış kazanmayı başarmış özel bir attı.

Taşan’ın annesi Kamuran da yarış yaşamı başarılı bir kısrak olup, G3 sınıfta yarışta kazanmayı başaran bu kısrağın annelik yaşamındaki diğer yavrusu Kamus da başarılı bir yarış performansı ve yüksek ikramiye getirisi sağlamıştır.

Kamuran, Haberbatur ile Monarch Ah kızı Girl’den olma olup, Ersanağa ve Gürhanağa gibi isimlerin tam kardeşidir.

Tümöz Bey

Geçtiğimiz haftanın son Grup klasta yarışı da bir İzmir klasiği olan Şirinyer Koşusu idi. Grup 2 sınıftaki yarış Adana’daki Yeşiloba koşusunun İzmir muadili gibiydi, yani aynı mesafe de ve dört yukarı yaşlılara mahsus ve Adana da ki gibi, hiçbir dört yaşlının iştirak etmediği bir koşu oldu.

İştirakçi 10 atın içinde yarışı Canmete yarışı kazanırken, 14.birinciliğini ve de 12.Grup yarış galibiyetini elde etti, öncelikle maşallah diyelim İzmir Kralına!

Canmete, Tamerinoğlu’nun en değerli temsilcilerinden biri olup, annesi Nenehatun, Derhadır gibi özel bir atı da vermek suretiyle çok değerli bir anne payesini hak etmiş bir kısraktır.

Nenehatun, Bodrum’un kızı olup annesi Sabıka 68’dir. Dolayısı ile Dağhanbey gibi klas bir atın kardeşidir. Bu anne familyası çok özel isimler üretmiş olup, bunu da başka bir yazıda değerlendirmek mümkündür.

Geçtiğimiz haftanın sınıf yarışlarından biri de cumartesi İstanbul mitinginde Seyfettin Çalbatur adına koşulan KV-8 sınıfta bir yarıştı. Üç yaşlı altı thoroughred tayın iştirak ettiği yarışta Horror ve Papagallo arasındaki zevkli yarışı bir baş farkı ile Horror kazanmayı başarırken, bir dişi, bir erkek bu iki tayın bu yıl kendi sınıflarında etkin rol üstleneceklerini ifade etmek mümkündü bu yarışa göre.

Horror, Torok’un kızı olup annesi Neferu bir Unaccounted For kızıdır. Herhalde, “Haftanın Pedigrileri” köşemizde her hafta bir Unaccounted For kızından bahsediyoruz!

Diğer taraftan Neferu’nun annesi Rokoko yarış yaşamında Grup yarışların üç klasında da koşu kazanmayı başarmış bir kısrak olup, Distant Relative ile Cihanyandılütfiye’den olmadır.

O halde soralım:

  1. Horror’un başarısında, soy ağacında Rhythm Divine da olduğu gibi “Torok-Unaccounted For” birlikteliği mi önemli rol oynamıştır?
  2. Horror’un başarısında, soy ağacında Yamanlarbeyi’nde olduğu gibi “Torok-Kılıçaslan” etkeninden söz edilebilir mi?
  3. Horror’un başarısındaki soy ağacında Piano Sonata’nın soy ağacında “14-c” familya üyesi Wings Of Song gibi, Neferu’nun da anne neslinin “14-c” familyasına mensup oluşları etken olmuş mudur?
RokokoNews Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir