Haftanın Pedigrileri (30 Mayıs 2023)

– Haftanın Pedigrileri (30 Mayıs 2023) –

Geçtiğimiz haftanın yarış gündemindeki en önemli yarışı kuşkusuz Ankara hipodromunda koşulan Tarım ve Orman Bakanlığı Koşusu idi.

2400 metre mesafesi ile bir Arap Derbisi kıvamındaki bu yarışta, bu yıl Arap atlarının ilk önemli mücadelesi TBMM koşusunda olduğu gibi ve hatta daha da sürpriz bir sonuçla Fuat Aga kazanırken, çok önemli bir başarıya da imza attı.

Üst paragraftataki söylemlerde açıklanması gereken iki bölüm var. Biri Arap Derbisi dedik, dört yaşlı olarak değil de dört ve üstü yaşlara bir Derbi gibi düşünelim bunu…

Diğeri de Fuat Aga’nın kazanmasında sürpriz konusunu vurguladık doğal olarak, bahsi müşterek açısından da bu çok net bir olgu, ama pedigri açısından öyle mi acaba?

Fuat Aga’nın babası; Kafkaslı’nın ikişer yıl ara ile dört kez kazanma rekorunu elinde bulunduran dedesi Albatur’un bu rekorunu, beş yıl yıl üst üste gibi inanılmaz bir seri  ile geliştiren Karaüzüm’dür.

Karaüzüm

Diğer taraftan Fuat Aga’nın kısrak babası Bilgin olup Bilgin de bu yarışı kazanmakla kalmamış ayrıca bu yarışı kazanan bir de yavru vermiştir.

Ayrıca Fuat Aga’nın ikinci kısrak babası olan Sa’d 27 ise bu yarışı dört kez kazanan Albatur’un ve iki kez kazanan Umut II’nin tam kardeşidir!

Dolayısı ile bahsi müşterek açısından sürpriz kavramı doğru ve olağan ama pedigri açısından soy ağacının akışına ters bir durum, yani bu orjinin Tarım Bakanlığı Koşusunda kazanıyor oluşu, hayatın akışına paralel bir durum!

Geçtiğimiz haftanın bir diğer Grup yarışı Bursa da koşulan G3 Orhangazi Koşusu idi. Bu yarış için Bursa’ya giden lider jokeyi Gökhan Kocakaya idaresindeki Berktimur, yarış yaşamının ilk sınıf ve de Grup yarışı kazanmayı başardı.

Turbo’nun temsilcisi Berktimur’un annesi Merza, yine aynı aygırdan Cancaner’i de vermiştir.

Merza, Caş’ın kızı olup yarış yaşamında tam 14 yarış kazanmayı başarmış bir kısraktır.

Merza’nın annesi ise Necme 37 isimli kısrak olup Sava ile Çeliker kızı Necme 33’den olmadır.

Diğer taraftan Caş’ın dedesi olan Satvet, Turbo’nun kısrak babası olan Özüşan’ın da babası olduğu için Berktimur, Satvet üzerine 4*4 akrabadır.

Geçtiğimiz hafta sonunda koşulması tasarlanmakla birlikte, Cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısı ile pazartesi gününe ertelenen İstanbul yarış programındaki en önemli yarış olan Grup 3 Nail Avunduk Koşusunda Demirberke, bir burun farkla Bozarslan’ı mağlup ederek, yarış yaşamının ikinci G3 galibiyetini elde etmeyi başardı.

Demirberke de haftanın diğer G3 galibi Berktimur gibi Turbo’nun oğlu olup annesi Badekızım, Demirkazık’ın kızıdır.

Son zamanlarda “Turbo-Demirkazık” birliktelikleri dikkat çekici sonuçlar almakta olup, Demirberke dışında Derya Ateşi, Şahin Mahmut, Gürsu, Tanışık ve Aksu Han gibi isimleri söz konusu eşleşme modelinin ürettiği milyonerler olarak örneklemek mümkündür.

Turbo

Diğer taraftan Badekızım’ın annesi Malikan isimli kısrak olup, Kancansan ile Malike 18 isimli kısraktan olmadır ki, Malike 18 de Pegasus ve Sergen gibi atların annesidir.

Yıllar evvel, Karacabey harası ziyaretinde Pegasus’un yanına gitmiş ve onu sevmiştik. Munis ve sevecen yapısıyla hepimizi büyülemişti “Kanatlı At”, ruhu şad olsun…

İstanbul Pazartesi programında günün KV-8 mücadelesi üç yaşlı İngiliz taylarına mahsustu ve yarışı ekürisini önünde kazanan My Pretty Girl olurken, binisi Mehmet Kaya’nın kendisine günün üçüncü koşusundaki performansını tekrar sorgulamasını öneririm!

My Pretty Girl’ün babası Kafkaslı, Green Gönen’in en iyi yarış performansına sahip temsilcisi olup, 15 yarış galibiyetinin yanı sıra, G2 ve de üç kez de A3 klasta yarış kazanma başarısı göstermiş bir isimdir.

Kafkaslı’nın aygırlık kariyerinde şu ana değin sadece altı koşan yavrusu mevcut olup, bunların üçünün kazandığını görmekteyiz.

My Pretty Girl’ün annesi Kısrağım bir Luxor kızı olup, onun da annesi olan Number Stone’un, Kadife gibi değerli bir kısrağın kızı olduğunu görmekteyiz. Bakalım Kafkaslı’nın aygırlık kariyeri nasıl bir seyir izleyecek.

Kafkaslı (Green Gönen)

Arjantin de 16 Mayıs günü La Plata hipodromunda koşulan Grup yarışı Clasico Andres S Torres Stakes’de kazanan isim Madonna Benois’in annesi Marlotte’un bir El Corredor kızı olduğunu görmekteyiz.

Madonna Benois’in babası ise Angiolo isimli aygır olup, bu aygır da Grand Reward vasıtası ile Storm Cat hattından geldiğine göre, G3 galibi bu atın soy ağacında “Storm Cat-Gone West” kurgusuna şahit olmaktayız.

Diğer taraftan Madonna Benois’in tam kardeşi olan Mery Laurent isimli kısrağın Arjantin de tam 11 yarış ve Grup 2 kazanmış değerli bir dişi oluşu da, bahse konu eşleşme uyumunun farklı ve kaliteli bir tezahürü olsa gerek.

Hazır haftanın sınıf koşu gündemi sakinken biraz da yurt dışı yarışlara değinmekte fayda var.

Japon Derbisi Tokyo Yushun, 28 Mayıs Pazar günü Tokyo da koşuldu ve 17 üç yaşlı tayın katıldığı bu yarışı Tastiera kazanmayı başardı.

Tastiera, Satono Crown isimli aygırın oğlu olup, bu aygır da Marju’nun oğlu olarak son yıllarda Derby kazanan isimlerin baba hatlarına farklı bir isimle renk katmayı başardı.

Satono Crown, G1 Hong Kong Vase galibi bir at olup, ayrıca 2015 yılı Japon Derby de, Duramente ve Satono Rosen arkasında üçüncü olmuştur.

Satono Crown’un anne hattı Pato isimli kısraktan gelmekte olup, yine bu kısraktan gelme olan ve de Satono Crown gibi Marju kızı olan My Emma’nın, ülkemizde görev yapmakta olan Crimean Tatar isimli aygırın anne neslini oluşturduğunu görmekteyiz.

Yani Crimean Tatar’ın üçüncü annesi My Emma ile 2023 yılı Japon Derby galibi Tastiera’nın babası Satono Crown, hem babalarının Marju olması, hem de ortak Pato anne neslinden gelmeleri dolayısı ile akrabadırlar.

Tastiera’nın annesi Partitura’ya gelince bu kısrak da Sunday Silence temsilcisi Manhattan Café ile French Deputy kızı Fortepiano isimli kısraktan olmadır.

News Reporter

1 thought on “Haftanın Pedigrileri (30 Mayıs 2023)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir