Haftanın Pedigrileri (7 Mart 2023)

— Haftanın Pedigrileri (7 Mart 2023) —

Geçtiğimiz haftanın sınıf yarışlarında ki en değerli koşulardan biri ülkemizin efsane yetiştiricilerinden William Giraud adına düzenlenen A3 klastaki koşu idi. Bu vesile ile bu büyük yetiştirici ve onun şahsında ülkemiz yarış ve yetiştiriciliğine değerli katkılar yapıp, bu zaman diliminde aramızda olmayan camia mensuplarını da saygı ve rahmet ile analım.

Altı üç yaşlı tayın katıldığı bu yarışta koşunun ağır favorisi bu yarışa değin art arda aldığı galibiyetleri ile dikkat çeken Rock Solid olsa da, koşunun düzenlendiği gün İzmir pistinin çamur deryası olması da soru işaretleri yaratıyordu.

Nitekim bu sefer Rock Solid değil ekürisi Dragon Fire devreye girip kazanarak altılı ganyan oyuncularını bahsi müşterek açısından kurtardı belki ama bir boyun farkı ile ikincilikte bıraktığı Stay Bright da göz doldurdu doğrusu.

Dragon Fire bu galibiyeti ile ilk grup koşu kazanımını elde ederken, binicisi Mustafa Çiçek de ilk kez bu yarışı kazanmış oldu.

Dragon Fire’ın babasının Torok olduğu düşünüldüğünde ıslak kumda daha farklı bir performans göstermesini normal karşılamak gerekir ve çim yarışları için de bundan sonra daha iyi bir performans beklentisi de getirebilir beraberinde…

Dragon Fire’ın annesi Happy Valentine’in start alan üç yavrusu da Torok’dan olup, bunlar içinde Shining Glory de sınıf yarışlarda başarı sağlamış bir isimdir.

Happy Valentine’in babası Thewayyouare, Kingmambo ile Sadler’s Wells kızı Maryinsky’den olma olup, diğer taraftan Torok’un da baba hattı Sadler’s Wells’den geldiği için Dragon Fire, Sadlers Wells üzerine 4*4 akrabadır.

Ayrıca Happy Valentine’ın annesi Countenance Divine, Pivotal’ın kızı olup, Torok’un da ikinci kısrak babası Pivotal olduğu için, Dragon Fire da ayrıca 4*3 Pivotal akrabalığı mevcuttur.

Çift Sadler’s Wells, çift Pivotal’ın yanı sıra Miesque ve Soviet Star etkenleri de göz önüne alındığında Dragon Fire’ın soy ağacında yer alan altılı bir “Special” örgüsü, tatlının kreması-kaymağı kıvamındadır!

Torok

Cumartesi İstanbul programında yer alan G2 Plevne Koşusu haftanın en önemli yarışlarından biriydi. 10 Arap atının katıldığı yarışta Demirperde, Subike ve Duman arasında güzel mücadeleyi Demirperde lehine çevirip kazanırken, dört ve yukarı yaşlılara açık olmakla birlikte hiçbir dört yaşlının iştirak etmediği yarışta, ilk üç sırayı alan isimlerin hepsinin de yedi yaşında oluşu dikkat çeken hususlardan biriydi.

Demirperde, şampiyon ve özel pedigrili bir aygır olan Altaha’nın yavrusu olup, annesi İlaydahanım bir başka şampiyon aygır Tamerinoğlu kızıdır. Hali hazırda toplam dört yavrusu start alan İlaydahanım’ın diğer yavruları içinde sınıf koşu kazanan isim yoktur.

İlaydahanım’ın annesi Almimruhiye 26, Hilalüzzaman 25 ile Almimruhiye 17 mahsulü olup, dolayısı ile klas at Akyel ve dolayısı ile de Asyel’in tam kardeşidir.

Yarışçılığımıza renk katan Antalya hipodromunda Cuma günü düzenlenen isimsiz G3 yarışında, start alan dokuz Arap atının içinde Toromankaya elde ettiği rahat galibiyet ile kendisine duyulan güvenin boşa olmadığını bir kez daha gösterdi.

Bu yıl tam sekiz kez start almış olmakla birlikte istenilen performansı bu galibiyetine değin gösteremeyen Toramankaya, bu galibiyeti ile 15’inci birinciliğini elde etti.

Toramankaya’nın babası Kayayürekli yarış yaşamında bir Arap atı için az sayıda yarış sayısına rağmen girdiği 12 koşunun dördünü lehine çevirmiş olup, efsane aygır Özgürhan ile Tigres Light kızı Sada’dan olmadır ki, Sada’nın annesi Mahide 21 de, sınıf yarışlar kazanmış atlar Melihhan, Akgün ve Şahbatur gibi atların annesidir.

Toramankaya’nın annesi Pamuk Prenses, ne yazık ki çok erken kaybettiğimiz çok klas yarış atı Kafkaslı’nın kızı olup, diğer taraftan kısrağın annesi Nuzha da Tidjani ile Dormane kızı Tamani’den olmadır ki, Tidjani’nin annesi Managhi ile Dormane’in babası Manganate’in tam kardeşler olması sebebi ile söz konusu tam kardeş iki isim üzerine 2*3 akrabalığa sahiptir. 2*3 ölçütü tam kardeşler seviyesinde ifade edilmiş olup, akrabalığı bire bir net görmek isteyenler, “Saint Lauren ve Mandore” üzerinden 3*4 ölçütü ile devam edebilirler!

Perşembe Kocaeli mitinginde üç yaşlılara mahsus Grup 3 İzmit Koşusunda Mirbey çok rahat bir galibiyet elde etmekle birlikte, bu koşudan sadece dört sonra bu sefer Bursa da koşturulmasını gerçekten anlamış değilim ve dört gün aralı koşmanın bedelini 1.30 ganyan ile ağır favori çıktığı koşuda altı atta altıncı olarak ödedi ve ödetti de diyebiliriz ama geçilmesi bana göre sürpriz değildi bu koşullarda…

Mirbey, Captain Rio’nun temsilcisi olup annesi Hasmuşlu ise Yonaguska’nın kızıdır. Yonaguska’nın kısrak baba hattı, Captain Rio da olduğu gibi Mr.Prospector hattından geldiği için Mirbey, Mr.Prospector üzerine 4*5 akrabadır.

Mr Prospector

Yonaguska demişken, cumartesi günü Gulfstream Park hipodromunda koşulan G2 Davona Dale Stakes’de katılımcı sekiz dişi arasında Dorth Vader yarışı kazanmayı başardı ve annesi Hardcore Candy’nin bir Yonaguska kızı olduğunu görmekteyiz.

Kazandığı bu G2 yarışı ile ABD’deki üç yaşlı dişi klasikleri için de büyük ümit veren Dorth Vader’ın annesi Hardcore Candy’nin yarış yaşamında sekiz yarış gibi iyi bir sayıda birinciliğinin olduğunu görmekteyiz.

Dorth Vader’ın babası Girvin de 2019 yılında aygırlık görevine başlamış olup, G1 Haskell Invitational Stakes galibi aygırın babası Tale Of Ekati, Tale Of The Cat ile A.P.Indy oğlu Malibu Moon kızı Catch My Fancy’den olmadır.

Diğer taraftan Hasmuşlu’nun büyük annesi All The Way’in babası Sillery, Blushing Groom oğlu olup, Yonaguska da aynı baba hattından geldiği için, Hasmuşlu’nun, Blushing Groom üzerine 4*4 akrabalığa sahip olduğunu görmekteyiz. Captain Rio’nun da ikinci kısrak babasının Nijinsky olduğu göz önüne alındığında, Mirbey’in soy ağacında “Flaming Top-Spring Run” etkileri aktif olarak sahne almış gözüküyor.

Blushing Groom

Haftanın pedigrilerinde akılda kalan diğer hususlar arasında, jokeyi Özcan Yıldırım’ın derslik bir biniş ile çıkış halindeki Koca Seyid ile elde ettiği galibiyet ki, Smart Robin temsilcisinin soy ağacındaki çift Alzao ve dolayısıyla üçlü Lyphard soy kurgusu gayet dikkat çekicidir.

Ayrıca üç yaşlıların Adana daki KV-7 yarışında kazanan Prenses Sylvester’in kolay birinciliği ki, gerek babası Mr.Owen, gerekse annesi Lady Sylvester’in ilginç soy ağaçları dikkat çekici noktalardır ki, Prenses Sylvester’in daha farklı klasta seviyelerde köşemize konuk oluşu sürpriz olmayacaktır sanırım.

Anadolu Koparan’ı unuttun mu diyeceklere, yakın zamanda köşemizde biraz değindiğimiz bu değerli tayın da çok daha farklı klasta seviyelerde bahsi söz konusu olacaktır diye düşünüyoruz.

Ayrıca beş gün arayla G2 yarışından sonra KV-9 kazanan “İzmir Kralı” Canmete ve mesafesini bulunca gerekeni yapan Canberktay temsilcisi Halim Ağa da haftanın dikkat çeken isimleri arasında olarak değerlendirilebilirler.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir