Haftanın Pedigrileri / Yurt Dışı (31 Mart 2023)

– Haftanın Pedigrileri / Yurt Dışı –

Bu hafta kişisel sebeplerle biraz geç kalmakla birlikte bir önceki haftanın pedigri değerlendirmelerini nihayet kaleme alabildik.

Dubai World Cup mitinginde G1 Turf Cup yarışında Lord North’ın çok yakın arkasında ikinci olan Danon Beluga’nın soy ağacı bizler için dikkate değer olabilir öncelikle.

Danon Beluga’nın annesi Coasted’in ülkemizde görev yapan aygırlardan Tizway’in kızı olduğunu görmekteyiz.

Tizway’in bu kızı yarış yaşamında iki yaşlılığında G1 BC Juvenile Fillies Turf gibi önemli bir yarışta ikincilik elde başarısı göstermiştir ve annesi de Malibu Moon kızıdır.

Danon Beluga’nın babası Heart’s Cry bir Sunday Silence’ın oğlu olup, aygırın kısrak baba hanelerinde Tony Bin ve Lyphard gibi isimleri görmekteyiz.

Şu halde zaman içinde ülkemizde oluşacak Tizway kızları için Heart’s Cry benzeri soy ağacına sahip olup, ülkemizde görev yapan isimler kullanılabilir mi? Tercih yetiştiricilerin olacaktır tabi ki…

Haftanın Pedigrilerine madem Dubai World Cup mitingi ile başladık, biraz da bu mitingin en önemli koşusunu kazanan isim ile devam edelim.

Dubai World Cup 2023 galibi Ushba Tesero’nun, babası Orfevre yarış yaşamında Japonya da 2011-2012-2013 yıllarında en iyiler kategorilerinde birçok ödülün sahibi bir isim olup, tüm bu ünvanların yanı sıra, Fransa da yılın yaşlı atı seçilmesi de gayet değerli bir noktadır onun için.

Orfevre’nin babası Stay Gold da torunu gibi Dubai de yarış kazanmayı başarmıştı ve bu aygır da Sunday Silence’ın oğlu olup, diğer taraftan Orfevre’in annesinin de King Kamehameha’nın kızı olduğunu görmekteyiz.

Dolayısı ile 2023 yılı Dubai World Cup galibi Ushba Tesero’nun soy ağacının, Japon yarışçılık ve yetiştiriciliğinin son çeyrek yüzyıldaki iki büyük aktörü Sunday Silence ve King Kamehameha üzerine kurulu bir soy ağacına sahip oluşu, soy ağacındaki en belirgin noktadır şüphesiz.

Dubai World Cup mitinginde diğer G1 yarışlarının galibi atların soy ağaçlarına bakacak olursak, Golden Shaheen galibi Sibelius’un soy ağacında çifter Secretariat ve Blushing Groom, dolayısı ile Nasrullah tekrarları dikkat çekici olup, Al Quoz Sprint galibi Danyah’ın soy ağacında Danzig’in iki kudretli oğlu Green Desert ve Danehill vasıtası ile 3*4 Danzig akrabalığı dikkat çekmektedir.

Analizin girişinde bahsettiğimiz G1 Dubai Turf Stakes’de kazanan Lord North ise Dubawi temsilcisi olup, anne hattında Moccasin gibi değerli bir kısraktan geliyor oluşu dikkat çekicidir.

Mitingin bir başka G1 yarışı olan Sheema Classic de ise kazanan Equinox’in babası Kitasan Black, Black Tide’ın temsilcisi olup, bu aygır da Sunday Silence’in en iyi aygır oğlu Deep Impact’in tam kardeşidir.

Diğer taraftan Equinox’un annesi Chateau Blanche, King Halo isimli aygırın kızı olup, bu aygır da Dancing Brave temsilcidir. Dolayısı ile Equinox da ülkemizde görev yapan aygırlardan Smart Robin benzer bir soy ağacı görmekteyiz. Biraz daha anlaşılabilir olması açısında bir kısa açılım yapmak gerekirse : “tam kardeşler Deep Impact/Black Tide artı Lyphard” ortak bağlantılarından bahsetmek mümkündür. Analizin altıncı paragrafında Heart’s Cry benzeri pedigriler demiştik, bilmem anlatabildik mi!

Deep Impact

Dubai World Cup 2023 mitinginde G2 Godolphin Mile galibi Isolate’in soy ağacı da baba hattında Mark Valeski-Proud Citizen vasıtası ile ulaştığı Gone West etkisinin, Isolate’in ikinci kısrak babası olan A P Jet etkeni ile takviye ediliyor olması mümkündür. Zira gerek Gone West, gerekse de A P Jet’in büyük anneleri Tamerett’dir.

Kazanan tayın Kentucky Derby bileti alıyor olması itibari ile de ikramiyesi dışında da önemli bir degree sahip olan G2-UAE Derby de katılımcı 13 atın içinde yer alan beş Japon yetiştirmesinin dördünün ilk dört sırayı alması bu ülke yarış ve yetiştiriciliği için değerli bir başarı olsa gerek.

UAE 2023 Derby galibi Derma Sotogake, Minds Yor Biscuits temsilcisi olup, bu aygır da Dubai de G1 Golden Shaheen’i iki yıl üst üste kazanma başarısı göstermişti.

Minds Your Biscuits’in babası Posse, Silver Deputy temsilcisi olup annesi Jazzmane ise ülkemizde görev yapan aygırlardan Toccet’ın kızıdır. Dolayısı ile Minds Your Biscuits’in soy ağacında Deputy Minister gibi önemli bir isim üzerine 3*4 akrabalık görmekteyiz. Meraklılar için Derma Sotogake’in soy ağacının incelenmeye değer olabileceğini ifade edelim.

Toccet

Geçtiğimiz hafta Amerika Turfway Park da koşulan G3-Jeff Ruby Steaks kazanan isim Two Phil’s oldu.10 üç yaşlı ismin katıldığı bu yarışta kazanan atın babası Danzig’in iyi oğullarından biri olan Hard Spun olup, annesi Mia Torri’nin General Quarters kızı olması dikkat çekicidir.

Şüphesiz Mia Torri, General Quarters ülkemize gelmeden önce görev yaptığı A.B.D.de verdiği yavrular içinde en değerli isimlerden biridir.

Mia Torri’nin babası General Quarters’ın ikinci kısrak babası da Danzig olduğuna göre, Two Phil’s soy ağacında 2*5 gibi ilginç bir Danzig akrabalığına sahiptir.

General Quarters

18 Mart günü Oaklawn Park hipodromunda koşulan G3 Whitmore Stakes’de katılımcı 10 at içinde kazanan Tejano Twist de bizler için ilginç bir soy ağacı içeriyor olabilir.

Tejano Twist’in babası Practical Joe olup, annesi Haley’s Lolipop’un da ülkemizde bir dönem görev yapmış aygırlardan Cuvee kızı olduğunu görmekteyiz.

Diğer taraftan Practical Joe da şampiyon aygır Into Mischief’in oğlu olup, dolayısı ile bu noktada Cuvee kızları için bazı isimlerin ayrı aygırlar gibi gözükmekle birlikte, net bir eşleşme modeli oluşabileceğini ifade etmek mümkün olabilir mi?

15 Mart günü Japonya da Funabashi hipodromunda koşulan Listed klastaki Diolite Kinen Stakes’in galibi Gloria Mundi’nin soy ağacı da bizler için ilginç olabilir.

Gloria Mundi’nin babası Japonya’nın önemli aygırlarından King Kamehameha olup, annesi Bettolle’nin Air Force Blue kızı olduğunu görmekteyiz ki, bu aygır da Sri Pekan’ın belki de en iyi aygır oğludur.

Ayrıca Bettolle İtalya da G3 ve Listed yarışlar kazanmayı başarmış değerli bir kısraktır.

Blue Air Force’a gelince, Sri Pekan’ın bu oğlunun anne hanesinde Carillon Miss’i görmekteyiz ki, bu kısrak da The Minstrel ile önemli bir kısrak olan Sex Appeal’dan olmadır.

Dolayısı ile Carillon Miss için, El Gran Senor diyebiliriz bir yerde. Tekrar Sri Pekan’a dönelim, ülkemizdeki en iyi yavrularında biri olan Karelin’in kısrak babası kimdi?

Ve yine soralım, Sri Pekan’ın ülkemizde görev aygır oğullarında kaçının eşleşmelerinde El Gran Senor veya onun tam kardeşi Try My Best veya The Minstrel veya Nijinsky denenmiştir? Vallahi ben moda teranelerine algılarına falan inanmam çok şükür, ama yetiştiricilerimiz moda tabikini pek sever, aygır olsun ama moda olsun lütfen!

Sri Pekan

23 Mart günü Arjantin de La Plata hipodromunda koşulan G3 Clasico Agustin B Gambier Stakes de kazanan isim Llaullin oldu.

Yedi adet üç yaşlı erkek tayın 1200 metre mesafedeki mücadelesinde kazanan bu tayın babası Lucky Roberto isimli aygır olup, A.B.D.de G2 koşu kazanan bu aygırın babası  Belong To Me ise Danzig oğludur.

Llaullin’in annesi Pompe Via’nın ise ülkemizde görev yapan aygırlardan Sidney’s Candy oluşu dikkat çekicidir.

Pompe Via yarış yaşamı olmayan bir kısraktır. Anne soyu ise pedigri meraklıları için ilgi çekici olabilir. Neler yok ki, El Raggaas, tanırmısınız ? Homily, tanırmısınız ?

Diğer taraftan Pompe Via’nın annesi Pilar’s Pride Arjantin yetiştiriciliğinin önemli aygırlarından Potrillon kızıdır ki, bu aygır da Good Manners oğlu Ahmad temsilcisidir.  Hem Good Manners, hem Ahmad, ikisi de pedigri güzeli atlardır, soy ağaçlarına bakınca kendimi defalarca bakmaktan alamadığım isimlerdir. Örneğin Ahmad’ın annesi Azyade müthiş orijinli bir kısraktır. Sen kalk bu kısrak üzerine dört kez Persimmon, iki kez Tracery bağlantısı kur, vay vayyy !

Azyade’nin kısrak babası Advocate de ülkemizde bir dönem görev yapmış ve bana göre önemli bir orjine sahip olan Leading Question’ın tam kardeşidir.

Konumuzla direk ilgisi yok ama Azyade’nin de isim babası olduğu Aziyade isimli romanın yazarının Pierre Loti olduğu ve 1876’lı yıllarda Osmanlı topraklarında geçtiğini bir anektod bağlamında ifade edelim.

Madem bu kadar derin ve garip bağlantılar yaptık, Good Manners’ın Nashua oğlu olduğunu da ilave edelim, zira ne kadar Nashua varsa kabulümüzdür bizler için, Roberto ve Mr.Prospector dahil!

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir