Geçtiğimiz Haftanın Pedigrileri…

Harlan’s Holiday’in ülkemizde ki üç aygır temsilcisinden biri olan Hakeem’in aygırlık kariyerinde G2 galibi Fire Of World ve A2 galibi Victory Bawl’dan sonra, üçüncü G2 klasta kazanan temsilcisi King Farrier oldu.

Daha önce A3 klasta iki yarış kazanmayı başaran King Farrier’ın annesi Gülseç, Royal Abjar’ın kızı olup Hakeem’in diğer G2 galibi temsilcisi Fire Of World’ün de kısrak babasının bu aygır olduğunu görmekteyiz.

Hakeem’in baba kardeşi olan Mendip de bir Royal Abjar kızı olan klasik koşu galibi Valencia’yı oluşturmuştu.

Eşlemelerin özünde “Storm Cat-Gone West” birlikteliği ile konuyu toparlarken, King Farrier’ın ardında ikinci olan King Man Go’nun da Mendip temsilcisi olması itibari ile 2023 yılı 9 Eylül Koşusunun Harlan’s Holiday geçişine sahne olduğunu da ilave edelim.

Harlan’s Holiday

Madem kapıyı İzmir’den açtık, oradan devam edelim o zaman. Ocak ayının son Cuma günü koşulan üç yaşlılara mahsus G2 Alsancak Koşusunda Rock Solid’in üst üste dördüncü kez kazanarak istikrarını devam ettirmesi gerçekten de övgüye değer doğrusu.

Rock Solid’in babası “Ülkemizde hakkı yenmiş aygırlar” diye bir yazı dizisi yapılsa, her daim konuk olabilecek bir aygır olan Toccet’dır.

Toccet

Bu yazının kaleme alındığı veya klavyeye döküldüğü tarih itibari ile 49 koşan yavrusunun 25’i kazanmayı başaran aygırın G1 galibi temsilcisi Kuzey Yağmuru’ndan sonra, G2 kazanımı ile babasına bir Grup galibiyeti apoleti takan Rock Solid’in annesi Elmastütün, Unaccounted For’un kızıdır.

Unaccounted For’un babası Private Account’un anne kardeşi Polish Numbers’ın kızı ile verdiği Ventana isimli yavrusunun babasının da Toccet oluşu, aygırın bu familya ile uyumu olarak nitelendirilebilir mi?

Diğer taraftan gerek Private Account, gerekse Polish Numbers 1-x familyasına mensup isimler olup, ayrıca Ventana 1-l ve Rock Solid’in de 1-w familyasına mensup oluşları, aygırın 1 nolu familya ile uyumunu ifade edebilir bizlere belki de…

İzmir de ki Alsancak Koşusunun Adana muadili de Ocak ayının son Cumartesi günü Adana da koşuldu ve General Briella da Rock Solid gibi seriyi sürdürerek son üç yarışında üçüncü birinciliği elde etti. Bununla birlikte Altınsima’nın da yarışı gayet güzeldi ve zaman içinde köşeye konuk olabilir sanki…

General Briella’ya gelince bu kabiliyetli dişinin babası General Quarters’ın ülkemizde start alan yavruları içinde en çok kazanç elde eden ilk dört yavrusunun dişi oluşu (1-2-4) dikkat çekicidir.

La Troienne

Aslında bu çok da şaşılacak bir durum değil bence… General Quarters’ın anne familyası Targowice, Manila, Stately Don gibi aygırlar üretmiş olup, babası Sky Mesa “La Troienne” familyasından gelmektedir ve onun da babası olan Pulpit’de “Feola” familyasından gelmekte olduğuna göre, aygırın dişilerle ilgili hasletlerinin iyi olması gayet normal karşılanabilir. Aslında bu muhabbetin daha da bonusu olur, ama şimdilik tadında bırakalım…

İzmir’de Pazar günü koşulan üç yaşlılara mahsus KV-6 mücadele koşuyu kazanan Gürpınarlı’nın babası Serhas, Unaccounted For oğlu olup, çok özel bir soya sahip olan bu aygırın soyunun devam etmesi gerçekten de yetiştiricilik için bir renk olabilir veya olabilirdi!

Diğer taraftan Serhas da Buckpasser üzerine 4*4 ve The Minstrel üzerine 3*4 akrabalığının dışında Ciboulette gibi bir kısrağı da soy ağacında taşıması itibari ile ilginç bir soy ağacına sahiptir.

Yine İzmir’de düzenlenen ve üç yaşlılara mahsus KV-6 bir başka mücadele de kazanan Diomedea olurken, babası Temelhan’a KV bir birinciliği (KV-6 olsa da) kazandırmayı başardı.

Temelhan, Kaneko’nun G1 galibi yavrusu olup, Diomedea’nın annesi Cassowary’in de Unaccounted For kızı olduğunu görmekteyiz. Bugün ne kadar çok Unaccounted For yazdık! Yoksa Private Account mıydı yazdıklarımız, ya da Numbered Account mı? İlahi “La Troienne” sen nelere kaadirsin!!News Reporter

4 thoughts on “Geçtiğimiz Haftanın Pedigrileri…

  1. Unaccounted For kisrak babasi olarak uzun yillar zirveden inmeyecek gibi gözüküyor. Ote yandan ogullarindan da basarili aygirlarin cikmasi son derece onemli yarisciligimiz icin. Bu yazı icin teşekkürler

  2. Sizin de belirttiğiniz gibi,Royal abjar+hakeem gerçekten kumda çok iyi birliktelik oldu.royal abjar kızları olan at sahiplerinin hiç düşünmeden bu harlans oğullarına gitmesi gerekiyor sanırım..

  3. VALENCIA ile alakali varyanttaki o muhtesem uyumu sadece mr,prespocter a baglamak cok Dar bir bakis acisi bence kusrak pembe hattindaki britanyalilarin hakkini yemenek lazim ozellikle abernant in pedigrideki adeta bir maya rolu goz ardi edilmemelu

  4. amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. victory gallop x mountain cat bizde çok denendi, çok başarılı oldu, Ha keza amerikada yılın 3 yaşlısı epicenter (not this time-silent candy (candy ride)) örnek olarak gösterirsek storm cat x mr prospector sıklıkla deneniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir