Hara/Aşım İstasyonları Bakım Ücretlerine Zam!

Türkiye Jokey Kulübü, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren bütün yıl geçerli olmak üzere Hara/Aşım İstasyonları aylık bakım ücretlerine zam yapılacağını açıkladı. Buna göre; hali hazırda kısrak ve taylar için aylık 1.500 TL olan bakım ücreti 2.000 TL’ye, aygırlar için 3.000 TL olan bakım ücreti ise 5.000 TL’ye yükseltilecek!

Kısrak ve tayların bakım ücretlerinde % 33.3, aygır bakım ücretlerinde ise % 66.6 oranında gerçekleşen bu zam, Tigem’in yılbaşından itibaren TJK’ya kiraladığı arazilere fahiş derecede zam yapmış olabileceği ihtimalini akıllara getirirken, yine de bu artışın aygır aşım ücretlerinin açıklanmasından hemen sonra yapılmış olması, yetiştiriciler arasında memnuniyetsizlikle karşılandı.

Bakalım bu gelişmenin 2019 yılı aygır müracaatlarına ne gibi yansımaları olacak!

TJK Karacabey Pansiyon Hara
News Reporter

6 thoughts on “Hara/Aşım İstasyonları Bakım Ücretlerine Zam!

 1. TJK TİGEMİN YETİŞTİRİCİSİ OLDUĞU ATLARA YETİŞTİRİCİLİK PRİMİ VERMEYİ
  BIRAKIRSA FAHİŞ ZAMDAN KAYNAKLI FARKI RAHATLIKLA ÖDEYEBİLİR SANIRIM.SADECE DEVLET HARASI ÇIKIŞLI ATLARIN KATILABİLDİĞİ
  YARIŞLARDA BİLE YETİŞTİRİCİ PRİMİ VAR.BU MANTIĞI ANLAYAMIYORUM.
  AYRICA FAALİYET GÖSTERDİĞİ PEKÇOK ALANDA ZARARDAYKEN SADECE
  ATÇILARIN ÜZERİNDEN KAR EDEN TİGEM BIRAKIN ZAMMI HİÇ KİRA ALMAMALI.

 2. Sebep her ne olursa olsun aygır sahiplerinin,aygırları,nı haralara yerleştirmeden aygır bakım ücretlerinin açıklanması gerekir idi zira aygır sahibi belirlediği aşım ücretini 3000 tl / ay olduğunu bildiği bakım fiyatına göre belirledi bir anlamda.
  Yüksek ücret ile aşım yapan ve belirlediği aşım adedini dolduran aygır sahipleri için bu durum çok önem arz etmeye bilir ancak düşük ücret ile aşım yapan ve aygır,lık kariyerine yeni başlayan bir aygır ve aygır sahibi için bu durum hiçte iç açıcı değil.
  Örneğin 5000 tl / ay aygır bakım maliyetini bilen bir aygır sahibi aşım fiyatını 10.000 tl değilde 12,500 tl açıklayacaktı. TJK yönetimi aygır ve kısrak bakım ücretlerini 07/12/2018 tarihinde değil en az bir hafta önce açıklamalı idi. Zira bu durum hiç şüphesiz aşıma gidecek kısrakları,da etkileyecektir.

  DEVEYE SORMUŞLAR NEREN EĞRİ DEVE CEVAP VERMİŞ NEREM DOĞRU,Kİ

 3. TJK atçılık ekonomisindeki haksız rekabetin odağı olma özelliğini tam gaz sürdürüyor. Özel hara sahipleri bu fiyatları baz alarak pansiyon ücretlerini benzer bir zam yaparlar, sonra kulübe yeni bir yönetim gelir ‘1000 liraya indirdik’ der bu kez özgür girişimcilerin adı kazıkçıya çıkar. Aygır almıyoruz derler yatırımcı aygır ithal eder bu kez ‘5 yeni aygır alıyoruz’ derler alırlar 3 milyon dolarlık atı 15 bin tl bedelle aşıma sokarlar insanların yatırım yaptığı aygırlar ellerinde patlar. İleri yarışçılık ülkesi olmaktan söz ediyorlar ama yeryüzünde hiç bir ileri yarışçılık ülkesinde jokey kulübün aygırları haraları yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir