Haralar Finali’nde zafer FERİT BABA’nın…

13 Aralık 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre sentetik pistte koşulan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus G1 Haralar Koşusunu, Ömer Yardımcı’nın sahibi, Mehmet Ali Yardımcı’nın yetiştiricisi ve Eyyüp Yardımcı’nın antrenörü olduğu Ferit Baba (3y ke Son Martı – Yardımcı Gülü, Emirbey), jokeyi Ferit Yardımcı ile kazandı.

10 safkanın start aldığı mücadeleye 5 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Ferit Baba, ilk metrelerde grubun ortalarında kendine bir yer buldu ve 1000 direğini 6’ıncı sırada geçti. 800 ve 600 startlarını da mevcut yerini koruyarak ve hafif teşviklerle geçiren erkek tay, son düzlüğe çıkılır çıkılmaz pistin dışından sprinte kalktı.

400 geçilirken Ferit Baba hala 6’ıncıydı. 200’de önündeki 5’li grubun 1 boy arkasına kadar geldi. Son 100 geçilirken Hızlı Ahmet’in arkasında ikinciliğe sarkan klas tay, son 50’de yarışa hakim oldu ve bir boyun farkıyla ve 1’32”73’lük derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Hızlı Ahmet (Özgünhan) elde ederken, mücadeleyi Gülhatmi (Tamerinoğlu) üçüncü, Gardal Gülü (Uçanbey) dördüncü, Sancar (Altaha) ise beşinci olarak tamamladılar.

Ferit Baba (Ferit Yardımcı)

3’lü Tulyar Kurgusu…

Üç yaşlı Arap taylarının sezon finali niteliğindeki yarışı olan Haralar Koşusunda Ferit Baba kazanırken sentetik pistte 3’de 3 yaparak bu pistte geçilmezliğini korudu…

Ferit Baba’nın babası Son Martı, start aldığı 20 koşunun dokuzunu kazanmayı başarıp, ayrıca tabelanın 7 kez de tabelanın diğer sıralarına tutunmasıyla yüksek bir birincilik ve tabela yüzdesine sahip bir isimdi… A3 klasında yarış kazanmayı başaran Son Martı’nın 9 birinciliğinin 8’i kum pistte olsa da çime de kazanmayı başarmıştır.

Son Martı, Beyazmartı’nın oğlu olup annesi Sırdaş beş startta 1 kez kazanmıştır. Sırdaş, Birader’in kızı olup, annesi Zafire 11’dir. Zafire 11 Magrip ve Navaron gibi atların yanı sıra Sanane isimli kısrağı vermiştir. Bu kısrak da Gobakbey ve Çapkancaş gibi isimlerin annesi olmak gibi özel bir misyona sahiptir. Dolayısı ile Son Martı’nın anne neslinin üretken olduğunu ve aygır üretebildiğini ifade edebiliriz.

Ferit Baba’nın annesi Yardımcı Gülü, Emirbey’in kızı olup bu aygır Uludağ 1 ile Tulyar’ın kızı Cahide 58’den olmadır. Diğer taraftan Son Martı’nın baba hattı da babası Beyazmartı ve onun babası Tulrab vasıtası ile Tulyar’a uzanır.

Az yukarıda bahsettiğimiz Zafire 11 de Tulrab’ın kızıdır ve dolayısı ile Ferit Baba’nın soy ağacında üçlü Tulyar kurgusu değerlidir ve bu husus başarısında da pozitif bir soy etkeni olarak değerlendirilebilir. (Muslihiddin Gurup)

News Reporter

6 thoughts on “Haralar Finali’nde zafer FERİT BABA’nın…

  1. G. Kocakaya çok bekledi sanki atı hiç tanımıyormuş gibi f. Yardımcı çok iyi bindi bence bu jokeye İstanbul gibi yerlerde şans verilmeli

  2. ahmet çelik ve hışman jokeyler arasında en uzak olduğum isimdi ama bundan sonra yanına eklenen isim oldu… ne çelik’in ne hışman’ın ne de bundan sonra kocakaya’nın kazanmasını isterim…

    bu adamlar koşuda kendilerini farklı biri olarak görüyor…

  3. su yarisi h.karatas kazansa idi ballandira ballandira anlatirdiniz. bekledi tam zamaninda yurudu vs. yok sihirbaz yok illuzyon. f.yardimci harika bindi ve kaliteli atlari ile kazandi.

  4. Şike yapmaktan ceza alan jokeyi şişirerek başımıza bela etmeyin.Bizim yeteneksizler yetiyor bir de çakallarla uğraşmayalım.Ata maaşallah yetişmesinde emeği geçen herkesin eline koluna sağlık.bu orjlnden böyle bir eşkal hayret ettiriyor.Başarılarının devamını dilerim.

  5. İstanbul da karataş tan ne kadar sevilmiyorsa,doğu yarışlarında da bu o kadar sevilmiyor oynarsın gelmez oynamazsın burnunu sokar bir yerden sevilmiyor vesselam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir