HASAFET Aygır Analizi…

— HASAFET AYGIR ANALİZİ —

Grup 1 Türkiye Jokey Kulübü Koşusu da dahil olmak üzere tüm sınıflarda Grup yarışları kazanmayı başaran Hasafet’in aygırlık yaşamında hangi hatlarla uyum sağlayabileceği, analizimizin konusunu teşkil etmektedir.

Hasafet için uyumlu hatlar için yapacağımız öngörüler içinde kuşkusuz onun çok özel anne nesli, başvurulacak en doğru kaynaklardan birini oluşturacaktır.

Hasafet

Hasafet’in en başarılı anne kardeşlerinden biri Hamaset olup, kısrak babasının El Corredor olduğunu görmekteyiz.

El Corredor, Gone West oğlu Mr.Greeley, Deputy Minister oğlu Silver Deputy kızından olmadır. Gerek Gone West, gerek Deputy Minister hattı, Hasafet’in soy ağacı ile uyum potansiyeli içeren hatlardır.

Hasafet’in kısrak babası Bernardini’nin babası A.P.Indy hattından gelen isimlerin, Gone West ile uyum potansiyeli daima mevcuttur. Kaldı ki Hasafet soy ağacında; Chief’s Crown, A.P.Indy ve Sister Dot gibi soy etkenleri ile Secretariat potansiyeline sahiptir ve de Gone West’in de kısrak babasının Secretariat olması sebebi ile de bu hattan gelen kısrak babalarının temsilcilerinin Hasafet ile uyum potansiyeli mevcuttur.

Kısrak babası Secretariat olan ve babası da Deputy Minister olan Dehere kızları da Hasafet ile uyum potansiyeli içerir ki, Hasafet’in üçüncü annesi Demi Souer de, hem Dehere ile anne kardeşi, hem de baba hatları itibari ile oldukça benzer soy kurgusuna sahiptir.

Diğer taraftan El Corredor’un kısrak babası olması vesilesi ile vurguladığımız Silver Deputy’nin Hasafet’in babası Youmzain’in iyi baba kardeşlerinden biri olan Laristan’ın ikinci kısrak babası oluşu da özellikle El Corredor için destekleyici bir referans bağlamında olarak değerlendirilebilir.

Hasafet’in en başarılı bir diğer anne kardeşi olan Hasanet’in babası Offlee Wild’dır. Offlee Wild’ın babası Wild Again, “Nearctic / Hyperion” soy kurgulu bir attır. Ayrıca bu mevzuyu çok derinleştirmeye geçmeden, Youmzain’in başarılı baba kardeşlerinden biri olan Fairly Fair’in ikinci kısrak babasının da Wild Again olduğunu vurgulayalım.

Youmzain (Hasafet’in Babası)

Tekrar ana konuya dönersek, Hasafet’in annesi Reemeya’nın anne kardeşlerinden olan ve G2 ve G3 yarışları galibi Dixie City’nin babasının Dixie Union olduğunu görmekteyiz ki; bu aygırın babası Dixieland Band de “Nearco / Hyperion(*2)” soy kurgusuna sahiptir.

Diğer taraftan Hasafet’in soy ağacındaki dörtlü Northern Dancer bağlantısını oluşturan aktörlerden Danzig (Nearco / Hyperion / Gainsborough) ve Sadler’s Wells de (Nearco / Hyperion) soy kurgulu aygırlardır.

Dolayısı ile Hasafet için uygun kısrak seçiminde “Nearco / Hyperion” kurgulu hatlardan gelen aygırlar ki, bunlar içinde Nureyev ve Be My Guest hattı temsilcileri ön plana alınabilir.

Nureyev hattından ülkemizde Dai Jin ve Pivotal temsilcileri Kaneko ve Captain Rio gibi isimler mevcuttur.

Bunlar içinde Kaneko temsilcileri bu aygırın kısrak babasının da Be My Guest olması sebebi ile uyum potansiyeli taşıyabilirler.

Kaldı ki, Hasafet’in babası Youmzain’in en iyi baba kardeşlerinden ve G2 galibi Gertrude Bell’in kısrak babasının Pivotal olması dışında bir başka iyi baba kardeşi ve Listed galibi Red Gala’nın da kısrak babasının Pivotal’ın babası olan Polar Falcon olduğunu görmekteyiz.

Yine Youmzain’in en iyi baba kardeşlerine bakmaya devam ettiğimizde Almanya St.Leger galibi Kaldera’nın kısrak babasının da Dai Jin olduğunu görmekteyiz.

Dolayısı ile Nureyev hattının ülkemizdeki temsilcilerinden Dai Jin, Kaneko ve Captain Rio’nun, diğer soy etkenleri de göz önüne alınarak Hasafet ile uyumu olasıdır.

Yine Youmzain’in sınıf baba kardeşlerine baktığımızda G3 galibi Louvain’in kısrak babasının Common Grounds olduğunu görülmektedir. Common Grounds ve baba kardeşi Shining Steel’in yanı sıra, “Kaneko / Common Grounds” eşleşmesine sahip olan Temelhan kızları, şu anda sayıları az gibi olsa da teorik uyum potansiyeli içermektedir ki, ayrıca aygırın ikinci kısrak babası Fairy King’in da Sadler’s Wells’in tam kardeşi oluşu eşleşmeye farklı bir değer daha ilave edebilir.

Hasafet’in baba hattının ülkemizde temsilcileri bulunan kısrak babalarına uyumu bahsine Doyoun da ilave edilebilir şüphesiz.

Hasafet’in iyi baba kardeşlerinden olan Listed galibi Bebe Cherie’nin kısrak babası Doyoun olup, ayrıca Youmzain’in iyi baba kardeşlerinden olan Listed galibi Glorious Sinndar’ın kısrak babası Kalanisi de Doyoun oğludur.

Ayrıca Doyoun gibi Mill Reef hattından gelen Darshaan etkisini de Hasafet’in baba hattındaki sınıf isimlerden Shawanda, Four Sins gibi isimlerde görebiliriz.

Yine Hasafet’in en başarılı baba kardeşlerinden biri olan Royal Youmzain’in üçüncü annesinin üst paragrafta bahsettiğimiz hattın başarılı temsilcilerinden Slip Anchor’un da 4/3 kardeşi olduğunu notlarımıza eklerken, Doyoun gibi Never Bend hattından gelen Riverman’ın da Hasafet’in baba hattındaki seçkin ürünlerinde karşımıza epeyce çıktığını da ilave edelim.

Hasafet’in uyum sağlayabileceği kısrak babaları bahsinde etkin rol oynayabilecek bir baba hattı da Turn-To ve onun oğulları Hail To Reason ve Sir Gaylord ile etkin olan hatlar olacaktır.

Geniş bir cephede olan bu isimler arasından Roberto ve Halo hattından gelen kısrak baba temsilcileri ön plana çıkarılabilir.

Roberto hattından gelen aygırlar için Fantastic Fellow, soy ağacında hem Lt.Stevens, hem de Nureyev gibi etkenler ile Hasafet eşleşmelerinde 5-h bağlantılarını etkinleştirebilir.

Ayrıca, Fantastic Fellow’un annesi Wac’ın tam kardeşi, ünlü aygır Alysheba’nın da annesi Bel Sheba olup, Alysheba ve dolayısıyla Bel Sheba gibi isimleri, Hasafet’in baba hattındaki sınıf isimlerden Vertana (ki ayrıca annesi Fantastic Fellow’un annesi ile benzer soy kurgusu içerir (Lt.Stevens – Belthazar – Nureyev) ve üç kez G1 galibi Grandera’ın soy ağaçlarından görebiliriz.

Halo hattından gelen aygırlar için King David’in kısrak babasının Gone West oluşu, Smart Robin de de çift Lyphard oluşu, Hasafet için pozitif bir unsur olabilir.

Lyphard demişken bu hattan gelen Linamix’e ayrı bir paragraf açmak gerekir ki, gerek Hasafet’in babası Youmzain’in başarılı kardeşlerinden ve sınıf koşular galibi isimler Rosanara, Eye In The Sky ve Laristan’ın kısrak babalarının Linamix oluşu dikkat çekicidir.

Ayırca Linamix’in babası Mendez’in sahip olduğu “Lyphard – Caro” soy kurgusuna sahip olan Al Nasr’ın ülkemizde Gazi Koşusunda üçüncülük elde etmiş ve Hasafet’in baba hattını oluşturan isimlerden Grand Lodge’un oğlu olan İsmethan’ın da kısrak babası olduğunu da eklerken, yine Mendez’in babası Bellypha isminin de ülkemizde G2 kazanmış Lucky Moment’in üçüncü kısrak babası olarak karşımıza çıkmakta olduğunu ilave edelim.

Ülkemizin lider kısrak babası Unaccounted For’un bir başka özelliği, çok farklı aygır hatları ile de uyumudur ki, Hasafet’in seçkin baba hattı ile de söz konusu uyumu aktifleştirecek potansiyele sahip bir isimdir.

Ayrıca Hasafet’in babası Youmzain’in en iyi baba kardeşlerinden biri olan ve bir çok Grup yarışta ilk üç elde etmeyi başaran Pictavia’nın büyük annesi ile Unaccounted For’un  büyük annesinin aynı kısrağın yavruları oluşu, Hasafet’in baba hattının Unaccounted For ile uyumu için bir başka değerli referans olarak değerlendirilebilir.

Nasrullah hattının ülkemizdeki seçkin temsilcisi General Quarters kızları ayrıca baba hattında da Unbridled olması itibari ile Hasafet ile değerli bir eşleşme modeli oluşturabilecek potansiyelde olup, ayrıca bahse konu eşleşmeler de A.P.Indy üzerine 4*4 gibi dengeli ve değerli bir birliktelik oluşması da eşleşmeler için artı bir etken olarak değerlendirilebilir.

Analiz içinde vurgulanan etkenler doğrultusunda Hasafet’in aşağıda yer alan kısrak baba hatları ile uyumu söz konusu olabilir.

— HASAFET UYUMLU KISRAK BABA HATLARI —

 • WILD AGAIN Hattı: Offlee Wild
 • GONE WEST Hattı: El Corredor, West By West, Ajmera, Royal Abjar, Banknote
 • DEPUTY MINISTER Hattı: Dehere, Always A Classic
 • NUREYEV Hattı: Dai Jin, Kaneko, Captain Rio
 • SHARPEN UP Hattı: Common Grounds, Shining Steel, Three Valleys
 • STRIKE THE GOLD Hattı: Strike The Gold, Speedy Wolf, Sabırlı
 • DAMASCUS Hattı: Unaccounted For, Derviş Ağa, Azaraks
 • ROBERTO Hattı: Fantastic Fellow, Dr.Fong, Sri Pekan, Red Bishop
 • HALO Hattı: King David, Smart Robin, Divine Light
 • HABITAT Hattı: Luxor, Yavuz Star, Church Pictures
 • FAPPIANO Hattı: Victory Gallop, Bodemeister, Sidney’s Candy
 • NASRULLAH Hattı: Bin Ajwaad, General Quarters, River Special, Doyoun, Galetto
 • DANZIG Hattı: Fast ‘n ‘ Famous, Invincible Son, Approve
 • NIGHT SHIFT Hattı: Bosporus, Native Khan

— HASAFET BABA HATTI SEÇKİN TEMSİLCİLERİ NICK TABLOSU —

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir