Sağlık Çalışanları Koşusunda HASAFET’den Pist Rekoru ile açılış…

27 Haziran 2020 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1900 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus A3 Sağlık Bakanlığı Sağlık Çalışanları Koşusunu, Hakkı Özyurteri’nin sahibi ve yetiştiricisi, Emin Karataş’ın ise antrenörü olduğu Hasafet (6y da Youmzain – Reemeya, Bernardini), jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

Mücadeleye 8 numaralı kulvardan iyi bir çıkış yaparak başlayan Hasafet, ilk metrelerde liderliği aldı ve 1600 direğini 2.5 boy, 1000 direğini ise 3 boy önde geçti. Son virajı da bariyerden dibinden 2 boy önde dönen safkan, bu metreden sonra iyice bariyere yapıştı ve hiç düşürmediği temposu ile dış kulvardan sprinte kalkan rakiplerinin hiç birinden etkilenmeden 3 boy farkla, bu hipodrom, bu pist ve bu mesafede bugüne dek gerçekleştirilmiş en iyi dereceyi yaparak 1’53”13 ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Hasafet (Akın Sözen)

Kariyerinde G1 Türkiye Jokey Kulübü Koşusu galibiyeti başta olmak üzere 6 Grup koşu birinciliği bulunan Hasafet, geçtiğimiz yılı Cumhurbaşkanlığı Koşusundaki başarısız performansı ile kapatmıştı. Sonrasında uzunca bir süre start almayan klas safkan, 7 ay aradan sonra geri dönüş yarışı olarak seçtiği A3 mücadelede son derece parlak bir performans sergileyerek, uyumlu jokeyi ile starttan çıktığı gibi yanına kimseyi yaklaştırmadan ve pist rekoru kırarak kazanmayı başardı.

Fearless Action (Cape Cross) Kurtel Ekürisinin 2 yaşlığında en büyük ümitlerinden biriydi. Nitekim sadece bir maiden koşu kazanmış olmasına rağmen üst üste koştuğu 2 G1 ve 3 G2 mücadeleyi şanssız bir şekilde ikincilikle kapatmıştı. 3 Yaşına döndüğünde bu başarılarını tekrarlaması beklenen erkek tay, Bursa’da elde ettiği A3 mücadele dışında yarış kazanmayı başaramadı ancak G3 Mimar Sinan ve G1 Ankara Koşularında başarılı ikincilikler elde etti. Hasafet gibi Cumhurbaşkanlığı Koşusu sonrası ilk yarışına çıkan Fearless Action, gayet başarılı bir performans sergiledi. Son virajı dördüncü döndü. Düzlükte önündeki Distant Shining ve Runner Bull’u geçerek sezon başı için güzel bir ikincilik elde etti.

News Reporter

5 thoughts on “Sağlık Çalışanları Koşusunda HASAFET’den Pist Rekoru ile açılış…

  1. Akın sözen kalibresindeki bir jokeyin bu kadar iyi atlara nasıl binebildiği şu hayatta en merak ettiğim şeylerden birisi. Menajeri kim ise helal olsun becerikli adam. Parti kursun ilk seçimde yüzde 60’la iktidar olur, ordunun başına geçir 1 haftada terörü bitirir, film çeksin oscar alır valla.

  2. Akın Sözen, at üzerine en iyi yakışan binicilerden birisi. Biniş tarzı olarak atın ritmine uygun binerek atı en az yoran bir binici. Bu yarışta da müthiş bindi, tempoyu iyi ayarladı ve başarı geldi.

  3. Birinci yorum sitedeki gelmiş geçmiş en iyi yorum akın kadar son düzlükte kapanan yol bulamayan yada korkudan ele alan bir jokey daha yok artı favorilerle kazanma yüzdesi çok çok düşük.

  4. Koşu hakkında son düzlükte Hakan cantınaz 2. Olan fearless actiondan hiç bahsetmedi 1. 3-4. yü konuştu ama ondan bahsetmedi kurtel ekurisi ne de öyle hara almayla bu işler olmaz diyerek üstü örtülü eleştirdi, Pazar koşularinda Özcan yıldırım lion rose ata viraj üzerininde öyle bir hareket yaptı hemen sonraki koşuda budakhanin üzerine öyle bir atını sürdü ki at ürktü ve son anda ikinci oldu Bu atçılık ta Sezar ın hakkını Sezar a vermek gerekir bu kafayla atçılık falan gelişmez

  5. Yarışsever arkadaş sana benim gibi eminimki şanslı atları nı akın sözene bindiren at sahipleeide katılmıyordur. Adam her sezon 1-2 grup 1 yarış kazanıyor fevkalade. Birde ve hepsinden önemlisi ahlaklı bir sporcu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir