Hasan Tahsin Koşusu’nu TARIKHAN kazandı
Tarıkhan (Gökhan Kocakaya)

15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’e çıkarma yapan Yunan işgal askerlerine Kordonboyu’ndan ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatan şehit gazeteci Hasan Tahsin adına 27 Ocak 2019 Pazar günü İzmir Şirinyer Hipodromu’nda düzenlenen G3/DHT koşuyu, İrfan Suat Kutlu’nun sahibi ve yetiştiricisi, Melih Mehmet İnal’ın ise antrenörü olduğu Tarıkan (5y ka Horasanlı – Şebo, Haberbatur), jokeyi Gökhan Kocakaya ile 1600 metre kum pistte 1’50”39’luk bir derece gerçekleştirerek kazandı.

4 Safkanın start aldığı koşuda son 4’ü üst üste olmak üzere kariyerinin 18’inci birinciliğine imza atan Tarıkhan, aynı zamanda kazancını da 1.646.450 TL’ye yükseltti. Düzlükte bir ara pistin içinde kaldığı için istediği sprinti yapamayan ve rakibinin dışına çıktıktan sonra etkili bir son veren 8 yaşındaki emektar safkan Yılmabaşar’ın (Tamerinoğlu) 1 boy geride ikinciliği elde ettiği koşuda, 9 boy geride İzmir’e ilk kez gelen Denizim (Altaha) üçüncü, onun da 5.5 boy gerisinde Yeltay (Güntay) dördüncü oldu.

Tarıkhan (Gökhan Kocakaya) Hasan Tahsin Koşusu 2019

Yarış sonrası gerçekleştirilen törende kazanan atın sahibi TJK Asli Üyesi İ. Suat Kutlu’ya plaketini İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Dilek Gappi takdim etti. Ayrıca koşunun anısına İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Dirik, İ. Suat Kutlu’ya Hasan Tahsin heykeli hediye etti. Şeref Tribünü’nde düzenlenen törene, TJK Yönetim Kurulu Üyesi ve Yüksek Komiserler Kurulu Üyesi Ahmet Özbelge, TJK Asli Üyesi A. Serdar Pedükcoşkun ve İzmir Hipodrom Müdürü Cüneyt Ertan da katıldı.

Hasan Tahsin Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir