Hatay Koşusunda zafer BOZKIREFESİ’nin…

30 Eylül 2023 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Arap taylarına mahsus G1 Hatay Koşusunu, Fedai Kahraman’ın sahibi, Sultansuyu Tarım İşletmesi’nin yetiştiricisi ve Mücahit Kaya’nın antrenörü olduğu Bozkırefesi (3y ka Özgünhan – Aytolun, Altaha) jokeyi Hışman Çizik ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini İsyan Ateşi (Serhantay) elde ederken, mücadeleden Zincirkoparan (Ayabakan) üçüncü, Hüküm (Uçanbey) dördüncü, Kaşmir Tay (Onurtkaan) ise beşinci olarak ayrıldı. 

3 Yaşlıların en büyük Kupası…

G2 Aziziye Koşusunu kazanıp, G2 Tigem Koşusunda Zincirkoparan’ın arkasında ikinci olduktan sonra sentetik pistte katıldığı G2 Akbatur Koşusunda beklentilerin altında bir performans sergileyerek altıncı olan Bozkırefesi, daimi jokeyinin de bu yarıştaki tercihini Ak Filozof’tan yana kullanması ile otoriteler tarafından geri plana atıldığı G1 mücadeleyi, ilk kez bir araya geldiği tecrübeli binicisi ile şahane bir performans sergileyerek kazanırken, hem ilk G1 zaferini elde etmiş oldu, hem de sezonun 3 yaşlı taylara ait en önemli koşusundan galibiyetle ayrılmasını bildi.

Startla beraber ön gruba yerleşen ve koşuyu ilk dört sıranın içerisinde koşup son 200’de rakiplerinden kurtulan Bozkırefesi’nin arkasında ikinci olan İsyan Ateşi en az kazanan tay kadar başarılı bir performansa imza attı, Sezonun flaş tayı Zincirkoparan bilinen stili ile koştuğu mücadelede ilk kez ilk iki derecenin dışında kalırken, koşuyu çok gerilerde takip eden ve düzlükte trafiğe takıldığı için sprintini atmakta geçilen Hüküm de, belki de kazanabileceği mücadeleden dördüncülükle ayrıldı.

News Reporter

6 thoughts on “Hatay Koşusunda zafer BOZKIREFESİ’nin…

  1. Hışman Çizik’e geçen haftaki Azmin Zaferi yarışından sonra ödülünü vermişler……..

  2. Halis kime binmese o at grup kazanıyor yokmu bunla ilgili bir istatistik yarış dergisi istersen yaparsın dimi.

  3. Programı görünce bu sefer boxkırefesi alır dedim,sonra bir baktım halis inmiş, ben anlam veremedim son 3 senedir bu tıp bir cok kosu oldu, indiği at Gr1 kazandı,sansızlık mı menejer etkısı mi bilemiyorum, kazananın ilgilerini tebrik ederim

  4. Belki de at sahibi Halis’i bindirmemistir.Ayrica son yarişinda me olduda bu at tabelaya giremedi.Belki de son yarısinda ati Hatay koşusuna sakladilar veya son yarısta atin bir sorunu vardi.Bir digeri ise zincirkoparan’ın performansi.Acaba Cumhuriyet koşusunda Zincirkoparana Halisi bindirirler mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir