Hem rövanşı aldı, hem de G1 apoletini taktı…

30 Eylül 2023 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1500 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G1 Türk Silahlı Kuvvetleri Koşusunu, Mustafa Başer’in sahibi, Anadolu Tarım İşletmesi’nin yetiştiricisi ve Fahrettin Gezici’nin antrenörü olduğu Demiberke (4y ka Turbo – Badekızım, Demirkazık) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı. 

Koşunun ikinciliğini Bozarslan (Özgünhan) elde ederken, mücadeleden Rüzgardahan (Yakupbey) üçüncü, Taşan (Tümözbey) dördüncü, Kardeşcan (Turbo) ise beşinci olarak ayrıldı. 

Rakibinden rövanşı aldı…

İkinci olduğu G2 Sultansuyu Tarım İşletmeleri Koşusunun aksine bu defa starttan daha iyi çıkıp yarışa daha iştahlı başlayan Demirberke, ilk 200 metre içerisinde bariyer dibinde kendine bir yer edindi ve son düzlüğe kadar grubun ortasında bu yerini muhafaza etti. Son viraj dönülüp düzlüğe çıkıldığında yetenekli genç jokeyi ile telaş yapmadan 400 direğini geçen ve 300’de bulduğu kulvardan son 200’de liderliği ele geçiren safkan, bu metreden sonra temposunu hiç düşürmeden dışından yeniden tazeleyen Bozarslan’ın ataklarına aynı şekilde karşılık vererek birinciliğe uzanırken, rakibinden de rövanşı almış oldu, hem de kariyerinin ilk G1 zaferine imza attı.

Çok başarılı bir sezon geçiren Bozarslan kazanan Demirberke kadar başarılı bir performansa imza atarken, bir önceki yarışında olduğu gibi Rüzgardahan bir kez daha bu iki rakibinin arkasında üçüncü oldu.

 

News Reporter

1 thought on “Hem rövanşı aldı, hem de G1 apoletini taktı…

  1. Halis abi Rüzgardahan’a odaklanmaktan içerideki Demirberke’yi kaçırdı…Vedat’a tebrikler, rakibini çok güzel uyuttu…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir