Hem rövanşı aldı, hem de mesafeye göz kırptı!

3 Yaşlı İngiliz taylarına mahsus Ankara sezonunun önemli ve belirleyici mücadelelerinden biri olan A3 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koşusu, 18 Mayıs 2019 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda koşuldu. 10 safkanın start aldığı 4.3 ölçümlü yumuşak çim pistte koşulan 1600 metre mesafeli ve 152.000 TL ikramiyeli koşuyu, Tolga Karakartal’ın sahibi, Onur Dilbaz’ın yetiştiricisi ve İbrahim Bekiroğulları’nın antrenörü olduğu Kuzey Kafkasyalı (Luxor – Uba, River Special), jokeyi Özcan Yıldırım ile 1’37”09’luk bir derece gerçekleştirerek kazandı.

Son virajı dördüncü sırada dönen ve son 200’den sonra önce birincilik mücadelesinde yalnız kalan Kuzey Kafkasyalı’nın 3 boy arkasında ikinciliği geçen defa geçildiği Alkandros (Luxor) elde ederken, mücadeleyi 1.5 boy geride Ateşin Kanatları (Mendip) üçüncü, onun da 1.5 boy gerisinde koşuya tempo veren Madenci (Utopia) ise dördüncü olarak tamamladı.

Kariyerinin 5’inci startında 3’üncü birinciliğini elde ederken ilk kez Grup koşu galibiyetine imza atan Kuzey Kafkasyalı, geçen defa geçildiği rakibinden rövanşı almayı başardığı bu yarışla birlikte kazancını 314.420 TL’ye yükseltirken, ilk kez çıktığı 1600 metre mesafeli yarışın sonlarındaki rahat görüntüsü ile uzun mesafelere de çıkabileceğini gösterdi.

Kuzey Kafkasyalı (Özcan Yıldırım)

Nasrullah kombinasyonlu bir pedigri…

Erkek Tay Deneme Koşusunun Ankara muadili olarak 75.Yıl Hipodromunda düzenlenen bu yarış, 2014 yılında bu yana yapılmakta olup geçen yıl pist ve hava koşullarından dolayı kum pistte tertip edilmişti.

Koşunun kısa tarihçesine göz attığımızda Victory Gallop yavrularının iki kez kazandığını, bu yıl da bir Luxor tayının kazanımından sonra oluşan tabloya baktığımızda ise şu ana değin Northern Dancer hattından gelen hiç bir atın henüz bu yarışı kazanamadıklarını görmekteyiz.

Kuşkusuz Luxor deyince ayrı bir paragraf açmak gerekir. Bu yarışın ilk iki sırasında yer alan tayların Luxor temsilcileri oluşu dikkat çekici… Bu iki tay zaten bu konumlarını bir önceki yarışlarında belli etmişlerdi ve bu koşu da bunun bir teyidi oldu.

Düzlüğe güzel yerde çıkan ve bir anda doldurup gelen Kuzey Kafkasyalı kazanırken, Alkandros’un daha uzun mesafede daha farklı koşacağı aşikardır.

Kuzey Kafkasyalı’nın annesi Uba, River Special kızı olup onun da annesi Deluge de Rainbow Quest kızıdır. Dolayısıyla kısrağın Nasrullah kombinasyonlu bir pedigriye sahip olduğunu görmekteyiz. (Muslihiddin Gurup)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir