Hem rövanşı vermedi, hem de 4-3 öne geçti!

9 Haziran 2021 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 4 Yaşlı Arap atlarına mahsus G2 Neame Koşusunu, Fatma Çetin’in sahibi, Sefa Çıkmaz’ın yetiştiricisi ve Yakup Misdik’in antrenörü olduğu Aryaliva (4y kk Canberktay – Özermiş, Volga 2), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Gülhatmi (Tamerinoğlu) elde ederken, mücadeleden Benim Gülüm (Turbo) üçüncü, Gardal Gülü (Uçanbey) dördüncü, Şirinmişirin (Uçanbey) ise beşinci olarak ayrıldı.

Aryaliva (Ahmet Çelik) (içte)

Rövanşı vermedi…

Yarış hayatına geçtiğimiz sene Haziran ayında üçüncü olduğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan Aryaliva, sezonu bir maiden, bir de Şartlı-5 birinciliğinin yanı sıra G1 Cahide, G2 Aziziye ve G3 Prof. Kazım Köylü ikincilikleri ile kapatmış, bu sene ise Ocak, Şubat ve Mart aylarında Adana kum pistinde birer kez piste çıkan safkan, Kv-6 ve G2 birinciliklerinin ardından G3 mücadelede dördüncü olarak kış sezonunu kapatmıştı.

Yaz sezonu ilk olarak Anneler Günü Koşusunu tercih eden Aryaliva, düzlükte bir ara kapanmasına rağmen güçlü rakibi Gülhatmi’yi yarım boy farkla geride bırakmış ve geçen sene Cahide Koşusunda geçildiği rakibinden rövanşı almasını bilmişti.

Neame Koşusu daha önce birbirlerini geçmeyi başaran iki klas dişi safkan için yeni bir challenge mücadelesiydi. İki safkan yine çok iyi koştular, yine düzlüğün ortasından sonra yan yana geldiler ve kazanan bir önceki yarışta olduğu gibi yine Aryaliva oldu.

1600 metre çim pistte 1’46”79’luk derecesi ile rakibine bir baş fark yaparak birinciliğe uzanan Aryaliva, bu galibiyetiyle kariyerinin 14’üncü startında 6’ıncı birinciliğini elde ederken rakibi ile beraber koştuğu yarışlarda 4-3’lük bir üstünlük sağladı. Neame Koşusunda üçüncü Grup koşu birinciliğine imza atan safkan aynı zamanda kazancını da 1.9 milyon liraya yükseltti.

Aryaliva (Ahmet Çelik)

Canberktay/Volga 2…

Aryaliva’nın babası; 2009-2014 yılları arasında 9 yarış ve 339.3560 TL ikramiye kazanan Kv-7 galibi Canberktay’dır. İlk aşımlarını 2016 yılında yapmaya başlayan aygır, büyük bölümü Handikap olmak üzere 17 yarış kazanan Çıkmaz ile 2 G3 galibi G1 Cumhuriyet Koşusu altıncısı Akçıkmaz’ın oğludur. Aygırın bugüne dek 4 yavrusu start almış bunlardan 3’ü yarış kazanmayı başarmıştır.

Aryaliva’nın annesi; 4 yaşında 2 kez start alabilmiş ve sonrasında haraya alınmış olan 2001 doğumlu Özermiş isimli kısraktır. Volga 2 kızı olan Özermiş, Aryaliva’dan önce 20 yarış ve 872.560 TL ikramiye kazanan KV-8 galibi Cappadocia ile 10 yarış ve 720.245 TL ikramiye kazanan Pratik Nevzat gibi başarılı yavrular vermiştir.

Canberktay
News Reporter

7 thoughts on “Hem rövanşı vermedi, hem de 4-3 öne geçti!

  1. Gülhatmi iyi at rakibi Aryaliva da müthiş bir at. Gülhatmi geçen sene erkek rakiplerini de geçiyordu. Geçen sene daha etkindi bu sene daha pasif diyorlar ben buna katılmıyorum. Kapasiteli bir rakibi var ama Gülhatmi ayarında bir at değil Aryaliva. Burada ki olay bir atın jokeyi sebebiyle yarışı rakibine hediye etmesi olayıdır. 2 3 gün önce yazdım Gazi Koşu’sunda ben olsam yabancı jokey getiririm diye. Türkiye’de jokey performansları değişken. Overlord ile güzel bir yarış alan Kocakaya Gülhatmi ile yine bir çuval inciri berbat etti. Gülhatmi geçen yarış en sonda bekledi 15 atta 14. virajı döndü bu dünkü yarışta da 11 atta 11. döndü. 20 at olsa 20. mi dönecek bu at? Bu atın kaderi yarışı buralarda mı takip etmek? Önde dümdüz giden rakibine avansı verip yakalamaya mı çalışmak? Dün bir değişiklik oldu Gülhatmi ‘yi jokeyi en dışa çıkarmadı virajda ve ortadan girdi ve tam Aryaliva arkasına konuşlandı buraya kadar güzel gelişti olaylar. Sonra ise Aryaliva yoluna devam etti Kocakaya ise rakbinin arkasından kendi atını birden bire en dış kulvara açtı ve Aryaliva ile arasındaki mesafe enine 6 -7 metre oldu sonra tekrar dışarıdan enlemesine içerdeki Aryaliva’nın yanına geldi yine bir 6-7 metre ordan gitti. Aryaliva ne yaptı dümdüz gitti ve Ahmet Çelik yine kazandı.Tebrik ederim kendisini. 358.800 tl ikramiyesi olan yarıştan Gülhatmi 143.520 tl ile ayrıldı 215bin tlyi rakip eküriye hediye etti. Ne olacak bu jokeylerin hali bilemiyorum içler acısı.

    1. Katılıyorum, böyle yarışmı kaybedilir. Altındaki atı ingiliz zannediyor jokey arkadaş,,, hiç zaman , sprint mesafe, diğer detaylara önemli değil…böyle bir ekürü böyle yarış koşuyor ise… komedi zaten..atçılığımız bu malesef…yarışsevere yazık

    2. Bu adam yalniz unuttugunuz bir sey var kazandigi yarislarida en geri bekleyerek kazaniyor sizce oda istemezmi 3-4 gitsin duzluktetede sprint yapsin disardan iyi guzelde hem 3-4 gidip hemde düzlükte sprint yapacak at olsa zaten her yarisini kazanir varmi boyle bir at turkiyede her yarisini kazanabilen

  2. Gülhatmi’nin jokeyinin artık değişmesi gerekli. Gökhan Bey bu ata binemiyor son iki yarışı jokey hatasıdır.

  3. Bu arkadaşlar kendini jokey zannediyor malesef. Ver bakalım bu gülhatmi yi selime, karataşa geçebiliyor mu aryaliva

  4. Karataş ve selimi bindirsek gelir mi gelmez mi?Konu o değil.Kocakaya yarış esnasinda hata yapti mi ? Ona bakalım.Yerini alamadi.Ayrica yarişi cok geriden takip etti.Benim gördüğüm bu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir