Herkes O’nu Jokey Bill Smith olarak tanıyordu oysa gerçekler çok başkaydı!
Wilhelmina Smith (Bill ‘Girlie’ Smith)

Yarışçılık tarihi şaşırtıcı hikayelerle doludur. Bunlardan biri de hiç kuşku yok ki; Wilhelmina Smith‘in hikayesidir.1886’da yılında doğan Wilhelmina Smith’in en büyük arzusu jokey olmaktı. Ancak Avustralya’da o dönem yasalar sadece erkek jokeylerin yarışmasına izin veriyordu. Kadın Jokey olarak at binmesi imkansızdı. Bu yüzden bir plan tasarlayan Wilhelmina erkek gibi yaşamaya ve at binmeye karar verdi. Bu öyle bir karardı ki; kadın jokey tüm hayatı boyunca bir erkek gibi giyinecek ve bir erkek gibi yaşayacaktı. Gerçek ismini saklayıp Bill Smith ismini kullanmaya başlayan Wilhelmina, 1900’lerin başlarında Queensland pistinde düzenli olarak at binmeye başladı. Erkek rakipleri ile mücadele eden kadın jokey hiçbir sıkıntı yaşamadı. Normal kıyafetinin altına binici kıyafetlerini giyer ve yarış pistlerinde hiç duş almazdı. Böylelikle erkek meslektaşları arasında soyunma sıkıntısı yaşamıyordu ancak diğer jokeyler onların yanında duş almayı reddettiği için bu utangaç jokeye ‘Girlie’ (Kız) diye lakap takmışlardı. Aslında birçokları yumuşak sesi nedeniyle Bill’ in kız olduğundan şüphe duyduklarını söyledilerse de, bunu hiç bir zaman kanıtlayamadılar.

Wilhelmina Smith

Bill Smith 1975 yılında hastalandı ve Innot Hot Springs’e yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki Herberton Hastanesi’ne götürüldü. Bill ‘Girlie’ Smith, hastaneye yatmasına yol açan hastalığından bir daha asla kurtulamadı. Hastanede yaşamını yitiren Bill Smith için hemşireler bir soruşturma başlattı. Yapılan araştırmalar sonrasında aslında onun bir kadın olduğu ve 1886 yılında Sydney hastanesinde doğduğu anlaşıldı. Küçük Wilhemena’nın doğumdan hemen sonra yetim olduğu ortaya çıktı. Neden öksüz kaldığı bilinmeyen Wilhemena’nın hiç evlenmediği ve hiçbir zaman bir aile aile ortamında yaşamadığı öğrenildi.

Bütün hayatını bir maskeli balodaymış gibi yaşayan Wilhelmina Smith’in ölümünden 4 yıl sonra mevzuat değiştirilerek Avustralya’da kadın jokeylere at binme hakkı verildi.

Wilhelmina Smith
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir