HIZLI AHMET’den Triple Crown’a iddialı başlangıç!

8 Mayıs 2021 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G1 TBMM Koşusunu, Mustafa Arıcı’nın sahibi, Sultansuyu Tarım işletmelerinin yetiştiricisi ve Başol Özgür’ün antrenörü olduğu Hızlı Ahmet (4y aa Özgünhan – Arcivan, Atak), jokeyi Barış Kurdu ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Karamustafa (Caş) elde ederken, mücadeleden Oğuzboylu (Anka) üçüncü, Cevher (Bilgin) dördüncü, Şenhan (Altaha) ise beşinci olarak ayrıldı.

Hızlı Ahmet (Barış Kurdu)

Triple Crown’un ilk ayağını geçti…

Yarış hayatına geçtiğimiz yıl Haziran ayında İzmir kum pistinde koştuğu Şartlı-1 yarışta elde ettiği ikincilikle başlayan Hızlı Ahmet, sonrasında form grafiğini ve hedeflerini sürekli olarak yükselterek 3 yaşlı dönemini G1 Çanakkale Zaferi, G2 Aziziye ve G2 Karacabey Tarım İşletmeleri galibiyetleri ve G1 Haralar Koşusu ikinciliği ile oldukça parlak bir şekilde kapattı.

Bu sene kış sezonunu İzmir’de geçiren safkan G2 Satvet ve G3 İzmir Vali Koşularını kazanıp G3 Nejat Evliyazade Koşusunda Pıtır’a geçilerek ikincilikte kaldı. Yaz sezonu piste çıktığı ilk yarış olan TBMM Koşusunu tecrübeli jokeyi ile beklentilerin aksine çok rahat bir şekilde kazanan Hızlı Ahmet, 3.5 boy farkla ve 1’44”44’lük derecesi ile birinciliğe uzanmayı başardı.

İzmir’de Pıtır’a geçildiği yarış nedeniyle TBMM Koşusunda oldukça az şans verilen Hızlı Ahmet, çim pistte 2’inci G1 galibiyetine imza atarken, aynı zamanda Triple Crown’un ilk ayağını da kendinden yaşça büyük rakipler yanında rahat bir şekilde geçmiş oldu.

Hızlı Ahmet şayet 25 Temmuz’da 2400 metre çim pistte koşulacak G1 Niğbolu ve 19 Eylül’de 2800 metre çim pistte koşulacak olan G1 Veliefendi Koşularını da kazanırsa Triple Crown yapmış sayılacak ve 1.680.000 TL ekstra para ödülünün sahibi olacak.

Hızlı Ahmet (Barış Kurdu)

 

News Reporter

11 thoughts on “HIZLI AHMET’den Triple Crown’a iddialı başlangıç!

 1. Hızlı Ahmet gücünü gösterdi ve iyi bir derece yaptı. Bu ata Özcan Yıldırım bindi 5 6 yarış ve bugün binmedi. Özçevik isimli ata bindi ki bu ata ilk defa binişiydi. Özçevik nasıl koştu Hızlı Ahmet nasıl koştu ortada. Eğer Özcan Yıldırım kendi tercihiyle diğer atı tercih etmiş ise gerçekten vahim bir durum. Barış Kurdu grup1 yarışı kenter kazandı. Bütün ilgililerini de ayrıca tebrik ederim ki bu ata bugün standart herhangi bir jokey binse getirirdi. İlgilileri iyi hedef yapmış bu yarışı.Türkiyede ki arap yarışlarında son zamanlarda şunu gözlemliyorum kim grup atı kim şartlı 5 atı belli değil. Her at her sonucu alabilecek pozisyonda.

 2. Hızlı Ahmet sanki Jokeyi Barış Kurdu ile bütünleşti bu yarışta ve bundan evvelki başarılarının şans olmadığını
  ispatladı. Karamustafa bekleme yarışı
  yapması onu belkide biricilikten etti.

 3. hızlı ahmet jokeyi sayesinde kazandı… gördünüz mü sayın sahipleri? gördünüz mü iki yarış iyi binip sonra atlarını isim jokeylerine teslim eden antrenör ve sahipler… bu konuda en büyük zarara uğrayan jokey bir erhan yavuzdur bir barış kurdudur…

 4. Kurtelleri Kayalarla karşılaştırmak haksızlık olur, Kurtel ekürisi çok para vererek az kazanıyor, Kaya ekurisi vermeden kazanıyor, benim gözlemlediğim Kaya ekurisindeki para hırsı hiç bir ekuride yok, Kaya ekurisinin 3 yaşlı Arap taylari daha şimdiden 4 yarış koştu Kurtellerin daha 2. Yarışı koşan tayı yok ama kurteller yatırımlarına göre iyi neticeler elde edemiyor. Kurtellerin koşan atlarindan biri kayalarda olsa kafkaslidan daha çok kazanırdı

 5. Kayalarda olsa kurtel in bir şampiyon at 4 ayda 20 25 defa start alır kaçmasının bile iliğini aldılar iğnelediler doping cezası verdiler
  Kurtel kim kayalar kim has
  Kurtel sampiyonlar sampiyonu çıkartacaktır. Kafaniza sokun √

 6. Hisman Cizik’in yaşı kadar, Barış Kurdu’nun Turkiye’de jokeylik tecrübesi var. Almanya’da da jokeylik yaptıysa bilemem. Bu iki jokeyi kıyaslamak haksızlık…

 7. Özcan’a kalsa DEVADAM da HIZLI AHMET’te çim de gitmiyor… DEVADAM bir çimde görelim, bir kaç yarış koştursunlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir