IFHA Jokey Yarışması Sonuçlandı!

IFHA JOKEY YARIŞMASI SONUÇLANDI

Zirvedeki Adam; FRANKIE DETTORI…

Yıl sonuna yaklaştığımız şu günlerde, birçok spor dalında olduğu gibi at yarışlarında da, en başarılı isimler çeşitli kuruluşlarca seçilip, ödüllendiriliyor. Fransa’da yılın jokeyini belirleyen Altın Kırbaç yarışmasında, Christophe Soumillon ile Pierre Charles Boudot arasındaki birincilik mücadelesi kıyasıya sürüyor. Uluslararası At Yarışı Otoriteleri Federasyonu (IFHA) ise, Longines’in sponsorluğunda düzenlediği 2018 Yılı Dünyanın En İyi Jokeyi Ödülünü Lanfranco “Frankie”  Dettori’nin kazandığını açıkladı.

Frankie Dettori

Beş yıldır düzenlenen yarışmada ikinci kez bu başarıya ulaşan Dettori, 8 G1 koşuyu, 5 farklı safkanla kazandı. Cracksman ile Prix Ganay, Coronation Cup ve Champion Stakes’i; Enable ile Prix de l’Arc de Triomphe ve Breeders’ Cup Turf; Without Parole ile St James’s Palace Stakes; Stradivarius ile Gold Cup ve Expert Eye ile  Breeders’ Cup Mile’da birinciliğe uzandı. Dettori toplam 128 puanla yarışmanın birincisi olurken, ikinci sırayı 114 puanlı Oisin Murphy, üçüncü sırayı da Ryan Moore 112 puanla aldı.

IFHA seçimini, 1 Aralık-30 Kasım tarihleri arasında –koşuya katılan atlara göre- en yüksek puan ortalamasına ulaşan ve uluslararası düzeydeki 100 G1 koşunun sonucuna göre yapıyor. Örneğin bu yıl en yüksek puan ortalamalı koşularda ilk 5 sırayı; Prix de l’Arc de Triomphe 126.25 puan ortalaması, King George VI & Queen Elizabeth 124.75, Dubai World Cup 124.00, Breeders’ Cup Classic 123.75 ve George Ryder Stakes 122.75 puanla oluşturdu. Yarışmaya dahil 100 koşuda at binen jokeyler; birincilikte 12 puan, ikincilikte 6, üçüncülükte de 4 puan alıyorlar.

Ödül töreni 7 Aralık Cuma Gecesi, Hong Kong uluslararası yarışlarının gala yemeğinde düzenlenecek.

Frankie Dettori
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir