İki kulvarda da zirvede…

2010 yılında Amerika’dan ithal edilerek 9 yaşındayken ve Amerika’da Aygır Listelerinin üst sıralarında yer alırken ülkemize getirilen ve bugün 21 yaşında hala aşımlarına devam eden Türkiye Jokey Kulübü aygırlarından Lion Heart, yılın ilk yarısının tamamlanmasına kısa bir süre kala Aygır listelerinde zirveye yerleşti.

Türkiye kariyeri boyunca yılsonu Genel Sıralamada hiç birinci olamayan ancak 2 yaşlı Tay Babası olarak 2014, 2016 ve 2020 yıllarını lider bitiren başarılı aygır, bu sene 15 Haziran 2022 tarihi itibariyle hem Genel Aygır Kazanç Sıralamasında, hem de 2 Yaşlı Tay Babaları Sıralamasında zirveye yerleşti.

Lion Heart – TJK İzmit Pansiyon Hara

Ülkemizde doğan 548 temsilcisinden 361’i (%65.8) yarış kazanmayı başaran aygır, bu sene genel sıralamada 51 kazanan yavrusu ve 11 Milyonu geçen hasılatı ile Mendip ve Victory Gallop’un önünde liderlik koltuğunda otururken, 2 yaşlı taylarda da 6 kazanan yavrusu ve 1 Milyon lirayı aşan kazanç ile Captain Rio ile Kaneko’nun önünde zirveye yerleşti.

Tale Of The Cat temsilcisi aygır, yılı hem genel sıralamada, hem de 2 yaşlı tay babalarında zirvede bitirmesi durumunda Türkiye kariyerindeki en başarılı sezonunu geçirmiş olacak…

LION HEART 2 Yaşlı Tay Babaları Kazanç Sıralaması

LION HEART Genel Aygır Kazanç Sıralaması

kaynak: hipodromx.comNews Reporter

5 thoughts on “İki kulvarda da zirvede…

  1. Bence hangi aygırlar arasında kıyas yapmak için AEI değeri daha mantıklı geliyor. Çünkü Lion Heart yavruları 592 startta 11 küsür milyon, bosporus yavruları 272 startta 8 milyon kazandırmış. Toplamda Lion Heart’ın birinci sırada olması hiç bir şey ifade etmiyor. Bosporus daha iyi aygırdır.

    1. Kesinlikle. Türkiye nin, eniyi kısrakları defalarca çekilmiş, 1000 in üzerinde tayı var, bir tane GR.1 tayı veremediği gibi, koşan tay başı kazançtada çok gerilerde…

  2. yurt disindaki basarili yavrularını seatle slew hattindan gelen kısrak soyundan gelen kisraklarla vermis türkiyede ise ocean crest kizlari denenmedi pedigri bilmeyen bir sürü atci var sonra niye g1 galibi vermedi

  3. Ülkede Avrupa’lı orjinlerden iyi atlar çıktığı gerçeği var bence ve hala buna rağmen Amerika’dan aygır alıyorlar. Kaneko, Distant Relative, Sri Pekan. Luxor, Native Khan, Torok. Bosporus. Bir de Sunday Silence kökenliler de burada iyi iş çıkarıyorlar ki, yanılmıyorsam 3 Gazi galibi verdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.