İkili Derby’de 19’uncu zafer AUGUSTE RODIN’den…

1866 yılında itibaren düzenlenmekle birlikte Irish Derby, uzun bir süre Epsom Derby’nin gölgesinde kalsa da 1962 yılından itibaren para ödülünün artması ile birlikte uluslararası bir yarış kıvamına geldi ve böylelikle Epsom Derby galiplerinin de ilgisini çeker hale geldi.

1964 yılında Santa Claus, İkili Derby, yani hem Epsom, hem de Irish Derby galibi olurken, aradan geçen 60 yıllık süre zarfında 2023 yılında Auguste Rodin’in de iki Derby galibi olması ile İkili Derby galibi at sayısı 19’a ulaştı.

1964 yılında Santa Claus’un galibiyetlerinden sonraki İkili Derby galiplerine bakacak olursak;

1970-Nijnsky, 1975-Grundy, 1976-The Minstrel, 1978-Shirley Heights, 1979-Troy, 1981-Shergar, 1983-Shahrastani, 1988-Kahyasi, 1991-Generous, 1993-Commander In Chief, 2000-Sinndar, 2001-Galileo, 2002-High Chaparral, 2012-Camelot, 2014-Australia, 2016-Harzand ve nihayetinde 2023 de Auguste Rodin isimlerini bu iki özel Derby yarışın ikisinin de zirvesini ulaşmış özel kimlikler olarak görmekteyiz.

Şimdi bu atları saydığınızda 18 çıkacaktır, halbuki biz 19 dedik ikinci paragrafta, aradaki tek fark da Orby’nin 1907 yılında iki Derby’i de kazanması ile tamamlanır.

Nhayetinde parasal tutarların cazip hale gelmesinden sonra bu iki Derby yarışına iştirak ve talepler daha cazip hale gelmiştir özellikle 1960’lı yıllardan sonra…

İkili Derby galiplerinin soy ağaçlarına bakıldığında, öncelikle Nijinsky hattının bu kazanımda baskın ve mahir halde olduğunu görmekteyiz.

Nijinsky’nin 1970 yılındaki İkili Derby galibiyetinden sonra oğlu Shahrastani ve torunları Kahyasi ile Generous’un da bahse konu muvaffakiyete ulaşmıştır.

Ayrıca Nijinsky’nin 4/3 kardeşi olan The Minstrel de bu tip bir zaferi başaran isim olmuştur.

Bahse konu isimler gibi Northern Dancer hattının farklı kollarından gelen Commander In Chief (Dancing Brave-Lyphard) ve Sinndar’ın (Grand Lodge-Chief’s Crown-Danzig) ikili Derby galibiyetlerinden sonra 2001 yılından itibaren ikili Derby galibiyetinde üstünlük bariz bir şekilde Sadler’s Wells hattına geçmiştir.

2001 yılında iki Derby’ı kazanan Galileo’nun oğlu Australia’nın 2014 yılında bu zaferleri elde etmesi dışında, 2002 yılında kazanan High Chaparral’ın da Galileo gibi Sadler’s Wells oğlu olması dışında, 2012 yılında bu olayı başaran Camelot’un da Sadler’s Wells oğlu Montjeu temsilcisi olduğunu bilmekteyiz.

Diğer taraftan Harzand (Sea The Stars-Cape Cross-Green Desert-Danzig) Danzig hattından Sinndar’dan sonra bu zaferi elde eden ikinci isim olmuştur.

Nihayetinde Auguste Rodin’in (Deep Impact-Sunday Silence) galibiyetleri ile Sunday Silence hattından bir isim de ilk defa İkili Derby muvaffakiyetine erişmeyi başardı bu yıl…

Yine de söz konusu hatların dışında da bu işi başaran isimler var, biraz da onlara değinelim.

Santa Claus, Hurry On hattından gelmekte olup, onun oğlu Precipitation ve oğlu Chamossaire hattından gelmektedir.

Grundy ise Great Nephew oğludur ve bu hatta Honeyway vasıtası ile Fairway hattından gelmektedir.

Troy da babası Petingo vasıtası ile Petition-Fair Trial bağlantısı ile Fairway hattından gelip İkili Derby kazanan bir başka attır.

Keza bahtsız şampiyon Shergar da Great Nephew oğludur ve dolayısı ile İkili Derby de Great Nephew’in iki başarılı oğlu olması dikkat çekidir.

Tabi ki İkili Derby galibinin ilk kahramanı Orby’i unutmadık, zaten böyle bir şey mümkün değildir. Orby de babası Orme ve Ormonde vasıtası ile efsane Bend Or’a çıkar.

Bend Or ne sever ? Tabi ki Macaron!!, yani Macaroni, bu da pedigri severlere bizden ufak bir anektod olsun, 1800’lü yılların sonlarının efsane nicklerinden biridir bu!

Velhasıl yeni nickleri ve isimleri doğal olarak bilen çok, biz bu vesile ile eskilerden biraz da paylaşımlar yapalım, meraklılarına ve yeni kuşaklara yeri gelmişken.

İki yavrusu İkili Derby kazanmayı başaran Great Nephew’i nasıl hatırlarsınız ? Kuşkusuz Grup yarışlar kazanmış ve ayrıca da Mah Mahal hattından gelme Pianist’in kısrak babası olarak ilk başta zikredilebilir bu manada Great Nephew

Yine de Great Nephew’in ülkemiz yetiştiriciliği için en önemli etkisi Mrs.Jenny isimli kısrağın kısrak babası oluşudur ki, bu kısrak da Unaccounted For’un kısrak babasıdır.

Aslında böyle anlatınca pek anlaşılmayabilir, biraz daha açalım. Unaccounted For’un annesi Mrs.Jenny’nin babası The Minstrel’dir. The Minstrel’in de 1977 yılında ikili Derby galibi olduğunu ifade etmiştik.

Diğer taraftan Mrs.Jenny’nin annesi de Great Nephew kızıdır ki, bu aygır da iki tane İkili Derby galibi üretmiş değerli bir aygırdır.

Unaccounted For’un ne kadar değerli bir anne hattına malik olduğunu anlayabildik mi?

Peki gelelim Orby’e, bu ismi hatırlayanlar var mı?

Bu ülkeye gelmiş geçmiş en iyi kısraklardan bir kimdir desem, birilerinden birileri Mrs.Atkins der herhalde!

İşte Mrs.Atkins’in annesi Pretty Missie, Orby’nin kızıdır. Peki başka Orby uzantısı? Her şeyi devletten beklemeyelim lütfen!

News Reporter

2 thoughts on “İkili Derby’de 19’uncu zafer AUGUSTE RODIN’den…

  1. Mrs.Atkins in anne hattı Sainfoni yoluyla ünlü Phalaris te de bulunmaktadır.Birde hem anne hem baba hattından Bend Or a çıkan bir Teddy hattı mevcuttur

    1. evet, Sainfoin Phalaris’in kısrak babası. Ama Sainfoin’e girdik mi sadece onunla kurtulamayız! Bu işe buradan çok değişik yerlere, kollara gider, inşallah yazarız bi gün bir vesile ile…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir