YUTANGİRDAP’dan Kısa Vade galibiyet…

3 Ağustos 2022 Çarşamba günü Elazığ Hipodromunda 1800 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-7 İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koşusunu, Metin Arslan’ın sahibi olduğu, Feme Hay. Tar. Ltd. Şti. tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Vedat Önderin yaptığı Yutangirdap (6y aa Kaizbert – Hasmin, Hastay) jokeyi Mahmut Doğan ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Efeberk (Saburay) elde ederken, Sararhan (Özgünhan) üçüncü, Oğlum Kayra (Magrip) dördüncü, Boztepebeyi (Gobakbey) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Bu yılki ilk Kv zaferi…

Son koştuğu ve ekürisinin kazandığı Kv-7 Mustafa Ergin koşusunda tatminkar bir dördüncülük elde eden Yutangirdap, bugün yine ekürisinin süratlendirdiği koşuda düzlüğe çıkılır çıkılmaz aldığı liderliği sonlarda kuvvetli gelen rakibine direnerek korumayı başarırken bu yılki ilk Kısa vade galibiyetini elde etmiş oldu.

Şenalp’in 4 boy, Tumbulkavçinoğlu’nun 2 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde Oğlum Kayra liderliği aldı. İkincilikte Oğlum Recep daha sonra Yutangirdap ve Bilirkişi sırası ile 1600-1400 sartları geçildi. 1200’de Oğlum Kayra yine lider, ikincilikte Oğlum Recep arkasında Yutangirdap daha sonra Baba Mercan ve Sararhan şeklinde 1000-800 startları geçildi. 600’de az farkla Oğlum Kayra lider dışında Oğlum Recep hemen içinde Yutangirdap şeklinde düzlüğe çıkıldı. Viraj dönülür dönülmez içerden gelen Yutangirdap liderliği alırken ikincilikte Oğlum Kayra ve gerilerden Efeberk’in atakları görüldü. 200’de Yutangirdap liderliğini korumaya çalışırken içerden Efeberk’in kuvvetli atakları vardı. Ancak Yutangirdap bu ataklara direnerek yarım boy farkla 2’17″27 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.

Yutangirdap (Mahmut Doğan)
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir