İlk buluşmada gelen birincilik…

5 Ekim 2022 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2100 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-9 İstanbul’un Kurtuluşu koşusunu, Alpay Demirel’in sahibi olduğu, Melis Kurtel Emin tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü İlyas Canpolat’ın yaptığı Özüdoğru (5y aa Ateştopu – Anıkız, Antepli) jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Gökyüzü (Kaizbert) elde ederken, Tunç Siperi (Kurtel) üçüncü, Yenersultan (Kaizbert) dördüncü, Sarıyerli (Kaizbert) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Yaz sezonundaki ilk sınıf koşu galibiyeti…

Yaz sezonuna şartlı-5 galibiyeti ile başlayan Özüdoğru sonrasında start aldığı G1 TBMM koşusunda bekleneni verememiş, bu yarışın ardından katıldığı diğer koşuların ise sadece birinde derece gerçekleştirememişti.

Özellikle G1 Veliefendi koşusundaki dördüncülüğü ile iyi durumda olduğunu gösteren safkan, bugün ilk kez buluştuğu usta jokeyi Halis Karataş idaresinde önde süratli giden iki rakibinin arkasında bekledi ve düzlükte yaptığı etkili sprint ile kazanmayı başarırken, yaz sezonundaki ilk sınıf koşu galibiyetini de elde etmiş oldu.

Toplu sayılacak bir çıkışla birlikte atak yapan Egenin Aslanı liderliği aldı. İkinciliğe Gökyüzü girerken daha sonra Özüdoğru ve Yenersultan sırası ile 1800-1600 startları geçildi. 1400’de Egenin Aslanı liderliğini korurken yine ikincilikte Gökyüzü daha sonra Özüdoğru ve Yenersultan şeklinde 1200 startı geçildi. 1000’de Egenin Aslanı halen lider, Gökyüzü yine takipte arkalarında Özüdoğru daha sonra Yenersultan ve Tunç Siperi sırası ile 800 startı geçildi. Egenin Aslanı ikincilikteki Gökyüzü’nün önünde liderliğini korurken arkalarında Özüdoğru olduğu halde düzlüğe çıkıldı. 400’de atak yapan Gökyüzü liderliği alırken dışından Özüdoğru’nun atakları görüldü. 200’den sonra dışardan gelen Özüdoğru liderliği alıp sonlara doğru farkı 2 boya çıkararak ve 2’22″23 bitiriş derecesi ile kazanan isim oldu.News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir